Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Žurka Kornēlija par slazdiem

Mairita Kaņepe
08:48
02.01.2020
26
Zurka Kornelija 1 1

Nav lielāka jokdara par to, kurš izjoko katru. Ne cerēts, ne domāts, ne kārtīs izzīlēts, ne horoskopā rakstīts, pat ne ķīniešu kalendārā izlasāms, bet notikums tavā dzīvē ir klāt.

Ar Latvijā pazīstamo teātra Žurku Kornēliju augstāki spēki izstrādājuši tādu paradoksu, ka turpināt spēlēt teātri un dzīt jokus uz skatuves vairs nav iespējams. Kādreizējā Latvijas Nacionālā teātra aktrise Svetlana Bless, darbu skrējienā apturēta, tagad zina, ar veselību jokot vairs nevar. Tad nu ardievas skatuvei teikušas abas – vispirms teātra Žurka Kornēlija, pēc tam arī aktrise Svetlana Bless.
2020. gada, tā sauktā Žurkas gada, gaidās paveicās runāt ar abām uzreiz – Svetu un Kornēliju. Abām asa mēle, abas runātīgas, tāpēc spriest jums pašiem, ko uz “Druvas” uzdotajiem jautājumiem atbildēja viena, ko otra.

– Jau kādu laiku esat prom no Rīgas, arī humora pilnais tēls Žurka Kornēlija uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves nav redzēts. Vairākus gadus dzīvojat Valmierā. Pastāstiet, kas tur redzams skaists?
– Baznīca, teātris un Gauja – vairāk nekas. Ja paeju tālāk no pilsētas centra, visur pelēks. Pelēkāks vairs nevar būt! Tāpēc neeju pat laukā no mājas, izņemot pie friziera. Pa logu skatoties, redzu tikai “skaistās” hruščovenes, bet pašās mājās gandrīz neviens nav redzams. Laikam Valmierā agri no rīta aiziet darbā un vēlu vakaros pārnāk mājās.

– Ja tā, tad labāk parunāsim par Žurkas Kornēlijas ziedu laikiem. Dažādas lomas esat spēlējusi, bet tautai esat un būsiet optimistiskā Sveta amizantās Žurkas tēlā.
– Tauta ir forša, tā prata man dzīvot līdzi. Joprojām daudz lasu un domāju, arī skaļi domāju, jo gudroju, ko teikt cilvēkiem. Taču apzinos arī, ka ar Žurku nekur vairs nebraukšu, uz skatuves nekāpšu. Ar to, kas man tagad ir, arī ceļos un guļos. Taču pašai Žurkai gan ir, ko teikt – gan par šodienas politiku, gan cilvēku sadzīves apstākļiem. Taču šīs domas pat nepierakstu, lai gan vajadzētu.

– Varbūt jums derētu personīgais rakstvedis, vismaz Žurkai Kornēlijai, jo tai ir, ko dokumentēt par šodienas Latviju.
– Vēl vienu veceni dzīvoklī gan nevajadzētu! Ja tas būtu vīrietis, tad jā, bet vīrietis, kurš ir gudrs cilvēks. Taču tādi ir aizņemti – teātrī, slimnīcā un citur darbā. Tāpēc runāšu vien pati ar sevi.

– Varbūt ašās domas jums vajadzētu ierunāt diktofonā?
– Man tāda instrumenta nav. Nē, es negribētu neko ierunāt. Jau tā dažs domā, ka man visa nav mājā.

– Ko jūs sakāt? Žurkai Kornēlijai taču vienmēr bijis, ko teikt!
– Nav vairs Žurkas. Tā palika mājās. Tātad pie manis. Esmu lūgusi meitai, lai Žurkas deguns un brilles paliek pie manis vienmēr, arī tad, kad aiziešu.

– Latvijā mums, eiropiešiem, tuvojoties gadu mijai, patīk pietuvoties nākotnei caur ķīniešu kultūras kalendāru. Un tas vēsta, ka 2020. gads būšot Žur­kas gads ar visu no tā izrietošo.
– Ļoti labi, ka cilvēkiem patīk, bet vēl labāk, ja paši prastu ķīniešu valodā izlasīt. Neko darīt – neizlasīsim. Un Žurkai tas nav vajadzīgs. Žurka vispār sevi uzskata par pārāku. Jā, Žurka ir domājoša, gudri domājoša un pati prot sev spēlēt teātri. Arī tā, kuru es pazīstu.

– Jūsu Žurka Kornēlija uz skatuves gāja kopā ar Circeni – aktieri Jāni Skani, un režisors bija Edmunds Freibergs. Gan izrādes, gan tās veidotāji un tēli joprojām ir skatītāju atmiņā. Galu galā gadiem iejutāties Žur­kas lomā tik humora piepildīti, ka raisījāt sajūtas – dzīvot var arī vieglāk. Pieņemts gan teikt, ka latviešiem neizdodas pasmieties pašiem par sevi.
– Tās ir muļķības! Dažos Žurkas uzvedumos skatītāji ne vairs smējās, bet sajūsmā par sevis atpazīšanu izrādē aplaudēja bez mitas un pat kliedza. Nebija vairs spēka smiet, tāpēc kliedza, bet tas bija jauki. Vai, cik jauki!

– Kā jūs abi kopā ar Jāni Skani sasmīdināto publiku varējāt noturēt rāmjos?
– Abi ar Janku ne reizi vien paši esam uz skatuves apsmējušies. Arī savā starpā uz skatuves dzinām jokus, improvizējot par izrādes tēmu. Tas skatītājiem patika pat vairāk. Janka nabaga Circeņa lomā varēja pateikt arī kaut ko tik stulbu, ka es pilnā galvā smējos. Janka sāka smiet līdzi, bet publika smēja mums abiem līdzi. Ja gribat zināt, jokus mēdzām izdomāt uz vietas – izrādes gaitā. Nē, nevis izdomājām, bet tie joki pie mums atnāca improvizācijās.

