Ziņas

Sabiedrība

Gaujas senlejā top jauns serpentīna ceļš

Top jauns ceļš. Foto: no albuma

Šajā gadā daudzviet Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tostarp Gaujas Nacionālajā parkā, ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu tiek uzlabota dabas tūrisma infrastruktūra.

Kā aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Inese Pabērza, apjomīgi darbi norisinās vienā no populārākajiem tūrisma galamērķiem Latvijā ārpus Rīgas – Gaujas Nacionālā parka teritorijā Siguldas pilsētā. Tur līdztekus taku, kāpņu, atpūtas un informācijas infrastruktūras u.c. izbūvei top jauns serpentīna ceļš.

Ceļš būs bruģēts, ar vairākiem skatu laukiem, atpūtas zonām un velonovietnēm, un tas aptuveni 600 metru garumā vedīs no Svētku jeb tā sauktā Panorāmas laukuma līdz Gaujai, dodot iespēju tūristiem iepazīt Gaujas senlejas unikalitāti no cita skatpunkta. Vienlaikus jaunais maršruts uzlabos Siguldas un Gaujas Nacionālā parka viesu drošību, jo gājēju un velosipēdistu plūsma tiks novirzīta no autoceļa.

Siguldā dabas tūrisma infrastruktūras uzlabošanas darbi šoruden norisinās daudzviet. Piemēram, Velnalas apkārtnē notiek Piķenes kraujas takas atjaunošana un labiekārtošana. Līdztekus norisinās takas Gūtmaņalas apkārtnē 1,4 km garumā izveide. Tā saucamās “Mazās Siguldas” ierīkošana ļaus Gaujas tuvumu un burvību baudīt arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Savukārt, lai gājēju plūsmu novirzītu no autoceļa, top jauna taka no Gūtmaņalas līdz Turaidai teju 300 metru garumā. Tāpat tiek labiekārtota Paradīzes kalna apkārtne – arī turienes infrastruktūra gandrīz 700 metru garumā būs piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Siguldas apkārtnē vēl šajā gadā top gājēju taka “Kārļa kalns” vairāk nekā 2 km garumā, “Ķeizarkrēsls” – gandrīz 700 metru garumā, “Krimuldas muiža” – gandrīz 200 metru garumā. Labiekārtota tiek arī taka posmā Krimuldas muiža-Mednieku namiņš vairāk nekā kilometra garumā, teritorijā ap Mednieku namiņu – vairāk nekā 200 metru garumā, Panorāmas rata apkārtnē – gandrīz 400 metru garumā, posmā Pēteralas-Paradīzes kalns gandrīz 700 garumā, Pēterala-Kraukļupīte – 1,5 km garumā. Bet Gaujas ielejas nogāzē tiks izbūvēts bruģēts serpentīns no svētku laukuma līdz Peldu ielai 550 metru garumā un Bebru taka – 2,8 km garumā.

Gan gājējiem, gan velobraucējiem gada otrajā pusē būs pieejama ērtāka un drošāka taka posmā no Brūveriem līdz Mednieku namiņam 1,5 km garumā, no Gūtmaņalas stāvlaukuma līdz skatu vietai pie Gaujas – 800 metru garumā, kā arī posmā no tilta pār Gauju līdz skatu platformai pie Gaujas – 1,1 km garumā.

Darbus visos iepriekšminētajos objektos plānots pabeigt līdz 10.decembrim.

Dabas aizsardzības pārvalde atvainojas par neērtībām, kas var rasties, šoruden apmeklējot objektus, kur notiek infrastruktūras izbūves darbi. Vienlaikus aicinām būt saudzīgiem pret radītiem jauninājumiem un uzlabojumiem, kā arī ievērot ierobežojumus objektu apskatei.

Jau ziņots, ka ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu Dabas aizsardzības pārvalde šogad teju visā Latvijā ierīko un atjauno dabas tūrisma infrastruktūru. Dažādās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās tiek veidotas laipas, tiltiņi, gājēju takas, norobežojumi un veikta skatu toņu, platformu būvniecība. Pie atsevišķiem infrastruktūras objektiem tiek izvietotas atkritumu urnas un tualetes. Top informācijas stendi un norāžu zīmes, tostarp arī īpaši aizsargājamo dabas teritoriju robežzīmes. Tiks izveidoti stāvlaukumi un sakārtoti piebraucamie ceļi.

Dabas tūrisma infrastruktūras atjaunošanas projekts ietver četras kārtas. Projekta kopējā summa ir vairāk nekā 4 miljoni eiro. Tā finansējuma avots ir Eiropas Savienības Kohēzijas fonds.