Piektdiena, 29. marts
Vārda dienas: Aldonis, Agija

Uguntiņa laba vēlējumam, atnes ugunsgrēku

Jānis Gabrāns
07:10
03.08.2018
10
Laternas Indarsfoto

Šajā vasarā daudz tiek runāts par ugunsdrošību. Mežs kļuvis par tādu kā pulvermucu, un pietiek ar vienu vismazāko dzirkstelīti, lai uzliesmotu ugunsgrēks. Tiek stāstīts, aicināts būt uzmanīgiem, bet ne visi to uzklausa.

Aizvadītajās dienās uzmanību piesaistījuši daži ieraksti sociālajā tīklā facebook, kur cilvēki raksta par gaismas laternu laišanu.
Dārta Grunte raksta: “Šis vakars Latvijā atkal varēja kļūt par katastrofu. Nu kā var būt tik stulbi un neapzinīgi šīs zemes iedzīvotāji! Latvijā deg meži platībās, ko nespējam dzēst, un daži intelektuāļi iedomājas laist gaisā uguns laternas! Un kas notiktu, ja vējš dzīvu uguni iepūstu sausajās kāpu priedēs?! Mēs bijām pārāk tālu, lai viņus sastaptu aci pret aci un apturētu no iespējamās ugunsgrēka izraisīšanas, bet cerams, ka ziņa sasniegs šos svētku svinētājus, kuri šodien izklaidējās Gaujas pludmalē, vai viņu paziņas! Viņu izpriecas varēja beigties ar kāda nelaimi. Domājiet taču ar galvu!”

Līdzīgas domas arī Paulai Lecītei: “Lai arī cik skaistas nebūtu šīs laternas, lūdzu, lūdzu, lūdzu, šajā karstumā padomā par postu, ko tās var nodarīt – nodedzināt mežus, labības laukus un pat mājas! Ārā sausums ir ilgāk par mēnesi un ārā ir +25..+33 grādi un, lai arī cik drošā vietā mēs tās aizdedzinātu, neviens no mums nav eksperts un nezina, uz kuru pusi pūtīs vējš, kas pūš augstāk par mūsu rokas stiepienu, un kur šī laterna var nokļūt.”

Vasara ir kāzu, svinību, korporatīvo pasākumu laiks, un tajos bieži tiek šauti salūti, laistas šādas laternas, bieži pat nepadomājot par sekām. Cilvēki atceras vien to, ka uguns ir viena no četriem pasaules pamatelementiem jeb četrām stihijām. Viesi tiek aicināti laist debesīs laternas, tā sūtot laba vēlējumus, taču šāds laba vēlējums var pārvērsties par lielu nelaimi.

Jāatceras, ka ikvienai no stihijām piemīt savs, individuāls spēks, kas var gan radīt, gan postīt, tomēr uguns un ūdens tiek uzskatītas par salīdzinoši spēcīgākām stihijām, tāpēc tās vienmēr ir jākontrolē. Bet izprast laternu ceļu debesīs ir diezgan grūti. Lai gan tiek stāstīts, ka tās ir, drošas, gadās visādi. Kāda īsti neiedegas, nepaceļas augstu un tiek iepūsta kokos vai pat ēku jumtos, balkonos.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemes reģionā Sandra Vējiņa norāda, ka laternu laišana debesīs ir bīstama ikvienam sabiedrības loceklim: “Šīs laternas ir degšanas avots, kas nekontrolēti tiek palaists gaisā. Cilvēkam, kurš atrodas uz zemes un palaiž laternu, nav nekādas iespējas regulēt un ietekmēt to, kur laterna aizlidos, kur nokritīs. VUGD uzsver, ka atliek laternai nokrist uz konstrukcijām, materiāliem, iekrist mežā, izkaltušā zālē, labības laukā vai iekrist kādā balkona, kur ir degtspējīgi materiāli, un sāksies ugunsgrēks.”

VUGD informācija arī vēsta, ka daļā Eiropas valstu šādu laternu laišana ir aizliegta, taču pie mums tās brīvi pieejamas veikalu plauktos jebkuram interesentam. VUGD jau pirms aptuveni diviem gadiem rosināja arī Latvijā aizliegt tirgot un izmantot šīs laternas, tomēr pagaidām tas nav guvis atbalstu, un šobrīd iestrēdzis Ekonomikas ministrijā. Tur norāda, ka darbs pie šiem noteikumiem neturpinās, vien tad, ja būtu jauna informācija par negadījumiem, varētu vērtēt, vai tomēr nevajadzētu jautājumu aktualizēt. Taču VUGD atzīst, ka viņiem nav atsevišķu statistikas datu, cik un kādi ugunsgrēki izcēlušies no debesu laternām. Iemesls – to ļoti grūti pierādīt, jo šie objekti pēc ugunsgrēka neatstāj aiz sevis pēdas.