– Vai jūsu spēlētā Žurka Kornēlija ņēma galvā visu, ko režisē Edmunds Freibergs?
– Freibis ( Edmunds Freibergs) mēdza ieteikt, par ko runāt kārtējā izrādē. Viņš labi zināja, kas aktu­ālākais Latvijā, politikā. Katru gadu, sanākot atkal kopā, lai strādātu pie izrādes veidošanas, vispirms trijatā spriedām, vai to izrādi ar Žurku vispār vajag turpināt. Ja turpināt, tad kādā veidā?

– Stāsta, ka aktieriem cilvēkus sasmīdināt esot grūtāk nekā saraudināt?
– Kad nolēmām Žurkas un Cirčas izrāžu spēlēšanu pārtraukt, jutāmies atviegloti. Tik atviegloti! Taču drīz vien sadrūmām, jo neviens mūsu lēmumu nesaprata. Izrādes esot iznākušas ļoti labas – tā visi sacīja. Abi ar Jāni tiešām esam smējīgi cilvēki. Mums uz skatuves tik labi vedās tāpēc, ka varējām runāt, viens uz otru pat neskatoties. Kad nāca izrādes smējīgākās vietas, tīšām viens uz otru neskatījāmies. Taču no tā vēl vairāk nāca smiekli. Cilvēki zālē saprata, kas par štelli uz skatuves. Protams, viņi par to smēja vēl trakāk nekā mēs.

– Jūs nebeidzat vien slavēt pub­likas humora izjūtu. Kā­pēc?
– Tāpēc, ka laba! Lai tiktu uz kādu no mūsu izrādēm, cilvēki pat stāvēja pie teātra kases rindās, cerēja dabūt biļetīti kaut vai vissliktākajā vietā. To uzzināt man bija patīkami. Taču “Žurkas” izrāžu beigas sākās prozaiski – ar manu slimību. Mana sirsniņa ir slima. Pati pateicu izrādēm nē. Negri­bēju, lai ātrās palīdzības ārsti sēž pirmajā rindā, gaidot, kas ar mani notiks. Tā arī beidzām dzīt Žurkas un Circeņa jokus. Humora izrādes sāka veidot citi teātra aktieri, bet nevienam nebija tādas spējas improvizēšanā kā mums. Negribu neko vairāk teikt, bet mums ar Janku joki uz skatuves izdevās organiskāk.

– Vai jūsu sirsniņa aizvien liek sevi manīt, kaut dzīvojat bez Žurkas ēverģēlībām?
– Kad ātrās palīdzības mašīnā tiku vesta no Valmieras uz Rīgas 1. slimnīcu, lūdzu, lai labāk aizved līdz Stradiņiem Pārdaugavā. Tur ārsti mani jau zina, jo operēja. Šoferis tik atteica: “Tad nepaspēsim!” Cepuri nost dakteriem, kuri ap mani mašīnā un slimnīcā ņēmās!

– Gadi plūst, dzīve turpinās. Var just, ka sekojat notikumiem Latvijā. Ko teiktu Žurka Kor­nēlija, ja viņa pirms gadu mijas iznāktu uz skatuves?
– Dzirdot valdības cilvēkus runājam, redzu, ka notiek visādi čiki -čaki pašā valdībā, man žēl, ka Žurkas vairs nav. Taisni tagad būtu materiāls, ļoti daudz materiāla katrai izrādes dienai. Vai kā Žur­kai tagad jāraud par labo un taisnīgo Ventspils mēru! Taisni ārprāts, cik Žurkai viņa žēl. Ja taisnīgākais cilvēks Ventspilī paliks tāds kā mēs visi, tad gan būs slikti. Neprasiet man vairāk, neraudiniet mani! Nav labi Žurku raudināt!

– 2020. gads tuvojas. Vai gudrā Žurka varētu prognozēt, kam redz labvēlīgu vai ne tik labvēlīgu gadu?
– Tad jāraksta vesels referāts. Kamēr Žurka to lasītu, izrāde trīs stundu garumā. Par tiem, kuriem aizvien iet “slikti”, kuri grib, lai pažēlo, un tiem, kuriem joprojām varētu būt aizdomīgi labi.

– Vai teātra Žurka sacītu, ka Latvija ir neizdevusies valsts?
– Žurka par to nekad nav domājusi vai teikusi. Latvija ir prīmā zeme. Tikai atsevišķas personas vajadzētu noņemt no augstajiem krēsliem.

– Jums kā aktrisei, tēla veidotājai cilvēki tā ticējuši, ar smiekliem un aplausiem apbalvojuši. Tas nozīmē, ka pazīstat tautas mentalitāti, esat īpaša Kornēlija. Tātad zināsiet, ko domā vēl citi tautā mīlēti tēli. Ko Salavecis, staigājot Vecgada vakarā, pašai Žurkai atnesīs?
– Pēc pēdējām ziņām ir tā, ka maisā tieši man atnesīs lielā pakā ietītu peļu slazdu. Varbūt kādam citam domājis, bet tomēr tiks man. Janka, mans Circenis, kaut ko teica, ka viņam krāsa ejot nost no spārniem. Viņam taču vienmēr bijusi zaļa krāsa. “Kam tev Rīgā zaļie spārni, labāk sarkani!” es sacīju. Viņš vēl padomāšot un tad uzrakstīšot Salavecītim. Vēl viņš gribot piparkūkas. Saprotami! Vienreiz gadā taču var arī Circenis saēsties. Es jau esmu saēdusies. Man pietiek!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
16

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
95

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
298

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
113

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
21

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
43

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
18
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi