Ziņas

Sabiedrība

Grants ceļi vietumis ir katastrofālā stāvoklī

Neapskaužama situācija. Lauku ļaudis bilst, ka drīz no laukiem aizbēgs pēdējie cilvēki, jo ceļi pamazām sabrūk.

Skujenes pagasta ļaudis satraukti par autoceļa stāvokli Skujene – Ģikši, sakot, ka šim ceļam nepieciešams remonts. Tiesa gan, Amatas novadā ir vēl citi ceļa posmi, kas ir kritiskā un pat neizbraucamā stāvoklī.

Vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā ir daudz grants ceļu, par kuru slikto stāvokli regulāri sūdzas lauku ļaudis. Viens no šādiem posmiem ir arī Ģikši – Skujene, par kura kritisko stāvokli nobažījušies gan skujenieši, gan amatieši. Cilvēki teic, ka šim ceļam vairs nelīdz pat greiderēšana, tam nepieciešama virskārtas atjaunošana.

Grants ceļš no Ģikšiem uz Skujeni patiesi vietumis ir milzīgās bedrēs. Uz ceļa krājas ūdens, un ir skaidrs, ka pārvietošanās pa šo ceļu ir spēkrata laušana.

Skujenietis un Amatas novada pašvaldības saimniecības pārzinis Egons Veidemanis “Druvai” stāsta, ka skujenieši šajā mitrajā pavasara laikā uz Cēsīm dodas pa tālāku ceļu, braucot caur Sērmūkšiem un Bānūžiem.

“Šo ceļa posmu pirms vairākiem gadiem remontēja, un redzams, ka tas ir krietni labākā stāvoklī. Arī pavasarī ātrāk nožūst ceļa virskārta, jo tika rakti grāvji, ūdenim ir, kur notecēt. Tiesa gan, šādi braucot uz Cēsīm, uz vienu pusi ir astoņu kilometru līkums. Bet izvēles iespējas tomēr mums ir,” saka E. Veidemanis un bilst, ka, nenoliedzami, ceļi prasa ieguldījumus, turklāt ne mazus, bet norāda, ka pagaidām viss, ko var darīt ļaudis, kuri ikdienā spiesti pārvietoties pa šo ceļu, zvanīt “Valsts ceļu uzturētājam” un aicināt biežāk šim ceļam pievērst uzmanību.

“Savā ziņā esam ķīlnieki. Dzīvojot laukos, ceļi ir ļoti būtiski. Tāpat ir skaidrs, ka visu ceļu remontam valstij nav naudas, bet mēs šeit dzīvojam. Arī pašvaldība cenšas rūpēties par saviem ceļiem. Esam uzsākuši ceļu greiderēšanu Amatas un Drabešu pagastā. Nākamajā nedēļā plānojam greiderēt Skujenes pagasta grants ceļus,” stāsta E. Veidemanis.

Ceļa Ģikši – Skujene malā, “Velmeros”, dzīvo Taiga Krūmiņa, kura neslēpj sašutumu, sakot, ka bieži vien ceļa stāvoklis jāraksturo ar vārdu “nenormāls”.

“Vēl pagājušajā nedēļā no Ģikšiem līdz Velmeriem vietumis ceļš bija neizbraucams. Es nezinu, kā tas veidojas, bet bedres ir milzīgas, ceļš ir dubļos un ūdenī. Sabiedriskais transports nereti kavējas pat pusstundu, jo arī autobusa šoferi nevar pabraukt. Uzskatu, ka kopš pagājušā gada rudens šis ceļš kļuvis vienkārši briesmīgs. Nenoliedzam, ir prieks tajās dienās, kad ceļu nogreiderē, bet tas ir risinājums pāris dienām. Ceļš ir beigts, un tas būtu jāatjauno,” saka T. Krūmiņa.

Par ceļu stāvokli ir informēta arī Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, kura “Druvai” stāsta, ka ne tikai ceļa posms Skujene – Ģikši ir slikts. Šīs nedēļas sākumā teju vai neizbraucams ir arī ceļš Ģikši – Nītaure, arī ceļa posms Garkalne – Alauksts.

“Esam rakstījuši vēstules premjeram, Satiksmes ministrijai un pat iesaistījuši medijus, lai runātu par šo problēmu. Es varu piekrist cilvēkiem, ka vietumis Amatas novadā grants ceļu stāvoklis ir kritisks, lai neteiktu skarbāk. Ne visur var izbraukt ar vieglo auto, bet cilvēki šajās teritorijās dzīvo. Mums ir vairākkārt norādīts, ka šos ceļus nav plānots atjaunot, bet tikai uzturēt, kas patiesībā neko pozitīvu mums nesola,” bilst E. Eglīte, sakot, ka īsti risinājuma nav arī pašvaldībai, pārņemot savā uzturēšanā visus šos ceļus, jo jau šobrīd novadā pašvaldības ceļu garums ir vairāk nekā 400 kilometru, kas ir daudz.

“Es saprotu novada ļaudis. Saprotu viņu sašutumu par ceļu stāvokli, jo arī pati ikdienā pārvietojos pa šiem ceļiem. Pašvaldība šo tematu aktualizē, un ceru, ka vienā brīdī tiksim sadzirdēti,” saka E. Eglīte.