Otrdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Zviedru šamane ar latviešu kokli

Līga Eglīte
17:19
10.05.2017
4
Samane Frederika 1 1

Smaidīga tumšmate sēž blakus darbgaldam, mūzikas instrumentu sagatavēm, zāģiem un kaltiem, stāsta par sevi un brīžiem ar domīgu skatu veras kādā dziļākā pasaulē, brīžiem paraugās uz sarunu biedriem un noglāsta kokli – savējo, pašas darināto. Pasaules apceļotāja, šamanisma praktizētāja, teoloģijas maģistre un divu dēlu mamma zviedriete Frederika Venner­mo atbraukusi uz Latviju no Ūmeo, lai realizētu kādu īpašu sap­ni – izgatavotu kokli. Saruna notiek, piepalīdzot tulcei Dainai Zalānei. Tekstā izmantoti biogrāfiski fakti no Frederikas rakstītā par kultūru apmaiņas projektu “Joikas un dainas” .

Frederika Vennermo stāsta, ka viss sācies pirms trim gadiem Nor­vēģijā, Lavangenā, sāmu šamaņu festivālā “Isogaisa”: “Satiku Dainu (Dainu Zalāni –aut.), Andri un folkloras kopu “Ore”. Tur visi spēlēja kokles un visi “ģība” no koklēm.

Apmeklēju mūzikas instrumentu meistarklases. Man ierādīja, kā turēt pirkstus uz kokles stīgām un dažas vienkāršas melodijas. Es ne­zinu, kas notika, bet pēkšņi divas stundas bija pagājušas un es biju pilnīgi samīlējusies šajā instrumentā. Katru dienu mācījos spē­lēt. Latvieši skaidroja tau­tasdziesmu tekstus un stāstīja par folkloras kustību Latvijā. Lū­dzu, lai meistars Andris Roze izgatavo man kokli, un saņēmu sūtījumu tieši pirms Ziemas­svēt­kiem. Aprīlī atbraucu izgatavot mūzikas instrumentu pati savām rokām.”

Pirms tikšanās ar “Ori” Frede­rika par Latviju zinājusi tikai to, ka ir tāda valsts, kas atguvusi neatkarību: “Par kultūru un mūziku neko nebiju dzirdējusi. Festivālā “Isogaisa” mani pārsteidza dai­nas, latviešu stāsti par tradīcijām un tautasdziesmu saturu. Pirmo­reiz ierados 2015.gadā uz folkloras festivālu “Baltica”, pēc tam Cēsīs festivālā “Joikas un dainas” piedalījos radošajās darbnīcās kā brīvprātīgā palīdze. Pagājušajā ga­dā biju Cēsīs uz festivālu “Sviests”.

Mani pārsteidza, ka Latvijā ir ļoti izkopta dziedāšanas un dejošanas tradīcija – folkloras kopas, kori, deju kolektīvi. Liekas, ka jebkurš iedzīvotājs ir iesaistīts kādā no procesiem: dzied, dejo, spēlē instrumentu. Tas ir tik spēcīgi! Pārsteidza veids, kā apgūst tradīcijas, nodod senās zināšanas. Šeit to dara visi kopā, folkloristu bērni turpat spēlējas vai sāk apgūt kādu instrumentu, līdz iekļaujas grupā, bet Zviedrijā viss notiek atsevišķi – ir kori vai mūzikas grupas bērniem un pieaugušajiem.”

Frederika ir akadēmiska pētniece un pasaules cilvēks. Daudzus gadus dzīvojusi Gvatemalā, mācījusies dziedināšanu pie vietējās ko­pienas šamaņiem, apceļojot dau­dzas valstis, apbraukusi apkārt pasaulei vairākas reizes, interesējusies par mūsdienu šamanismu, lai vairāk izprastu savas saknes un atrastu vēsturiskās sakarības starp senajām tradīcijām un mūsdienu pasauli.

Ja kāds svešzemnieks Latviju ap­meklē jau ceturto reizi, noteikti ir vairāki iemesli, ne tikai kokles darināšana. Frederika atzīst, ka braucieniem uz Latviju ir divi mērķi – personiskais un pētījumu: “Kad satiku latviešus, nolēmu uzzināt vairāk par senajām tradīcijām, noskaidrot, vai tās tiek koptas arī tagad. Sākumā domāju, ka diplomdarbā iekļaušu arī kaut ko no latviešu kultūras, taču tas būtu iznācis pārāk apjomīgs projekts. Turpmākajā pētījumā izmantošu kokli kā ceļu un caur tās skanējumu iepazīšu latviešu kultūras simbolus, mitoloģiju un tās pielietojumu mūsdienās.

Pētot mūzikas instrumentu spēli un muzikantus, kuri šādi spēj sazināties ar gariem, esmu bijusi Īri­jā, Meksikā, Salvadorā un Hon­durasā, kur vēl saglabājušās senās tradīcijas dziedināt ar dziesmām un mūziku. Līdz šim nekur nebiju redzējusi un dzirdējusi koklei līdzīgu instrumentu. Tagad zinu, ka arī Igaunijā un Somijā ir sava kantele, bet kokle man ir pirmā.

Latviešu kokli varu salīdzināt tikai ar sāmu bungām, kuras var lietot dažādi – deju vai dziesmu pa­vadījumam, ritmam vai meditācijās, dziedināšanā – abi instrumenti tiek lietoti saietos kā svēti instrumenti, lai nonāktu saskarsmē ar garīgo realitāti šamaņu ceļojumā. Manuprāt, kokle ir daļa no kultūras, vides, vēstures un cilvēkiem. Tā var būt ļoti maiga, skum­ja un priecīga. Pāris stundu dienā cītīgi spēlēju, priecājos par instrumenta skanējumu un meditēju. Kad braucu ar prāmi no Igaunijas uz Somiju, bija silta vasaras diena, sēdēju uz klāja un spēlēju. Daudzi nāca klausīties un fotografēja.”

