Ziņas

Sabiedrība

“Gada cēsnieks 2023” – Andis Kozaks

Pelnīts tituls. Balvu “Gada cēsnieks 2023” šogad saņēma horeogrāfs, deju kolektīvu vadītājs Andis Kozaks, kurš uz skatuves šajā nozīmīgajā brīdī bija kopā ar saviem dejotājiem. Foto: Sintija Cērpiņa

Cēsu svētki ierasti sākas ar cēsnieku gājienu, kurā šogad piedalījās 44 kolektīvi, tie, skatītāju gavilēm skanot, cauri Vienības laukumam devās uz Pils parku, kur notika svētku atklāšana. Šis ir arī brīdis, kad tiek paziņots titulu “Gada cēsnieks” ieguvējs.

Kad balvas dibinātāja uzņēmuma “Cēsu alus” pārstāve Agita Kārkliņa nosauca titula saņēmēju, svētku apmeklētāji uzgavilēja. Anda Kozaka vārds Cēsīs vienmēr bijis saistīts ar deju, viņš vada vairākus kolektīvus, izaudzinājis vairākas dejotāju paaudzes, veidojis horeogrāfijas daudzām dejām, bijis dažādu deju uzvedumu mākslinieciskais vadītājs, un šo uzskatījumu varētu turpināt vēl un vēl.

Balvas saņemšanas brīdī “Gada cēsnieks 2023” atzina, ka jūtas kā pirms liela, nozīmīga un atbildīga koncerta. A.Kozaks publiski teica paldies visiem balsotājiem, gan tiem, kuri balsis atdeva par viņu, gan tiem, kuri balsoja par kādu citu nominantu: “Es pārstāvu kultūras un mākslas nozari, horeogrāfiju, skatuvisko deju un gribu pateikt lielu paldies saviem kolēģiem, bez kuriem nevarētu paveikt visas tās lielās lietas, ko kopīgi darām. Tie ir kolēģi Cēsu Valsts ģimnāzijā, Cēsu Kultūras pārvaldē, Cēsu Mūzikas vidusskolā.

Šogad bija gods un laime piedalīties 27.Dziesmu un 17.Deju svētkos, un ar lepnumu varu teikt, ka man izdevās turp aizvest četrus Cēsu deju kolektīvus ar izciliem dejotājiem.    Dziesmu un deju svētki ierakstīti UNESCO kultūras mantojuma sarakstā, un mēs, deju kolektīvu vadītāji, esam tie, kuri audzinām jauno paaudzi tautas deju tradīcijās un turpinām nest šo tradīciju nākamajām paaudzēm, lai tas turpinātos mūžam. Gribu vissirsnīgāko paldies teikt saviem dejotājiem, jo bez viņiem es neesmu nekas. Ja es nostājos deju zāles vidū, bet pretī nav neviena dejotāja, tad nav iespējas īstenot lielus projektus, iestudēt deju izrādes, piedalīties pasākumos. Tikai kopā mēs to varam!”

Uz skatuves kopā ar gaviļnieku bija arī viņa vadīto deju kolektīvu dejotāji, kuri sveica savu vadītāju.

Katru gadu balvai “Cēs­nieks” tiek nominēti vairāki cilvēki, kuri no sirds darījuši savu darbu un snieguši ieguldījumu pilsētas attīstībā. “Šogad kandidātu izvēli ietekmēja Dziesmu un deju svētki, un divi nominanti cieši saistīti ar tiem. Balvai tika izvirzīti: Andis Kozaks, deju kolektīva “Raitais solis” vadītājs, Cēsu Pils koris, kurš pārstāvēja Cēsis Koru karos. Nominantu vidū arī laikraksta “Druva” žurnālists Jānis Gabrāns un ilg­gadējā AS“Cēsu alus” valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņ­sone,” pasākuma dalībniekiem atgādināja A.Kārkliņa un piebilda, ka komisija izvēlas nominantus, bet to, kurš saņem balvu, nosaka iedzīvotāji, balsojot par viņiem gan internetā, gan ar anketām.

“Gada cēsnieku” sveica arī Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, uzsverot, ka visi pretendenti bijuši spēcīgi un ikviens no viņiem pelnījis šo balvu: “Taču tā ir tikai viena, šoreiz uzvarējis Andis Kozaks, kurš tik daudz darījis dejas attīstībā Cēsīs un novadā.”

***
Balvas “Gada cēsnieks” tradīciju “Cēsu alus” iedibināja 1999.gadā, un šajā laikā to saņēmuši jau 24 cēsnieki.