Ziņas

Sabiedrība

Gaida kartupeļu ziedēšanu

Ziedēs kā puķu lauks. Birutas Štībeles dārzā aug ap desmit kartupeļu šķirņu. Katru jauno viņa saņēmusi dāvanā.Foto: Sarmīte Feldmane

Birutas Štībeles dārzā kartupeļi jau krietni paaugušies. Saimniece pa vadziņai vien kaplē.

“Daudzi brīnās, kāpēc audzēju kartupeļus, cik tad man vienai vajag. Neaudzēšu kartupeļus, zāle tāpat pie mājas būs jāpļauj. Ir kas zemi uzar, izdzen vagas, tālāk jau pati varu izdarīt,” stāsta Biruta un piebilst, ka sausums, kas bija līdz pagājušajai nedēļai, atstājis iespaidu uz visu, kas iesēts vai iestādīts. Biruta pakaplē un rāda, ka pienenes nemaz nav spējušas iesakņoties, tās viegli izraut.

Zaubēnietes mazdārziņā aug ap desmit dažādu šķirņu kartupeļi. Gandrīz katrā vadziņā citas šķirnes bumbuļi. Biruta labi zina, kuri labāk der biezputrai, kuri salātiem, kuriem skaista krāsa pēc vārīšanas un ceļot galdā. “Katram ēdienam kādas šķirnes kartupeļi ir piemērotāki nekā citas,” uzsver zaubēniete. Biruta audzējusi `Princess`, kas ātri izjūk, to šopavasar iestādījusi tikai pāris ceriem, lai šķirne paliek, bet ne ēšanai. “Visgardākā ir `Romance`- vēla šķirne, sarkani bumbuļi, vēl man garšo `Imanta`, `Belarosa`, vecie `Jānīši` arī labi. `Cubus` pērn izauga milzeņi, maz acu, redzēs, kādi būs šoruden,” ar kartupeļu kolekciju iepazīstina Biruta un atklāj, ka aizvien jaunu šķirņu bumbuļus viņai uzdāvina.

Skaists ir kartupeļu lauks, kad zied. Viena vaga jau ziedos, otrā ceros vēl tikai riešas pumpuri. Protams, neko neizaudzēt bez darba. Biruta piktojas, ka Kolorado vaboles šopavasar īpaši kaitina, kartupeļiem vēl zaļums nav ārā no zemes, bet kaitēklis jau blakus. “Tomēr tā, ka kādu rudeni nebūtu kaut mazumiņš izaudzis, nav bijis,” saka Biruta.

Mūžs aizvadīts Zaubē, un gadu gaitā te daudz kas mainījies. “Visvairāk žēl, ka cilvēkiem nav darbavietu. Bet, ja kāds tagad meklētu darbiniekus, nebūtu. Tie, kuri grib strādāt, aizbraukuši. Cik var cerēt un gaidīt,” domas izsaka Biruta un piebilst, ka pagasta ļaudis visvairāk satraucas, ka varētu slēgt skolu. Ja tā notiks, Zaubē būs pavisam klusi, cilvēki vēl vairāk brauks prom.

“Tagad, vasarā, labi. Ja vien gribi un spēj, visu dienu vari dzīvot pa āru,” bilst zaubēniete.

Biruta atzīst, ka tā vien šķietot, ka dienas kļūst īsākas, jo nevar pagūt visu paveikt, tomēr atrod arī brīvus brīžus. “Paskatos televīzijas pārraides, padzīvojos pa internetu, kādu spēlīti paspēlēju, palasu žurnālus.

Ikdienā gribētos ātrāk kustēties, bet vairs nepadodas,” atklāj Biruta, atzīstot, ka pagasta ļaudis varētu būt aktīvāki. Saieta namā notiek dažādi sarīkojumi. Nav daudz to, kuri apmeklē. Bet tie, kuri iet, tie iet vienmēr.

“Te ir jauki. Ezers blakus, un tas pasargā. Citiem jau dālijas nosalušas, man ne,” ar prieku saka Biruta Štībele.