Ziņas

Sabiedrība

Dzīvo un saimnieko ar prieku

Ziema prot iepriecināt. "Vārnēnu" saimniece Ieva Grabe starp darbiem vienmēr atrod laikuFoto: Sarmīte Feldmane

Nav dzirdēts, ka zemnieku saimniecības “Vārnēni” saimniece Ieva Grabe par dzīvi sūkstītos. “Paši to veidojam. Ar savu attieksmi, darbu,” viņa atgādina tik zināmo patiesību.

Ieva kopā ar dzīvesbiedru Arti

saimnieko mammas dzimtajā mājā. Sākuši kā tā sauktie Breša zemnieki, pamazām vien attīstot saimniecību. Kā jau visiem, bijuši veiksmīgāki un neveiksmīgāki gadi. “Lielākoties cenšamies saimniekot ar pašu līdzekļiem. Pa šiem gadiem visu laiku saimniecībā tiek ieguldīts,” saka saimniece. Pērn gan Grabes

paņēmuši kredītu un kaimiņos nopirkuši 17 hektārus zemes. Tā bija krietni aizaugusi, aizlaista. Vasara pagāja darbā, lai lauksaimniecības pļavas pēc tādām arī izskatītos. Jaunās ganības jau novērtēja lopi, kam tagad jauni aploki.

“Saimniecībā viss atbilst prasībām. “Vārnēnus” paplašināt nedomājam,” pastāsta Ieva. Patlaban saimniecībā ir ap

pussimt lopu, no tiem desmit

slaucamās govis. Ar darbiem ikdienā galā tiek Ieva un Artis, vasarās, siena laikā, talkā brauc dēli. Viņiem ir algots darbs, vismaz pagaidām par saimniekošanu dzimtajā mājā nedomā. “Puikas vienmēr bijuši iesaistīti visos lauku darbos, visu prot. Esmu priecīga, ka mūsu četri dēli un četri mazdēli dzīvo Latvijā. Dzimtās mājas viņiem ir svarīgas,” domās dalās Ieva Grabe.

Par to, ka saimniekošana laukos grūta, Ieva nerunā, pie daudz kā pierasts, dienas solis tik labi zināms, piedzīvotas arī dažādas situācijas.

“Nav, par ko īpaši ne sūdzēties, ne kreņķēties, kooperatīvs “Straupe” piena cenu nav ļoti samazinājis. Saimniecībā nepieciešamā tehnika iegādāta. Mežacūkas uzrok kādu pļavu, atjaunojam zālājus, cūkas parok, pārsējam. Tā laukos notiek, mednieki jau cenšas, bet nosargāt nespēj,” uzņēmības un optimisma pilna saka “Vārnēnu” saimniece un piebilst, ka to, vai būt zemniekam, jau

katrs pats izvēlas. “Protams, varētu kādudien vēlēties labākus laikapstākļus, bet tas nav mūsu ziņā, jāstrādā un jādomā pašiem,” smejot nosaka stalbēniete.

Dienas vidus saimniecībā mazāk aizņemts. Arta ziņā

ir gaļas lopi, Ievai rūpes par slaucamajām govīm. Artis ziemā pagūst arī iztīrīt pagasta ceļus.

Lai arī populāri teikt, ka lauku sētā darba daudz, “Vārnēnu” saimnieki prot ne tikai kārtīgi saimniekot, arī atvēlēt laiku atpūtai un tam, kas sagādā prieku.

Katru vasaru Ieva un Artis cenšas kaut kur aizbraukt, iepazīt kādu vietu pasaulē. Pagājušovasar

bijuši Vācijā. “Jau desmit gadu ik vasaru plānā ir vismaz viens brauciens. Pērnvasar

trīs dienas braucām pa Kurzemi. Patika Kuldīga, Ventspils gan ne īpaši,” pastāsta Ieva.

Ieva un Artis regulāri brauc uz koncertiem Cēsīs. Parasti dēli uzdāvina biļetes, tāpat arī uz teātru izrādēm Rīgā, Valmierā.

“Tagad cītīgi slēpoju. Agrāk tautas namā bija vingrošana, tagad tās nav, bet izkustēties vajag. Ziema ir tik skaista. Jāpriecājas,” pārliecināta “Vārnēnu” saimniece Ieva Grabe.

Sarmīte Feldmane