Ziņas

Sabiedrība

“Gredzenus mijot” – krāšņi, ar tautas saknēm

Vienā solī. 1570 dejotāji Cēsu Pils parkā izdejoja latvisku stāstu.Foto: Sarmīte Feldmane

Nedēļas nogalē Cēsis bija latviešu tautas deju centrs. Labākie A grupas Tautas deju ansambļi no visas Latvijas sabrauca Pils parkā, lai izdejotu iespaidīgo uzvedumu “Gredzenus mijot”. “Divi mēģinājumi bija Rīgā, Cēsīs sākām strādāt piektdienas rītā. Visi ļoti centušies, ielikuši sirdi. Gaismotāji strādāja trīs diennaktis, lai viss parks pārvērstos par deju laukumu. Ceru, ka skatītāji izlasīs stāstu, ko dejotāji vēlas pastāstīt, un katrs gūs kaut ko sev,” teica lieluzveduma mākslinieciskā vadītāja, Cēsu deju apriņķa virsvadītāja Iveta Pētersone -Lazdāne un pauda gandarījumu, ka interese par latviešu skatuves dejām aizvien pieaug. “Latvieši zina, kas ir 21.gadsimta latviešu skatuves deja. Deju lieluzvedumi Dziesmu un deju svētkos allaž pārsteiguši, un cilvēki vēlas būt klāt. Dejotāji apzinās, ja ir iespēja, jāļauj skatītājiem redzēt padarīto, darbu, kurā daudz ieguldīts. Ja varam nodejot, tad kāpēc dejot ģenerālmēģinājumu sev, lai bauda cēsnieki, viesi,” domās dalījās Iveta Pētersone – Lazdāne.

1570 dejotāji piepildīja visu parku. Vakara krēslā, saulei rietot, sākās stāsts par puisi un meitu, kuri ir nolēmuši veidot paši savu ģimeni. Ievērojot tradīcijas – ar Laimas un Māras svētību, kā arī vedēju un panāksnieku gādību, – pāris iziet rituālos pārbaudījumus, lai sāktu jaunu dzīvi un tajā paņemtu iepriekšējo paaudžu vērtības. “Gredzenus mijot” varēja redzēt tieši uzvedumam atlasītas, kā arī no jauna radītas dejas.

“Starp citiem ansambļiem jūtamies lieliski. Daudz esam strādājuši gan tehniski, gan emocionāli un mērķi esam sasnieguši,” sacīja Tautas deju ansambļa “Raitais solis” vadītājs Andis Kozaks. Cēsnieki pēc ilgiem gadiem šopavasar skatē pierādīja, ka ir A grupas ansamblis, kas var kvalitatīvi apgūt repertuāru. “Gredzenus mijot” bija “Raitā soļa” atgriešanās starp labākajiem Latvijā. “Pirmais koncerts A grupā, un tas notiek Cēsu parkā. Esam mājnieki, priecīgi un lepni,” atzina “Raitā soļa” vadītājs.

Skatītāji, sēžot estrādē uz podestiem, tā vien spēja izsekot darbībai visā parkā. Jo dejotāji bija visur, arī dīķa otrā pusē. Bet, kā atzina cēsniece Anda Krievāne, Cēsīs neizmantot skaisto dīķi būtu nepiedodami. Pa to laivā atbrauca līgavainis. Cik iespaidīgs ir skats, kad no abām pusēm no tālienes uz estrādi nāk puiši ar lāpām, izstāstīt nav iespējams. Lieluzvedums nebija tikai stāsts, tajā bija arī kas mītisks, tas, pēc kā šodienas cilvēks tiecas – tautas saknes, tradīcijas un ģimenes, dzimtas vērtības.

Skatītāju vidū bija daudzi sabiedrībā pazīstami, ne tikai ar kultūru saistīti cilvēki.


“Cēsu parks ir teiksmaina vieta šādam uzvedumam. Arī cēsniekiem iespēja redzēt Latvijas labākos ansambļus, pašiem piedalīties koncertā,” “Druvai” sacīja kultūras ministre Dace Melbārde un arī atzina, ka Latvijā interese par latviešu skatuves deju pieaug. Vai gan citādi biļetes uz koncertu, vēlāk arī ģenerālmēģinājumu tiktu izpirktas pāris stundās? Lieluzvedums – tās bija emocijas, apbrīna, cik labi dejas valodā skatītājus prot uzrunāt, ieinteresēt un likt domāt mūsu labākie deju ansambļu dejotāji.

“Daba te rosina veidot brīnišķīgus uzvedumus. Tā jau skatītājiem Cēsīs liela priekšrocība, ka parkā var notikt tik skaists koncerts. Dejotāji neilgā laikā radījuši neparastu uzvedumu, kuram izraudzīta tēma, un viņi to izstāsta skatītājiem. Ir daudzas interesantas, jaunas horeogrāfijas. Žēl, ka vēl bija saule, bet pēc tam apgaismojumā nevarēja redzēt dejotāju sejas, tās ir tik izteiksmīgas. Priecēja uzveduma horeogrāfija un stāsts,” iespaidos dalījās viena Deju svētku spilgtākajām personībām, Deju svētku virsvadītāja Ingrīda Saulīte un pilnīgi piekrita, ka Cēsīs notika mazie deju svētki.

Tautas deju ansambļu svētki tiek rīkoti reizi piecos gados. “Cēsīs beidzot nelija lietus. Tas teju vienmēr bijis. Arī ar to “Gredzenus mijot” dejotājiem paliks atmiņā. Ieguldītais darbs aizmirstas, jo ir emocijas un gandarījums. Dejotāji cenšas izdarīt par 200 procentiem. Skatītājs to redz un jūt, un nespēj būt vienaldzīgs un palikt malā,” sacīja Iveta Pētersone – Lazdāne un piebilda: “Cēsīs dejotājiem bija svētki. Ceru, ka arī skatītājiem.”

Deju uzvedumu „Gredzenus mijot” varēs skatīties arī LTV1 22. jūnijā.