Ziņas

Redzeslokā

Fotografēt veikalā

“Pērc tikai tādu aukstās zupas burciņu, citas neder,” nodevusi dēlam instrukcijas, mamma aizver mājas durvis, un mazais žigli aizcilpo. Veikalā dēlēns nostājas pie plaukta un pamatīgi apjūk. Kura nu bija tā īstā burciņa? Visas izskatās tik līdzīgas. Puika attapīgs – var jau ar tālruni nofotografēt un bildi aizsūtīt mammai, lai pasaka, vai šī derēs? Zēna rosību pamanījis, pienāk apsargs un krata ar pirkstu – te fotografēt nedrīkst! Attiecīgi rodas jautājums – it kā publiska vieta, tomēr veikalnieki pikti, kā tad īsti ir? Veikalā drīkst vai nedrīkst fotografēt?

Likums nosaka, ka privātīpašumos īpašnieki ir tiesīgi noteikt šo īpašumu izmantošanas un piekļuves nosacījumus, tostarp aizliegumu filmēt un fotografēt, ja attiecīgā īpašuma apmeklētājam pret to ir iebildumi, tad nekas cits neatliks, kā šos noteikumus ievērot, pretējā gadījumā īpašniekam ir tiesības ierobežot attiecīgās personas atrašanos konkrētajā īpašumā.

Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite saka: “Ņemot vērā, ka Rimi ir privāts uzņēmums un veikala vide, tā iekārtojuma veids un izskats ir uzņēmuma intelektuālais īpašums, veikalos ir arī savi ierobežojumi attiecībā uz fotografēšanu un filmēšanu, piemēram, komerciālām vajadzībām.

Kā mūsdienīgs mazumtirgotājs mēs ņemam vērā, ka tehnoloģijas arvien attīstās un līdz ar tām arī pircēju vajadzības, piemēram, arī Rimi ir izveidojis aplikāciju, ar kuras palīdzību veikalā var skenēt preci, tāpēc apsardzes darbinieki ir informēti par šo iespēju attiecībā uz aplikācijām un jautājumus par fotografēšanu veikalos privātām vajadzībām ar pircējiem parasti izdodas cilvēcīgā veidā noskaidrot un atrisināt.” Tātad Rimi savām vajadzībām fotografēt drīkst.

Arī SIA “Maxima Latvija” komunikācijas speciāliste Zane Udrase atbild līdzīgi: “Lai gan uz visu “Maxima Latvija” veikalu ieejas durvīm ir uzlīme, kas norāda, ka fotografēšana veikalos nav atļauta, gadījumos, ja klients savām vajadzībām ar telefonu nofotografē kādu produktu, mēs to respektējam.

Savukārt lielāka apmēra foto­grafēšana un filmēšana vienmēr ir jāsaskaņo, lai respektētu klientu intereses, drošību un ievērotu komercnoslēpumu. Jāatgādina, ka Cēsu veikalos apsardzes funkcija uzticēta uzņēmumam “G4S Latvia””.

Saistībā ar atvaļinājumu laiku, iecienītā veikala “top!” vadība līdz raksta tapšanas brīdim atbildi nav devusi. Uzrunājot vienu no daudzo veikalu vadītājām, uzzinām, ka šie jautājumi ar uzņēmuma administrāciju nav pārrunāti un padotajiem īstas skaidrības nemaz nav. Pieņemot, ka viņas rīcība no valdes lēmuma varētu atšķirties, veikala vadītāja lūdza neatklāt viņas vārdu un uzvārdu, vien piebilda, ka viņa veikalā fotografēt atļauj.

“Pati esmu mamma, tāpēc ar bērnu arī izmantoju tādu saziņu. Savā veikalā esmu novērojusi, ka visbiežāk preces fotografē vīrieši, kurus sievas norīkojušas nopirkt to vai šo. Izdabājot kundzēm, fotografēts tiek uz nebēdu, taču es neiebilstu. Veikalā aizliedzu fotografēt komercnolūkos, un to strikti jāievēro dažādu firmu aģentiem, taču viņi paši to labi zina, tāpēc domstarpību nav,” saka vadītāja.

Tātad privāts uzņēmums drīkst diktēt pats savus noteikumus, turpretī valsts un pašvaldību iestādēs fotografēt un filmēt drīkst, jo likums to atļauj.