Ziņas

Sabiedrība

Ēdināšanas uzņēmums: Latvijā atsevišķi dārzeņi nav pieejami visu gadu

Latvijā atsevišķi dārzeņi nav pieejami visu gadu, atbildot Cēsu novada pašvaldībai par radušos situāciju Cēsu Profesionālās vidusskolas ēdnīcā, norāda uzņēmums pilnsabiedrība “Ēdiens&KM.LV”. Uzņēmums skaidro, ka visi produkti, kas tika izmantoti ēdināšanā, ir atbilstoši Eiropas Savienības (ES), tostarp Latvijas, kvalitātes prasībām.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji pārbaudē secinājuši, ka atsevišķi produkti – maize, gaļa, siers un dārzeņi – netiek ņemti no piegādātājiem, kurus uzņēmums bija norādījis savā tehniskajā piedāvājumā. Attiecībā uz gaļas piegādi uzņēmums vēstulē, kas adresēta pašvaldībai, paskaidrojis, ka tā iegādājās gaļu no AS “Nākotne”, bet apmēram pirms mēneša radies konflikts, kā rezultātā “Nākotne” uz laiku atteicās piegādāt gaļas produktus. Lai varētu nodrošināt ēdināšanas pakalpojuma nepārtrauktību, ticis noslēgts līgums ar SIA “Ardeks”. Šī firma esot viens no senākajiem un lielākajiem gaļas ražotājiem un piegādātājiem Latvijā, kā arī tā produkciju eksportē uz citām ES valstīm.

Arī maizes piegādātājs ir nomainīts. Taču uzņēmums uzskata, ka nav pārkāpis Ministru kabineta noteikumus par uztura normām. Savukārt piegādātais siers esot ražots ES atbilstoši visām kvalitātes prasībām.

Runājot par dārzeņiem, “Ēdiens&KM.LV” vēstulē skaidro, ka tā nav mainījusi piegādātāju, individuālo komersantu “Ruģēni”. Taču esot jāņem vērā fakts, ka Latvijā atsevišķi dārzeņi nav pieejamas visu gadu, piemēram, tomāti. Līdz ar to, lai nodrošinātu apstiprināto ēdienkaršu izpildi, uzņēmums spiests dārzeņus iepirkt no citām ES valstīm. Minētais apstāklis liecina, ka dārzeņi audzēti atbilstoši ES normatīvo aktu prasībām, nepielietojot kaitīgas vielas.

Uzņēmums skaidro, ja Cēsu novada dome uzskatīs, ka tā piedāvātie produkti neatbilst prasībām, tas ir gatavs nodrošināt pašvaldībai pieņemamu produktu izmantošanu ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanā.

“Ēdiens&KM.LV” uzsver, ka PVD nekonstatēja nekādus pārkāpumus ēdnīcā, savukārt ažiotāža par piegādātāju maiņu esot saistīta ar konkurentu vēlmi liegt uzņēmumam piedalīties publiskajos iepirkumos, kā arī diskreditēt “Ēdiens&KM.LV” Cēsu novada domes, sabiedrības un citu pasūtītāju priekšā.

Rīt Cēsu novada pašvaldības vadība tiksies ar ēdinātāju pārstāvjiem un pēc tam pieņems lēmumu par tālāko rīcību.

Jau ziņots, ka PVD, veicot pārbaudi Cēsu Profesionālās vidusskolas ēdnīcā, konstatējis tā dēvētā zaļā iepirkuma prasību pārkāpumus, kad vietējas izcelsmes pārtikas produkti aizstāti ar citu valstu izcelsmes produktiem, attiecīgi zīmola “Zaļā karotīte” produktu vietā izmantojot importa produktus, kam šāda zīmola nav.

Kā aģentūru LETA informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, lai gan uzņēmumam, kas nodrošina ēdināšanu izglītības iestādē, saskaņā ar “zaļā iepirkuma” prasībām ēdienu gatavošanā būtu jāizmanto tādā Latvijas uzņēmumā ražoti gurķi, tomāti un puravi, kas atbilst “zaļā iepirkuma” prasībām, tostarp ir audzēti Latvijā, faktiski tiek izmantoti Spānijas izcelsmes dārzeņi.

Tāpat iepirkumam atbilstošā Latvijas uzņēmumā ražotās cūkgaļas vietā bieži tiek izmantoti Polijas un Vācijas izcelsmes cūkgaļas produkti, bet atbilstošos Latvijas uzņēmumos ražota Holandes siera vietā izmantots Polijas izcelsmes siers, tikmēr kāposti, burkāni, sīpoli un āboli ir iegādāti tādā Latvijas uzņēmumā, kur “Zaļā karotīte” piešķirta tikai kartupeļiem.

Tā kā “zaļā iepirkuma” uzraudzība nav PVD funkcija, par šiem faktiem PVD administratīvo lietvedību sākt nevar, taču PVD par pārbaudē konstatēto ir informējis Cēsu novada domi turpmāku lēmumu pieņemšanai.

Savukārt pašvaldības pārstāvis Kārlis Pots aģentūrai LETA norādīja, ka Cēsu novada izglītības iestādes ir brīdinātas par negodprātīgo ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju un veiks ēdiena kvalitātes, kā arī produktu izcelsmes pārbaudi.

Pots arī skaidroja, ka šī nav pirmā reize, kad Cēsu novada pašvaldībai ir bijušas aizdomas par konkrētā ēdinātāja izmantotajiem produktiem. “Esam daudzkārt brīdinājuši uzņēmumu, taču, kad tas palika bez rezultāta, lūdzām kompetentās valsts iestādes veikt pārbaudi,” atklāja Pots.