Ziņas

Sabiedrība

Filmā par sievieti un vīrieti

Ar sajūtām. Aktieri Jana Herbsta (Anna) un Raimonds Celms (Leo) izdzīvo mūsdienīgu mīlas stāstu, kura pasniegšanas veidu, kā atzīst aktrise, nevajag analizēt, bet baudīt tā sajūtas. Foto: Publicitātes

Mīlas drāma “7 miljardu gadu pirms pasaules gala” tūlīt pēc pirmās izrādīšanas Rīgā un Francijas dienvidos, kur filma arī tika uzņemta, piedzīvojusi pirmizrādi Cēsīs.

“Tā nav nejaušība, ka cēsniekiem vieniem no pirmajiem ir iespēja noskatīties jauno filmu, jo no Cēsīm nāk brīnišķīgā aktrise Jana Herbsta,” skatītājiem Vid­zemes koncertzālē pirms seansa sacīja filmas režisors Jānis Ābele. Galvenie varoņi – Anna (Jana Herbsta) un Leo (Rai­monds Celms) – sastopas Fran­cijas dienvidos. Viņš studē restaurāciju, viņa – jau sen apmetusies uz dzīvi Marseļā un… ir pārsteidzoši līdzīga sievietes tēlam, ko puisis atsedz kādas baznīcas altārgleznas apakšslānī. Kad Leo atgriežas Latvijā, viņš vairs necer satikt Annu, bet Anna atgriežas par spīti tam, ka savulaik starp sevi un Rīgu ir nodedzinājusi visus tiltus. Viņu mīlestība uzplaukst, un viņi bauda viens otra tuvumu.

Tiekoties ar cēsniekiem, aktrise Jana Herbsta pauda prieku redzēt novadniekus – Draudzīgā Aici­nājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas bijušos klasesbiedrus. Ne velti filmu izrāda Cēsīs. Jana savulaik spēlējusi Cēsu teātrī un bijusi pazīstama kā daudzpusīga ģimnāziste. Ar pacilātību aktrise atzina, ka Cēsis joprojām ir viņas mīļākā pilsēta. Viņa izteica cerību, ka skatītāji, kuri viņu pazīst jau sen, būs vieni no tiem, kas dedzīgi izteiks komentārus par filmu un viņu Annas lomā. Jana Herbsta skatītājiem solīja, ka filmas izskaņā raisīsies domas par mākslas darba vēstījumu – katram tās var būt citādas atkarībā no pieredzes. “Jebkurš viedoklis par filmu būs patiess,” apgalvoja Jana.

M. Čehova Rīgas Krievu teātra aktrise Jana Herbsta ar kinorežisoru Jāni Ābeli satikās 2014.gada pavasarī, kad Jānis, studējot režiju, meklējis aktrisi diplomdarba filmai. Tapusi īsfilma “Augstāk par zemi”. Šī pirmā filma jau bija pieskaršanās franču romantiskajam kino, tā sauktajam franču jaunajam vilnim, stilistiskajam strāvojumam, kas uzplauka 60.gados. Šis kino rokraksts izmantots arī Jāņa Ābeles jaunajā filmā “7 miljardu gadu pirms pasaules gala”.

“Esmu režisora Jāņa Ābeles aktrise. Dīvaini, ka viņš vēlreiz par to pārliecinājās, uzaicinot mani uz atlasi galvenajai sieviešu lomai, tika izlemts, ka Annu spēlēšu es,” skatītājiem stāstīja Jana Herbsta. Jau pirms filmas viņa atklāja, ka tas būs stāsts par to, ka mīlestība nav mūžīga – te tā ir, te tā pazūd.

“Kino uzņemšanā darbojās entuziastu grupa. Mēs bijām ļoti iedegušies par šo projektu. Ska­toties filmu, jūs, iespējams, sajutīsiet arī ģimeniskumu, kas valdīja filmēšanas grupā. Daļa filmas tika uzņemta Marseļā, daļa Lat­vijā, turklāt ne tikai Rīgā, arī baznīcā pie Gulbenes un vecajā degvielas uzpildes stacijā pie Bērz­kroga.”

Aktrise skatītājus aicināja novērtēt ne tikai filmas sižetu par diviem mīlētājiem, bet arī to, cik profesionāli strādājusi filmas uzņemšanas komanda. “Jebkurā radošajā darbā ir svarīgi dzirdēt skatītāju vērtējumu – ne tikai par aktieru darbu, bet arī par režisora un operatora,” sacīja Jana Herbsta, atceroties filmēšanu, kas notikusi jau pirms diviem gadiem. “Ķeriet filmas sniegtās sajūtas, neanalizējiet ar loģi- ku,” skatītājus rosināja Jana Herbsta.