Ziņas

Sabiedrība

Eksāmens izturēts veiksmīgi

Mācībās. Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes lauka taktiskajās mācībās “Zobens 2020” tika pārbaudīta vienību spēja veikt uzdevumus konvencionālā apdraudējuma ietvaros. Foto: no albuma

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes lauka taktiskajās mācībās “Zobens 2020”, kas notika Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikla “Namejs 2020” ietvaros, piedalījās ap tūkstoš Vidzemes brigādes zemessargu un karavīru, viņu vidū vairāk nekā 150 no 27.kājnieku bataljona.

Bataljona komandieris Nor­munds Zaviļeiskis atzīst, ka viņa karavīri ar uzdevumiem tikuši galā godam: “Visu gadu karavīri, zemessargi cītīgi gatavojās šim eksāmenam, tagad droši varu teikt, ka tas nokārtots sekmīgi. Lielā mācību izvērtēšana vēl notiks, bet uzreiz pēc tām bija īsā komandieru sanākšana, kurā tika pārrunāti pirmie iespaidi, kas izdevās, kas ne, ko uzlabot, ko saglabāt, un kopējais vērtējums bija pozitīvs. Ļoti daudz darba tika ieguldīts mācību sagatavošanā, un kārtējo reizi sapratām, jo labāks būs sagatavošanās process, jo veiksmīgāk noritēs mācības.”

Mācībās tika pārbaudīta brigādes vienību spēja veikt uzdevumus konvencionālā apdraudējuma laikā. Karavīri un zemessargi Vidzemē veica patrulēšanu, reidus, ierīkoja slēpņus, patruļbāzes un novērošanas posteņus, vingrinājuma noslēgumā veicot taktisku uzdevumu – kauju apdzīvotā vietā. Ikvienam zemessargam, karavīram bija jādarbojas ar maksimālo atdevi, jo katrai desmit cilvēku nodaļai līdzi gāja vērtētājs, kurš fiksēja, vai viss tiek pildīts atbilstoši kaujas uzdevumam.

Mācības notika ne tikai mežā, bet arī apdzīvotās vietās, jo, kā norāda Normunds Zaviļeiskis, aizsardzības kauja nenozēmē tikai sēdēt ierakumos, tas ir plašs darbību spektrs dažādās teritorijās, arī apdzīvotās vietās, pilsētvidē. Mācībās notika arī sadarbība ar valsts institūcijām, pašvaldībām, civiliedzīvotājiem, veiksmīga bija sadarbība ar uzņēmumu “Latvijas valsts meži”, kas palīdzēja uz ceļiem no baļķiem veidot šķēršļus, lai tiktu traucēta pretinieka tehnikas pārvietošanās. Pretiniekos šoreiz bija Igaunijas Zemessardzes jeb brīvprātīgās Aizsardzības līgas “Kaitseliit” dalībnieki un Na­cionālās aizsardzības akadēmijas kadeti.

“Lai arī konvencionālā karadarbība ir ierasta, arī te nemitīgi ienāk jauninājumi, ko dod modernās tehnoloģijas. Ja, teiksim, pirms pieciem gadiem dronu izmantošana būtu kaut kas nesaprotams, tagad tie tiek plaši izmantoti. Arī citas tehnoloģijas nāk palīgā labāk pārredzēt karadarbības teritoriju, ātrāk pamanīt pretinieku,” skaidro komandieris.

Noslēguma pasākumā, kas notika Sedā, piedalījās visi mācībās iesaistītie Vidzemes brigādes zemessargi, karavīri, atbalsta vienības un militārā tehnika. Uzrunājot klātesošos, 2.Vidze­mes brigādes komandieris pulk­vedis Mareks Ozoliņš uzsvēra komandējošā sastāva lomu veiksmīgā uzdevumu izpildē: “Ar to domāju ne tikai bataljonu komandierus, rotu virsseržantus, bet arī nodaļu komandierus. Do­māju, varat būt lepni par to, kas paveikts ne tikai šodien, bet visa gada garumā. Mācības “Zobens 2020” ilga tikai dažas dienas, bet sagatavošanās process bija ļoti garš, un jūs visi tam esat gājuši cauri. Paldies, ka ar attieksmi un klātbūtni cēlāt katra bataljona spēju tikt galā ar taktiskajiem uzdevumiem!”

Zemessardzes 22.kājnieku bataljona kapelāns Juris Škapars uzsvēra, ka miers nerodas pats no sevis, tāpēc ir svarīgi nākamajām paaudzēm nodot Latviju tikpat drošu, kāda tā ir tagad: “Šīs mācības ir pārbaudījums mūsu valsts aizsardzības spējām, gatavībai aizstāvēt savu valsti, zemi, tautu, ģimeni un draugus, visu mūsu Latviju. Karavīri un zemessargi šajos vingrinājumos parādīja izcilu drosmi. Mēs stāvam par to, lai mūsu tauta varētu brīva un netraucēta dzīvot savā zemē. Neviena valsts nevar pastāvēt, ja tās pilsoņi nav gatavi aizsargāt savu brīvību. Mūsu bruņas ir mūsu dzimtenes mīlestība.”

Ceremonijas noslēgumā M. Ozoliņš pasniedza piemiņas plāksnes mācību dalībniekiem un atbalstītājiem.

N. Zaviļeiskis sarunā ar “Druvu” piebilda, ka mācības nav vēl beigušās: “Zemessargi tagad apseko mācību teritoriju, lai tā būtu tīra. Salasām, kas palicis, arī to, ko nometuši citi. Var droši teikt, ka pēc mācībām teritorija būs pat tīrāka nekā līdz tām.”