Ziņas

Sabiedrība

Gleznošanas un krimiķu popularitātes vilnis

Atbalsta savējos. Cēsu grāmatu veikala "Globuss” vadītāja Dana Sunepa teic, ka vietējie iedzīvotāji meklē cēsnieces Zanes Ozoliņas izdoto pavārgrāmatu un priekulietes Zanes Riekstiņas romānu.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Cēsu grāmatnīcās vasarā joprojām aktīvi pērk detektīvromānus, dāmu romānus un uzdevumu krājumus bērniem. Ārkārtējās situācijas laikā negaidīti uzplaukusi interese par gleznošanu mājās.

Zvaigznes grāmatu namā pircēju plūsma visu laiku bijusi diezgan vienmērīga, apliecina veikala vadītāja Saiva Kalniņa, piemetinot, ka pircējus uz jauno grāmatu iegādi arī krīzē iedvesmojot dažādās akcijas. “Vienīgi šajā karstajā laikā šķiet, ka cilvēkiem negribas pat iziet ārā no mājas,” atzīst grāmatu nama vadītāja.

Iespēju iegādāties grāmatas attālināti un saņemt ar piegādi vai izņemt pašā grāmatnīcā “Zvaigzne ABC” piedāvā jau sen. Taču ārkārtējās situācijas laikā ievērojami uzplaucis internetveikala pieprasījums – Cēsu pusē iedzīvotāji šo piedāvājumu sākuši izmantot vairāk. Gan ilgstošās mājbūšanas, gan vasaras iesākumā popularitāti it nemaz nav zaudējuši tā sauktie sieviešu romāni un detektīvstāsti, jūtami vairāk iztirgotas bērnu grāmatas un, jo īpaši, speciālie uzdevumu krājumi dažādu vecumu skolēniem. Nepiecieša­mās kancelejas preces un grāmatas nākamajam mācību gadam ģimenes gan vēl nenākot sapirkt. “Domāju, ka vēl valda tā neziņa, kā mācības notiks – klātienē vai atkal mājās,” pieļauj S.Kalniņa. Vispārsteidzošākais viņai un kolēģiem šajā pavasarī šķitis pēkšņais gleznošanas bums. Audeklu un eļļas krāsu pieprasījums pieaudzis pat četras piecas reizes, kam pirmajā mirklī nebijuši gatavi nedz pārdevēji, nedz piegādātāji. “Acīm­redzot, mājās sēžot pie loga, pēkšņi atlidojusi iedvesma,” spriež S.Kalniņa, vēl piebilstot, ka gleznošanas piederumus gādājuši ļoti dažāda vecuma pircēji.

Grāmatnīcā “Globuss” klientu pirktspējas kritums tikai nedaudz samanāms. Retāk izvēlētas salīdzinoši dārgās mākslas un vēstures grāmatas, pastāstīja veikala vadītāja Dana Sunepa. Taču vairāki pircēji atzinuši, ka bez grāmatām nekādi nevar un, ja uz bibliotēku netiek, tad vismaz viens izdevums mēnesī jānopērk. Pēdējos pāris mēnešus vēl vairāk nostiprinājies izdevniecības “Kontinents” cienītāju loks, kuri vēl vairāk alkuši pēc kriminālromāniem un romantiskiem stāstiem. Arī grāmatu iegādē izpaudies savējo atbalsts – pircēji jau zina, taujā un iegādājas divu vietējo autoru nesenos darbus. Tie ir cēsnieces Zanes Ozo­liņas recepšu krājums “Našķoties” un Priekuļu novada iedzīvotājas Zanes Riekstiņas (pseidonīms – Zane Nuts) dāmu romāns “Es izgludināju viņa kreklus”. Pēcjāņu nedēļā pārdotas jau vairākas skolas somas un penāļi. Tās gan bijušas ģimenes, kuras pēc robežu atkal atvēršanas grasās atgriezties savā pastāvīgajā mītnē Skandi­nāvijas valstīs. Tur šīs preces esot krietni dārgākas.

Apgāda “Jumava” veikals Cēsīs nedarbojas jau vairāk nekā pusgadu. Uzņēmuma grāmatvedībā “Druva” noskaidroja, ka veikals pērnajā rudenī slēgts, jo nav varēts vienoties par turpmāko nomas maksu. Arī ārkārtējās situācijas laikā “Jumava” līdzīgu iemeslu dēļ bija spiesta aizvērt vēl vienu reģionālo grāmatnīcu – šoreiz Liepājā. Tomēr vienlaikus arī “Jumava”, tāpat kā “Zvaigzne ABC”, ir gandarīta par internetveikala pakalpojuma uzplaukumu šopavasar, kur īpaši daudz rezervēti izdevumi bērniem . Pamazām atjaunojas arī pirkšanas aktivitāte veikalos, un pēdējā laikā “Ju­mavas” klienti vairāk izvēlas tieši ezotērisko literatūru.