Ziņas

Sabiedrība

Grausts ceļa malā

Bīstami. Zosēnos, Skrāģu kroga kompleksā, ir arī šī laukakmeņu ēka.Foto: no albuma

“Kad izvēlējāmies braukt uz Piebalgu un Zosēniem, zinājām, ka lauku ceļi prieku nesagādās. Dubļaini, bedrēs – ar to rēķinājāmies. Drīzāk negaidīti bija, ka gadījās arī gluži labi braucami posmi. Pārsteigumu piedzīvojām Skrāģu krogā. Pašā, cik saprotu, valsts ceļa malā stāv liktenim, vējiem un lietum pamesta akmens ēka. Ne mazums tādu Latvijā. Tikai tā atrodas cieši pie ceļa. Braucēju uzmanībai gan salikti brīdinājuma stabiņi, tomēr nejutāmies visai patīkami, kad braucām garām,” “Druvai” stāstīja Kristīne Kārkliņa no Tukuma.

Viņa arī uzsvēra, ka graustam noteikti ir īpašnieks un par bīstamu ēku nesakopšanu pašvaldības piemēro gan augstākus nodokļus, gan brīdina un liek sodus. “Laiks bija vējains, garāmbraucot pārņēma sajūta, ka kāds akmens var uzkrist uz mašīnas. Pieļauju, ka garām šai ēkai iet arī gājēji, brauc velosipēdisti,” teica Piebal­gas apceļotāja.

Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs “Druvai” uzsvēra: “Ēka ir privāt­īpašums, bet ceļš ir valsts. Ēka tur stāvējusi vairāk nekā simts gadu, un arī ceļš vienmēr vedis garām.”

Laika gaitā, mainoties transporta līdzekļiem, arī radās vajadzība pēc kaut nedaudz platāka ceļa. Pamazām vien tas pietuvinājās ēkai. “Ceļa josla jau skar privāt­īpašumu. Un abas puses ir neapmierinātas. Viņiem kopā šis jautājums jāatrisina, jāsaprot, kāda ir katra atbildība un tālākā rīcība,” uzsver pašvaldības vadītājs. “Druva” no zosēniešiem uzzināja, ka ēkas akmeņi bijuši uz ceļa, ceļu apsaimniekotājs tos novācis un uzlicis brīdinājuma zīmes.

L.Šāvējs atgādina, ka katrs īpašnieks ir atbildīgs par sava īpašuma uzturēšanu un kopšanu. “Diemžēl laukos ne pie vienas vien mājas ir kāds grausts – pussabrucis šķūnis, veca kūts vai pagrabs. Īpašniekiem tiek atgādināts, ka vai nu jānojauc, vai jāsakārto tā, lai nav bīstami. Daudzi to arī izdara. Var jau katru, kuram pagalmā grausts, sodīt, bet tas situāciju neatrisinās. Nevar salīdzināt graustus laukos un pilsētā, kur tie ir bīstami apkārtējiem,” viedokli pauž Jaunpiebalgas novada vadītājs.

Līdz aktīvai tūrisma sezonai, kad iepazīt Piebalgu brauks eks­kursanti, vairs tikai daži mēneši. Cerams, ka līdz pavasarim par to, ka ceļa malā bīstama akmens ēka, nevienam nebūs jāuztraucas.