Ziņas

Sabiedrība

“E-busiņš” piestāj Piebalgā

Piebrauc uz vietas. VID Cēsu klientu apkalpošanas centra darbiniece Rita Kozlova norāda, ka "e-busiņš" ir lielisks veids, kā cilvēkiem laukos iesniegt deklarācijas. To novērtē arī jaunpiebaldzēniete Mārīte Rubene, kurai vairs nebūs jābrauc uz Cēsīm kārtot šos jautājumus.Foto: Māris Buholcs

Turpinot pilnveidot klientu apkalpošanu un veicinot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektronisko pakalpojumu izmantošanu, sākot no marta tūri pa Latvijas pašvaldībām uzsācis VID “e-busiņš”. Šonedēļ tas viesojās Jaunpiebalgas, Vecpiebalgas un Amatas novadā.

Pirmdienas rītā jau pirmie Jaunpiebalgas pagasta ļaudis sagaidīja “e-busiņu”. Jaunpiebaldzēniete Inga Vētra – Lukšēvica stāstīja, ka viņai ir nelielas neskaidrības par deklarācijas iesniegšanu.

“Es nezināju, kur īsti jāieraksta saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi. Atnācu šeit, un man laipni palīdzēja. Ja nebūtu atbraucis “e-busiņš”, brauktu pati uz Cēsīm, bet tur vienmēr lielas rindas. Šādi ir ļoti ērti,” sacīja Inga Vētra – Lukašēvica.

Savukārt pensionāre Mārīte Rubene “Druvai” norādīja, ka ir saimnieciskās darbības veicēja. “Man ir zemnieku saimniecība, lai arī tajā neko nedaru, man tāpat valstij jāsamaksā 50 eiro. To nosaka likums. Tad nu esmu atnākusi iesniegt deklarāciju un “atdot” valstij naudiņu,” sacīja pensionāre, bilstot, ka vismaz labi, ka no Jaunpiebalgas nav jāmēro nelietderīgs ceļš uz Cēsīm. “Te man darbinieki palīdzēs. Tā arī pavasarī, kad jau sākas zemes darbi, ieekonomējam laiku,” bilda pensionāre.

Par palīdzību deklarācijas aizpildīšanā bija ieinteresēti vēl vairāki pensionāri, taču radās grūtības ar to, ka cilvēki neizmanto internetbanku, līdz ar to viņiem nav pieejas datu un VID darbinieki viņiem nevarēja palīdzēt.

VID Cēsu klientu apkalpošanas centra darbiniece Rita Kozlova skaidroja, ka dokumenti papīra formātā “e-busiņā” netiek pieņemti, tādēļ cilvēkiem nepieciešama vai nu sava EDS pieejas parole vai internetbankas dati.

“Laukos saskaramies ar to, ka cilvēkiem nav ne viena, ne otra. Turklāt nav tieši internetbankas, jo viņi to neizmanto. Bieži cilvēki saka, ka viņiem ir bankas norēķinu karte, bet viņi nezina, kas ir internetbanka,” bilst R. Kozlova un skaidro, ka “e- busiņš” brauc pie cilvēkiem, lai popularizētu VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamos pakalpojumus, tajā skaitā – gada ienākuma deklarācijas iesniegšanu.

“Domāju, tie, kuri vēlas, atnāk, mēs palīdzam, taču neteiktu, ka interese ir pārmērīgi liela. Arī šorīt rinda pie pagastmājas mūs negaidīja. Redzam, ka ir daudz saimnieciskās darbības veicēju, cilvēki sakrājuši medicīnas izdevumu čekus, un mēs palīdzam tos iesniegt. Aizpildām deklarācijas,” norāda VID Cēsu klientu apkalpošanas centra darbiniece.

Jaunpiebaldzēniete Mārīte Rubene bilda, ka, iespējams, cilvēki par “e-busiņa” pakalpojumu nedaudz piemirsuši, jo pašvaldības informatīvajā izdevumā paziņojums par to publicēts pirms krietna laika. “Katrā gadījumā šis ir ļoti ērts veids, kā iesniegt deklarāciju, turklāt mums palīdz paši VID darbinieki,” bilda pensionāre.