Ziņas

Sabiedrība

Gribas turēt rokās skaidru naudu

Kārtīga nauda! Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, klātesot Swedbank pārstāvjiem Mārtiņam Drustam, Artim Vaļukam un Dacei Antonei, no jaunatvērtā bankomāta izņēma 10 eiro banknoti.Foto: Māris Buholcs

Amatas novada Nītaurē un Pārgaujas novada Straupes pagasta Plācī ikvienam pieejami “Swedbank” bankomāti. Līdz šim abos novados nebija neviena bankomāta.

“Ne tikai Ziemassvētkos piepildās vēlēšanās, ja daudzi ļoti vēlas, tad piepildās agrāk. Nītauriešu vēlēšanās paturēt rokās skaidru naudu ir piepildījusies. Esam saņēmuši lielu dāvanu – bankomātu,” svinīgajā atklāšanā atzina kultūras darbiniece Inese Sergejeva. Nītaurē no 2011.gada augusta nav bankomāta. Toreiz tas tika apzagts un apskādēts.

Vairākus gadus novada pašvaldība sarunās mēģināja pārliecināt dažādas bankas, ka iedzīvotājiem nepieciešams bankomāts. “Dzīves pieredze kārtējoreiz rāda, ka ir mērķi, kas sasniedzami ilgtermiņā,” atzina Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte un uzsvēra, ka Attīstības programmā Nītaure izvēlēta par attīstības centru novadā. Te pakalpojumus izmantos arī Skujenes un Zaubes iedzīvotāji. Saremontēts ceļš līdz Skrīveriem, un braucēju skaits pieaug. “Mums būtu grūti runāt, ka varam iedzīvotājiem sniegt visus pakalpojumus, ja viņi nevar tikt pie skaidras naudas. Nītaurē būs klientu apkalpošanas centrs arī tuvējo pagastu iedzīvotājiem, lai saņemtu nepieciešamo informāciju par valsts institūciju pakalpojumiem. Te darbojas krājaizdevu sabiedrība, ir degvielas uzpildes stacija. Bankomāta nav arī tuvējos pagastos,” atgādināja novada vadītāja.

Svinīgajā brīdī, lai pārliecinātos, ka bankomāts strādā nevainojami, bija klāt arī “Swedbank” Klientu servisa pārvaldes reģiona vadītājs Mārtiņš Drusts, “Swedbank” finanšu centra “Valmiera” vadītāja Dace Antone, biznesa klientu apkalpošanas centra “Valmiera” menedžere, nītauriete Mairita Oboznaja. Aprīlī “Swedbank” publiskoja Latvijas reģionu Attīstības programmu un noslēdza sadarbības memorandu ar Latvijas Pašvaldību savienību, un 15 Latvijas novados, kuros nav nevienas bankas bankomāta, tiek uzstādīti “Swedbank” naudas izmaksas aparāti.
Mārtiņš Drusts atgādināja, ka banka ļoti izvērtē, kur uzstādīt bankomātus. “Domājot par drošību, Nītaurē pieejams iekšējais bankomāts, kas pieejams veikala darba laikā. Kā rāda statistika – pēc astoņiem vakarā bankomātus izmanto maz cilvēku. Veikali strādā līdz desmitiem vakarā katru dienu,” pastāstīja Mārtiņš Drusts, bet Dace Antone piebilda, ka, izraugoties, kur uzstādīt bankomātu, tiek arī izvērtēta cilvēku plūsma, kas veikalā noteikti ir lielāka nekā pie kādas sabiedriskas ēkas.

Veikalā “Pīlēns” bankomātu uzstādīja pāris dienas pirms svinīgā notikuma. Ziņa, ka tepat pagastā var tikt pie skaidras naudas, ātri apskrēja apkārt. Tiesa, pie bankomāta vēl jāpierod. Kāda nītauriete iedevusi kaimiņam maksājumu karti, lai Cēsīs izņem naudu. Viņš aizmirsis, atpakaļceļā atcerējies, nodomājis piebrauks pie bankomāta Līgatnē. Tas nedarbojās. Satraukts zvanīja kaimiņienei, ka aizmirsis, viņa tikai mierināja, nekas, izņems tepat Nītaurē.

