Ziņas

Sabiedrība

Gada biškopis sabiedrībā

Jau septīto gadu tika godināti konkursa “Gada biškopis” laureāti četrās nominācijās: “Gada biškopis ražošanā”, “Gada biškopis sabiedrībā”, “Gada sakoptākā drava” un “Gada jaunais biškopis”. Par “Gada biškopi sabiedrībā” žūrijas komisija atzina Marutu Solvitu Naudiņu, kura ir arī sertificēta neiroloģe Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā. Biškopes drava atrodas Raunas novadā, Drustu pagastā, kur iekārtota bioloģiskā saimniecība.

“Biškopībai pievērsos kopā ar tēvu, kad viņš Drustos iegādājās māju un ieviesa bites. Zināšanas, ko viņš man nodeva, bija lietderīgas, tomēr pavisam nopietni biškopībai pievērsos deviņdesmito gadu sākumā, kad apguvu divu gadu biškopības kursu, ko vadīja pazīstamais biškopis Andrejs Mizis. Bites ir mana sirdslieta, tās man daudz devušas. Ne velti saka, ka biškopim ir ilgs mūžs. Un kāds tur brīnums! Bites ne vien dod vērtīgus produktus, bet arī skolo un audzina pacietībā, lēnprātībā. Pie stropa nevar pieiet dusmīgs un straujām kustībām, visu žvīks-žvāks padarīt,” stāsta M.S. Naudiņa.

Viņa stāsta, ka jaunībā vieglā formā slimojusi ar astmu, ātri atskārtusi, ka, darbojoties pie stropiem, astma atkāpjas. Tā aizsākusies ārstes interese par apiterapiju. Šobrīd Latvijā ir divas sertificētas apiterapeites: daktere Naudiņa un ģimenes ārste Ilona Radziņa Vecpiebalgā. Ar izciliem panākumiem apiterapija izmantojama ķirurģijā, sevišķi strutainajā, arī neiroloģijā, dermatoloģijā, pret sirds, asinsvadu un plaušu saslimšanām, arī izkaisītās sklerozes pacientiem. Onkoloģijā ar sekmēm plaši tiek izmantoti propolisa preparāti. Bišu dzēlieniem ieteiktās vietas saskan ar akupunktūrā izmantotajām.

“Konkursa tencinājums nāca kā patīkams pārsteigums. Tā ir skaista pateicība par ieguldīto darbu. Jau gadiem meklēju veidus un iespējas, kā ar bišu produktiem palīdzēt cilvēkiem viņu kaitēs. Atgriezeniskā saite ir vienmēr, gan no pašām bitēm, jo tās man čakli strādā, gan no cilvēkiem par produktiem un apiterapijas rezultātiem. Biškopība ir smags darbs, bet, ja patīk, tad atmaksājas,” teic M.S. Naudiņa, piebilstot, ka aktīvi darbojas arī Latvijas Biškopības biedrībā.

Daktere cer savas zināšanas nodot mazbērniem: “Vecākajam mazdēlam pašlaik ir vislielākā interese par bitēm. Atliek vien cerēt, ka ar gadiem tā tikai pieaugs un būs kāds, kas pārņems manu dravu līdzīgi, kā es pārņemu biškopību no sava tēva.”

Latvijas Biškopības biedrība apvieno vairāk nekā 3283 biedrus, kuri nodarbojas ar biškopības produkcijas ražošanu, kā arī pārstāv citas lauksaimniecības nozares. Atkarībā no laikapstākļiem gadā Latvijā tiek ievākts no 700 līdz 2000 tonnām medus.