Ziņas

Sabiedrība

Garšīgs ūdens. Šoreiz ne no krāna

Tradīcija turpinās. Kaut Dukuru avota, kas atrodas pie Cēsīm, ūdenī regulāri tiek atrastas cilvēka organismam nelabvēlīgas baktērijas, daudzi aizvien tur ūdeni ņem ikdienas lietošanai. Foto: Indars Krieviņš

Tīrs avota ūdens slavēts visos laikos. Tas ne tikai veldzē, bet, kā vēsta leģendas, arī dziedē. Arī šodien, kaut dzeramais ūdens pieejams akās un krānos, daudzi dodas uz kādu paša izraudzītu avotiņu pēc visgaršīgākā ūdens.

Par to, lai visi būtu nodrošināti ar dzeramo ūdeni, ir atbildīgas pašvaldības. Katrā apdzīvotā vietā pieejama centralizēta ūdensapgāde. Lai gan ik pa laikam iedzīvotājiem tiek atgādināts, ka ne visos avotos ūdens ir tīrs, tas nemaina paradumus. Priekuļu, Vecpiebalgas, Līgatnes pašvaldības regulāri veic ūdens kvalitātes pārbaudes populārākajos avotos.

Priekuļu pašvaldība izplatījusi kārtējo brīdinājumu, ka Dukuru avota ūdens ir mikrobioloģiski piesārņots un tajā konstatētas koliformas baktērijas. Vakarrīt pie avota cita pēc citas piebrauca automašīnas, dažāda vecuma cilvēki lielākos un mazākos traukos pildīja ūdeni. Par to, ka ūdens piesārņots, nekas nevēstīja. “Pēc tam, kad saņēmām analīžu rezultātus, bija ziņa pašvaldības mājaslapā. Iedzīvotāji ieteica, ka informācija nepieciešama arī pie avota, jo iepriekšējais brīdinājums bija pazudis. Informatīvs paziņojums tika uzlikts. Kāds to atkal paņēmis,” stāsta pašvaldības sabiedrisko attiecību speci­āliste Ieva Fogele un piebilst, ka to, kāds paziņojums izskatījās, jau vēsturiskā bildē var apskatīt feisbukā. “Tiks uzlikts jauns paziņojums. Cik ilgi tas stāvēs, redzēsim,” saka I.Fogele un atgādina, ka pašvaldība var tikai brīdināt, katrs pats izvēlas, lietot Dukuru avota ūdeni vai ne. Dukuru avota ūdeni dzeršanai, zobu tīrīšanai, mutes dobuma skalošanai, ēdiena gatavošanai, dārzeņu mazgāšanai drīkst lietot tikai vārītu. Baktēriju bojāejai pietiek ar vienu minūti ilgu ūdens vārīšanos.

Toties uzturā drīkst lietot ūdeni no Spāriņu avota Jaunraunā un Mežavota Priekuļos. Arī Niniera ezera ūdenī nekas slikts nav atrasts.

Pērn arī Raunas pašvaldība pasūtīja avotu ūdens kvalitātes pārbaudi, analīžu rezultāti bija labi. Šogad to darīt nav paredzēts. “Raunā tūristi ir iecienījuši brist pāri upei un ņemt ūdeni no Staburaga. Kalna ielas avots ir populārs, tam ērti piekļūt, var ātri piepildīt traukus. Avotam parkā nevar ērti piekļūt. Parkā tiek veidota taka, pie avota noteikti būs vieta, kur piestāt,” pastāsta Rau­nas novada pašvaldības iz­pild­­direktore Linda Zūdiņa – Sivko.

Līgatnes novads ir bagāts ar avotiem. Pašvaldība regulāri pasūta ūdens kvalitātes analīzes un informē sabiedrību. “Pirms pāris gadiem bija problēmas, labiekārtojām apkārtni, nu viss ir kārtībā,” saka Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins un pastāsta, ka novadā ir pieci populāri avoti. “Kaut arī tagad iedzīvotāji ir nodrošināti ar labu dzeramo ūdeni, līgatniešiem iet uz avotu pēc ūdens ir tradīcija. Tiesa, aizvien biežāk dzirdams, ka kāda ģimene vairs uz avotu neiet. Gaujasmalieši, kuri dodas pastaigā, labprāt aiziet līdz avotiņam. Tur var arī pasēdēt, satikt kādu, parunāties. Populārākais Līgatnē noteikti ir Skaļupes avots. Uz to pēc ūdens brauc arī no Pierīgas. Ūdens tiešām ir izcili garšīgs, daudzi pilda lielos traukos,” pārdomās dalās novada vadītājs. Viņš arī atzīst, ka saprot tos, kuri pēc ūdens dodas uz avotu, bet ne tos, kuri dzeramo ūdeni pērk veikalā. “Latvijā pašvaldības ūdenssaimniecību ir sakārtojušas. Labs dzeramais ūdens tiek nodrošināts. Kāpēc par litru ūdens maksāt pus­eiro, ja par kubikmetru nav jātērē pat eiro? Par to droši vien cilvēki nepadomā, un vecākajai paaudzei vēl atmiņā, kāds brūns ūdens tecēja pa krānu,” viedokli pauž A.Šteins.

Vecpiebalgas pusē ir divi ļoti pazīstami avoti – Bānūžu svētavots un Nēķena avots. Tos apmeklē ne tikai novadnieki, arī daudzi garāmbraucēji, netrūkst to, kuri brauc tieši pēc ūdens. “6.jūnijā veiktas abu avotu ūdens analīzes. Kvalitāte ir ļoti laba,” saka Vecpiebalgas pašvaldības izpild­direktore Lelde Burdaja un uzsver: “Tas nenozīmē, ka krāna ūdens ir sliktāks.” Pašvaldība arī rūpējas par avotu apkārtni, par to, lai tiem varētu ērti piekļūt.

Jaunpiebalgas novadā savukārt nav publiski pieejamu avotu. Protams, tie ir viensētās, bet tur jau katrs pats atbildīgs, kā izmanto sava avota ūdeni. Vasaras karstajā laikā tomēr ikvienam vajadzētu apzināties, ka ūdens kvalitāte avotos var mainīties – uzsver speciālisti.