“Līdz šim daudzi novadā izmanto iespēju, kad kāds brauc uz pilsētu, iedod karti, lai izņem naudu. Citādi, kā tikt pie skaidras naudas, vienīgi jābrauc pašam. Labi, ka nav daudz nepatīkamu gadījumu,” domās dalījās novada domes vadītāja Elita Eglīte un pastāstīja, ka pašvaldības visus pabalstus ieskaita saņēmēju kontos, uz rokas skaidru naudu neizmaksā. Neviens nav sūdzējies. Tagad cilvēki ātrāk tiks pie naudas, nebūs nekur jābrauc.

Krājaizdevu sabiedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Lemešonoks “Druvai” pastāstīja, ka klientiem daudzi norēķini ir skaidrā naudā. “Aizņēmumu ieskaitām kontā, un klients, ja jānorēķinās skaidrā naudā, brauc uz bankomātu izņemt. Bieži vien vairākas dienas pēc kārtas, jo vienā dienā vairāk par noteikto limitu izņemt nevar. Pēdējā laikā aizvien vairāk cilvēku maksājumus kārto internetbankā. Krājaizdevu sabiedrībā cenšamies izvairīties no skaidras naudas norēķiniem. Tā kā naudu aizdodam tiem, kam ir regulāri ienākumi, viņiem ir konts, un ar to rīkojas, kārtojot maksājumus,” domās dalījās Arnis Lemešonoks.

Veikala “Pīlēns” pārdevēja Sarmīte Dilendorfa atzina, ka pircēji ir ļoti priecīgi, ka Nītaurē atkal ir bankomāts. “Ir cilvēki, kuri izņem naudu bankomātā un nāk pie letes iepirkties ar skaidru naudu. Daudzi garāmbraucēji zināja, ka pie mūsu veikala ir bankomāts, un bija izbrīnīti, kad vairs nebija. Nītaure ir krustpunkts ,un cilvēku plūsma te ir liela,” pastāstīja pārdevēja.

Vairākas dienas bankomāts nedarbojās Augšlīgatnē. Turp pēc skaidras naudas brauca ne tikai līgatnieši, arī no Zaubes, Skujenes, Nītaures. “Veikalam, pie kura Līgatnē atrodas bankomāts, mainījās īpašnieks, tāpēc kādu laiku nebija iespējams tikt pie naudas. Tagad atkal tas strādā. Turpmāk iekšējais bankomāts atradīsies veikalā “Elvi”, “Druvai” pastāstīja atbildīgais par bankomātu tīkliem Artis Vaļuka, uzsverot, ka bankai svarīgi sabalansēt apkalpošanas servisu un drošību. Tieši drošības dēļ bankomātā nav tik daudz naudas. “Druva” interesējās, vai arī pilsētā kādreiz atkal varētu būt bankomāts, Artis Vaļuka paskaidroja, ka tas noteikti tiks izvērtēts un ātri nevar pieņemt lēmumu. “Līgatnes pilsētā bankomāts būtu, bet vairākkārt to mēģināja atvērt, salauzt,” piebilda “Swedbank” speciālists.

Straupes pagasta Plācī, veikalā “Elvi”, pārgaujniekiem atkal pieejams bankomāts. Ilgu laiku tas darbojās Stalbē, novada centrā pie administrācijas ēkas. Pašvaldība ar banku runāja, ka arī turpmāk bankomātam jābūt turpat, jo te tiek veidots vienotais pakalpojumu centrs un daudzi novada iedzīvotāji te brauks kārtot darījumus gan ar pašvaldību, gan valsts institūcijām. Izvērtējot cilvēku plūsmu un drošību, banka tomēr izraudzījās veikalu “Elvi” Plācī. “Vai bankai tā ir labākā izvēle, šaubos, bet redzēsim. Arī Stalbē pašvaldības administratīvajā ēkā ir nodrošināta drošība, jo ir gan iekšējā, gan ārējā videonovērošana,” bilda Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents un uzsvēra, ka iedzīvotāji ir ļoti priecīgi un daudzi atzīst, ka tagad ietaupa laiku, jo nav jābrauc uz Cēsīm, Siguldu, Limbažiem vai Valmieru, lai tiktu pie skaidras naudas. “Vairāki jautājuši, kāpēc no bankomāta naudu var tikai izņemt, nevis arī iemaksāt. Tikko cilvēkiem pieejams viens pakalpojums, jau interesējas par nākamo. Novadā dzīvo aktīvi cilvēki. No 4782 iedzīvotājiem 2787 ir ekonomiski aktīvi. Novadā reģistrēts 51 uzņēmums. Iedzīvotāju skaits pērn, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir palielinājies. Novads attīstās,” ar gandarījumu stāsta Hardijs Vents.