“Druva” sazinājās ar veikalu “Balonu pasaule”, kur nopērkamas šīs laternas, bet veikalā paskaidroja, ka pircējiem par tām neesot nekādas intereses, neviens tās neprasot. Vai nu tā mode beigsies, vai cilvēki saprot, ka šādā laikā ar to jokoties nevar.
Aptaujājām arī viesu namus, kur notiek kāzas, jubilejas, korporatīvie pasākumi, kuros tiek šauti salūti, laistas šīs gaismas laternas. Viesu namu pārstāvji stāsta, ka pasākumu rīkotāji tiek brīdināti par ugunsdrošības prasību ievērošanu, taču, kā saka viesu nama “Kunči” pārstāve: “Runāt un stāstīt ir viens, bet otrs – vai tas tiek ievērots. Klients, vienojoties par viesu nama īri, paraksta līgumu, kurā iekļauti visi noteikumi, arī par salūtiem, laternām, taču bieži vien līguma parakstītājs ir viens, bet kāds cits svētkus apmaksā, un grib, lai viss ir pēc viņa vēlmēm. Vai, teiksim, vecāki, vedēji, radi grib sarīkot pārsteigumu, dāvājot salūtu, laternu laišanu, un tas tiek arī darīts. Nevaram taču visu laiku stāvēt klāt un raudzīties, lai nekas tāds nenotiek, tāpēc notiek arī salūtu šaušana, laternu laišana. Viss tomēr atkarīgs no cilvēku godaprāta.”

Viesu namā “Briedīši” stāsta, ka viņi svinētājiem iesakot, ka ar šādām atrakcijām nevajadzētu nodarboties, un cilvēki to ievērojot: “Cerams saprot, ka visapkārt meži un šādā laikā ar uguni jokot nedrīkst.”

Var tikai klauvēt pie cilvēku godaprāta, aicinot aizdomāties par šī pasākuma bīstamību. Vai tiešām tie daži mirkļi, priecājoties par debesu laternām, ir noliekami uz vieniem svaru kausiem ar postu, ko šāda, bojāta vai neveiksmīgi palaista laterna var izraisīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rotaļlietām jābūt bērniem drošām. Top jauna regula

08:18
29.03.2024
5

Eiropas Parlaments (EP) turpina darbu, lai pilnveidotu normatīvo regulējumu, kas samazinātu ES vienotajā tirgū pārdoto bīstamo rotaļlietu skaitu un labāk aizsargātu bērnus ar tām saistītajiem riskiem. 13.martā Parlaments balsoja par priekšlikumu EP un Eiropas Padomes regulai par rotaļlietu drošumu. Ar to atceļ direktīvu, kas līdz šim regulē šo jomu. Te jāatgādina, ka direktīvas ir tiesību […]

Veselīgs uzturs – tas ir dzīvesveids

11:30
28.03.2024
124

Ēdienkarte, kurā ir tikai augu produkti. Tas ir Beātes Ligeres labsajūtas pamats “Mani sauc Beāte! Esmu vizuālās komunikācijas speciāliste, kura savus brīvos brīžus velta, aktīvi meklējot un iepazīstot informāciju, kuras galvenais nolūks ir veidot veselu, laimīgu, ilgtspējīgu ķermeni un garu. Nu jau vairāk nekā četrus gadus savā uzturā nelietoju dzīvnieku valsts produktus un glutēnu saturošus graud­augus. Tas ne tikai […]

Noderīgi padomi, kā aizvadīt skaistas Lieldienas

15:11
27.03.2024
67

Pavasaris ir klāt: dienas kļūst garākas, naktis – īsākas, un klāt arī skaistākie šī gadalaika svētki – Lieldienas, kas tiek svinēti par godu pavasara un saules atnākšanai, gaismas uzvarai pār tumsu. Lai palīdzētu dabai un zemei mosties un veicinātu tās auglību, mūsu senči jau izsenis piekopuši dažādus rituālus un tradīcijas. “Bonava Latvija” eksperti apkopojuši noderīgus […]