Palīdze tulkošanā Daina Zalāne iestarpina, ka Frederika spēlē kok­li labāk nekā dažs vietējais latvietis. Taču Frederika pat neievēro uzslavu un turpina: “Jau pirms atbraukšanas domāju par savu kokli, kādu enerģiju tajā ielikšu. Tai ir laivas priekšgala forma, kas nesīs skaņu gluži kā laiva pāri ūdeņiem. Iegrebu mazu skandināvu pūķīti, kuram būs skaņa jā­vada, latviešu dievietes Laimas slotiņu un Jumi. Mana jaunā kokle ir vienlīdz viegla un stipra, apvienojot sievišķo un vīrišķo enerģiju, tajā ir ielikta ne tikai mana, bet arī meistara Andra enerģija, jo viņš daudz palīdzēja. Pamatne ir no liepas, Andris man teica, ka tas ir sieviešu koks, mīksts un viegli apstrādājams, virsma no bērza. Ie­mācījos darināt celaini, ko piesiet koklei.”

Tikai sarunas beigās izdodas izvilināt Frederikas secinājumus par latviešu folklorā atrastajām ša­manisma pēdām. Vienkāršajā, it kā bērnu dziesmiņā “Ar vilciņu Rī­gā braucu tēvam pirkti tabaciņu”, viņa saskatījusi līdzības ar citu tautu šamaniskajiem motīviem. Vilks var būt palīgs šamaņa gara ceļojumam, tabaka vai arī kāda cita viela, piemēram, bērza čagas dzē­riens, izmantota rituālajam zie­dojumam. Izrādās, tieši bērnu dziesmās visvairāk saglabājušies senie motīvi. Frederika apgalvo, ka jebkurā kultūrā ir bijusi tradīcija dziedināt ar šamanismu: “At­šķirīgas ir tikai metodes – vai izmantoja augus, mūzikas instrumentus, kaulus vai ko citu. Pēc tā arī veidojas amata nosaukumi, kuru ir daudz vairāk nekā šamanis, dziednieks un zāļu sieva.

Latvijā atgriezīšos vēl. Man nav plāna pārcelties uz šejieni, bet, turpinot pētījumus, noteikti brauk­šu atkal. Tas ir tik tuvu – tikai trīs stundas līdz Rīgai!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
28

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Nekautrēties, nebaidīties no kļūdām

08:37
13.04.2024
139

Uzticēties procesam un negaidīt no sevis izcilu rezultātu pirmajā reizē. Gleznošanas pasniedzēja BAIBA FEOKTISTOVA Viņa sirdī ir īsta cēsniece. Šai pusē pagājusi bērnība, skolas gadi – ģimnāzijā, vēlāk Rīgā studiju gadi žurnālistikā un mārketingā, bet nu ikdiena paiet tikai saistībā ar mākslu. Gan gleznojot, gan mācot gleznot citus. Baiba Feoktistova dalās savā pieredzē, iedvesmas avotos […]

Galda spēles rosina sadarbību un ļauj iepazīties

10:07
10.04.2024
39

Straupē reizi mēnesī sanāk kopā ģimenes, lai parunātos un spēlētu galda spēles. Pēdējās tikšanās reizēs ar aizrautību visi iesaistījušies prāta spēlē “6. ņem!”. To spēlē ar kārtīm, uz kurām ir skaitļi. No­teikumi ir vienkārši, katrs spēlētājs no kāršu kavas izvelk desmit kārtis. Gājienu pēc gājiena tās izliek četrās rindās augošā secībā. Spēlētāji cenšas, lai viņa […]

Lai skaisti ikdienā

10:04
09.04.2024
328

“Inešos dzīve ir ļoti laba. Mums te ir viss nepieciešamais, tikai    mazā mērogā,” saka Sandra Jermacāne un pastāsta, ka bijis satraukums, kad diskutēja par pili, ka pagastā nebūs kultūras darbinieka. “Toreiz parunājām, bet pēc tam bija pilnīgs klusums. Kaut kādu ziņu, kas tad domāts, tā arī nesaņēmām. Tagad Vecpiebalgas kultūras nama vadītāja organizē nelielus, […]

Laukos dzīves ritms lēnāks

10:02
08.04.2024
241

Tomass Vegners smaidot atzīst, ka teju katrs, ko iepazīst Inešos, noteikti pajautā, kāpēc ģimene šurp pārcēlusies. “Bet viena stāsta nav. Atnācām nejauši, te mums nav ne radu, ne draugu. Kad braucām apskatīt īpašumu Inešos, bijām te pirmoreiz,” stāsta inesietis un piebilst, ka katrs nejaušais solis reizē bijis arī likumsakarīgs.    Tomass ir rīdzinieks, audzis Jūrmalā, […]

Alus cauri gadsimtiem

09:55
07.04.2024
98

Ilggadējais Cēsu alus darītavas vadītājs Kārlis Tomsons veicis pētniecisku darbu par alus rūpniecības attīstību Latvijā. Ar to ikviens var iepazīties grāmatā “Alus rūpniecība Latvijā. Ar ieskatu alus darīšanas vissenākajā vēsturē” . Sarunā par daudzu gadu darbu, interesi par vēsturi un aktīvu dzīvi. Prieks, ka grāmata ir izdota. Alus ražošana ir tautsaimniecības nozare, un to tāpat […]

Tautas balss

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
14
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
32
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
22
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
38
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
39
16
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Sludinājumi