Ziņas

Sabiedrība

Esi pamanāms tumsā

Pamanāms tumsā. Kā atgādinājums par drošību tumšajā laikā cēsniekiem tika dāvināti atstarotāji.Foto: Māris Buholcs

Lai atgādinātu par ceļu satiksmes drošības noteikumiem jaunākajai paaudzei, AAS “Gjensidige Baltic” šogad rīko īpašas drošības lekcijas skolās, kā arī atstarotājus dāvanās. Desmit Latvijas pilsētās paredzēts iedzīvotājiem dāvināt vairāk nekā 13 tūkstošus atstarotāju.

Aptaujājot cēsniekus pilsētas ielās, noskaidrots, ka atstarotāji ir tikai 23 procentiem aptaujāto. Lielākoties ar atstarotājiem ir nodrošinājušies bērni un sievietes, reti kad tos nēsā pusaudži un vīrieši. Tāpat atstarotāju parasti nav cilvēkiem cienījamā vecumā, viņi skaidro, ka vēlu vakarā no mājām laukā nedodas.

J. Čeičs pats ir autovadītājs un atzīst, ka diennakts tumšajā laikā, it īpaši uz lauku ceļiem, vēl aizvien ir cilvēki bez atstarotājiem: “Nereti gadījies, ka pamanu gājēju tikai pēdējā mirklī. No pieredzes varu teikt, ka atstarotājs ir nepieciešams, ne vien iestājoties tumsai, bet arī krēslā vai miglā – sliktas redzamības apstākļos, jo tieši tad gājēju pamanīt ir grūtāk. Turklāt ne jau bērni nav redzami uz ceļa tumsā – viņiem lielākoties ir atstarotāji, tieši pieaugušie ir tie, kuri atstarotājus nenēsā un nav pamanāmi. Mums vajadzētu vairāk domāt, kādu piemēru rādām jaunajai paaudzei.”

Jautāti, kā varētu mudināt cilvēkus nēsāt atstarotājus, ap 40 procentiem aptaujāto uzsvēruši, ka vairāk vajadzētu rīkot akcijas, kurās atstarotāji tiek dalīti bez maksas, jo cilvēki reti tos apzināti iegādājas paši. Tāpat aptaujātie uzskatīja, ka atstarotāju nēsāšanas nozīme būtu jāpopularizē televīzijā reklāmās, kā arī jāstāsta par iespējamajām sekām, ja atstarotāja nav. Daži aptaujātie minējuši, ka vajadzētu piemērot arī sodus par atstarotāju nenēsāšanu diennakts tumšajā laikā.

Dziedātājs Miks Dukurs uzsver, ka atstarotājs var izšķirt dzīvības un nāves mirkli: “Skolas laikā pastāvēja uzskats, ka atstarotāji neizskatās pietiekami stilīgi, tādēļ mēs ar draugiem tos nenēsājām. Pa tumšām ceļmalām bieži gan staigāt neiznāca, iespējams, tādēļ paveicās un nekas slikts neatgadījās. Šodien domāju, ka ar atstarotāju vizuālajiem risinājumiem problēmu nav. To, cik atstarotāju lietošana ir būtiska, saproti tikai tad, kad nonāc pie auto stūres. Tas, vai atstarotājs palīdzēs pamanīt cilvēku, lielā mērā atkarīgs no atstarotāja lieluma, taču pat mazs zibsnis ir labāk nekā nekas. Ja runājam par to, vai atstarotājs garantē drošību uz ceļa, tad jāsaka, ka nevērīgu šoferi noteikti pat neaizkavēs. Tomēr mūsu rokās ir darīt visu, lai nebūtu jāsaka: ”Varēju jau piespraust to atstarotāju!” Nu jau ilgāku laiku esmu autovadītājs, ja, braucot tumsā, ieraugu pa ceļa malu ejošu, nepamanāmu cilvēku, tad iekliedzos: „Bojāgājējs!” Manuprāt, visefektīvākie ir apģērbi, kuros jau iestrādāti atstarojošie elementi. Regulāri, braucot no Rīgas uz Cēsīm, ceļā pamanu gājējus un riteņbraucējus, kuri ir aprīkoti ar atstarotājiem. Domāju, viņiem un arī man kā šoferim mūsu tikšanās brīdī tas tiešām ļoti palīdz!”

Par to, kā pareizi uzvesties uz ceļa, ar dažādām spēlēm un konkursiem Cēsu 1. pamatskolas skolēniem stāstīja atraktīvās TV personības Gustavs Terzens un Marta Selecka.

Cēsu 1. pamatskolas bērniem bija jāatbild uz jautājumiem, vai, viņuprāt, atstarotāji ir nepieciešami, lai izvairītos no ceļu satiksmes negadījumiem. Piekrītoši uz šo jautājumu atbildēja 200 no 250 skolēniem, turpretim, kad viņiem jautāja, vai atstarotāji ir sagādāti un tie ir līdzi, roku pacēla tikai 83 bērni.

Juris Čeičs, AAS “Gjensidige Baltic” Valmieras reģiona vadītājs, ir gandarīts par izdevušos pasākumu: ”Bērni mūs uzņēma pozitīvās noskaņās. Jaunākajās klasītēs skolēni aktīvi cēla rokas un atbildēja uz jautājumiem, iesaistījās spēlēs, kurās vajadzēja vizuāli ilustrēt asociācijas ar drošību ielās. Interesantas atbildes sekoja uz jautājumu, kur bērni liktu divus miljonus atstarotāju? Kāds atbildēja, ka atstarotājus liktu visiem dzīvniekiem kakla siksnas vietā, kāds cits teica, ka no atstarotājiem celtu māju. Bērni ļoti labi saprot, kāpēc ir nepieciešami atstarotāji, būtu tikai apsveicami, ja arī pieaugušie ņemtu piemēru no viņiem.”

Jāatceras, ka atstarotāji jānēsā ne tikai tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, bet arī apdzīvotās vietās. Slikti apgaismotās vietās gājējiem un velosipēdistiem ir jālieto atstarojošs apģērbs – vislabāk atstarojošā veste.