Varēt pašai, ne čīkstēt

14:29
22.03.2024
196

Skaidrīte Zūpe paskatās pa logu. “Pļavā, kur saauguši bērziņi, pļāva sienu. Bija sakrauts zārds pie zārda. Pēc ballēm tur pārīši gāja. Tepat pie mājas bija dārziņš. Viena mana stādītā ābelīte vēl rudeņos pilna ar āboliem. Te garām no fabrikas uz staciju brauca bānītis. Vīrs Aivars ar to nobrauca ilgus gadus.” Ar Līgatni saistās teju viss […]

Arī vēsturei vajag telpu

12:36
20.03.2024
15

Vēsturi nepaslēpsi, tā parādīs savu vaigu. Tas burtiski redzams arī uz Cēsu ēkas sienas, kurā pirms vairākām desmitgadēm darbojās Banka Baltija. Uzraksts laiku pa laikam izceļas vairāk, citreiz mazāk, bet vienmēr atgādina par ne tik seno laiku, kuru lielākā daļa piedzīvojuši personīgi.

Kopā ar ģimeni atgriezties bērnības mājās

00:02
09.03.2024
83

“Ar ģimeni dzīvojam Kvēpenē. Mūs uz palikšanu šeit atveda kovida pandēmijas laiks. Līdz tam dzīvojām Rīgā, “Kvēpenes” bija mūsu brīvdienu māja. Es gan šeit esmu pavadījusi visu bērnību, dzīvojām no 1989.gada līdz maniem pusaudža gadiem,” pastāsta Anete Ķuze. Vēlāk sekoja uzņēmējdarbības vadības studijas Rīgā augst­skolā “Turība”, pēc tam arī darbs – kādu laiku kopā ar […]

Tautas balss

Nebija patīkami

20:22
25.03.2024
32
Druva raksta:

“Tādā laikā dzīvojam, kad suņu saimniekiem ir savas īpašās tiesības un nav jārēķinās ar citiem. Laikam jau ir nožēlojami, bet ne visiem cilvēkiem tomēr suņi patīk, ir arī tādi, kam no šiem dzīvniekiem bail. Protams, tā ir viņu problēma! Tāpat kā tā, ka nešķiet pieņemami, ja lielveikala    iepirkumu ratiņos tiek ielikts suns, vadāts pa […]

Vakars aizkustināja

12:38
20.03.2024
24
Druva raksta:

“Esmu pateicīga skolotājiem un abiturientiem par skaisto Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas Žetonu vakaru. Cik lielu darbu ieguldījuši skolotāji un audzēkņi, lai būtu šis brīnišķīgais pasākums! Novēlu, lai veiksmīgs skolas gadu nobeigums un gandarījums par paveikto, piepildās sapņi un cerības. Cik gudri un skaisti cilvēki aug nākotnei! Paldies 2.pamatskolai par telpām, zāle pilna, un katrs, […]

Savāda iepirkšanās

00:01
16.03.2024
29
Druva raksta:

“Atradu kādā interneta mēbeļu veikalā galdiņu, pasūtīju to, kurjers atveda, viss kārtībā. Tomēr, redzot, ka mēbele ražota Baltkrievijā, radās jautājums, vai tas tā drīkst būt. Ierakstot veikala mājaslapas preces komentāru sadaļā šo informāciju, to kāds operatīvi izdzēsa. Ne­vēlas, ka traucē biznesu,” savas aizdomas klāstīja liepēniete V.

"Druva" noskaidro. “Latvijas Pasts” nepiegādā Cēsu novada pašvaldības izdevumu

11:57
15.03.2024
60
36
Andra Gaņģe raksta:

“Mēs, vecpiebaldzēni, kas dzīvo Greiveros, šomēnes neesam saņēmuši pašvaldības izdevumu “Cēsu Novada Vēstis”. Gaidām jau ilgāku laiku, bet kā nav, tā nav. Kāpēc “Latvijas Pasts” kavējas ar piegādi?” redakcijā ar šādu jautājumu vairākkārt vērsās kāda vecpiebaldzēniete. “Latvijas Pasta” Vidzemes reģionā vadītāja Gunita Tomsone paskaidroja, ka no 1.marta “Latvijas Pasts” vairs neizplata Cēsu novada pašvaldības izdevumu. […]

Noteikumi nav visiem?

11:54
15.03.2024
34
1
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā Cēsīs, Gaujas un Palasta ielas krustojumā, manīju kādu ārkārtīgi steidzīgu baltas krāsas apvidus auto, kurš “palidoja” garām krustojumā divu trīs jau apstājušos spēkratu rindai, it kā luksoforā degošais sarkanais signāls uz viņu neattiektos. Žēl, ka vēl arvien sastopami tādi sevi un citus apdraudoši autovadītāji,” stāstīja raiskumietis Ainārs.

Sludinājumi