Trešdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Rektoru aicina uz pirātu kuģīša

Mairita Kaņepe
09:00
08.07.2019
3
Lu Un Rîgas Dome Paraksta Vienoðanos Par Sadarbîbu Akadçmiskâ Centra Attîstîbâ Toròkalnâ

Latvijas Universitâtes (LU) rektors Indriíis Muiþnieks pirms vienoðanâs parakstîðanas ar Rîgas domes priekðsçdçtâju par sadarbîbu LU Akadçmiskâ centra Toròkalnâ attîstîbas III posma priekðizpçtç.

Latvijas Radio sestais kanāls, kura saturu veido Latvijas Universitātes studenti, Pils parkā Cēsīs bija ieguvis “laupījumu” – ekskursiju kuģīti. Tas bija pielāgots radio studijas darbībai brīvā dabā. Notikušais bija ar Latvijas Universitātes rektora Indriķa Muižnieka ziņu, viņš arī aizvadītās sestdienas rītā viesojās šajā studijā.

Sarunas tēma – mūsdienu “pirātisms”, izmantojot zinātnes sasniegumus. Tehnoloģijas attīstījušās jau tik tālu, ka cilvēks var “iešūt” čipu zem ādas, lai tehnisks vadības centrs pieņem lēmumus viņa vietā. “To gan es pats nedarīšu!” studentiem par zinātņu izgudrojumu pielietošanu ikdienā sacīja I.Muižnieks.

Pēc intervijas radio rektoru uz Pils parka taciņas sāka intervēt arī “Druva”.

– Agri gan sestdienas rītā esat izbraucis no Rīgas. Ar kādām domām mērojāt ceļu no galvaspilsētas?

– Pamodies nodomāju, cik gan žēl, ka sestdienas rītā tik agri jāceļas. Taču citas iespējas nebija, lai pabūtu Cēsīs, sarunu festivālā “Lampa”. Pēcpusdienā man jau jābūt citur.

– Jūs jau labi zināt, ka festivāls noskatīts no skandināviem. Vai pirms gadiem pieciem, kad pirmo reizi notika “Lampa” un Universitāte sāka tajā piedalīties, jau iztēlojāties, ka arī Latvijā, parkā sanākuši, cilvēki nevis atpūtīsies vien, bet vairāk runās un arī diskutēs par to, kas sabiedrībai svarīgs?

– To nevarēju iztēloties. Atšķirībā no mūsu universitātes pasniedzēja Rolanda Tjarves un vēl citiem, kas arī nākuši no Cēsīm, man nebija priekšstata, ka šis parks var kļūt par sarunu vietu tik daudziem cilvēkiem.
Atklāti sakot, uzzinot, ka ārpus Rīgas gatavojas rīkot festivālu sarunām, tas likās neticami. Nebiju domājis, ka Latvijas sabiedrībā ir tik daudz domās dalīties gribošu cilvēku.

– Nu jau piektais gads. Vai esat patīkami vīlies sākotnējā spriedumā par sabiedrību?

– Esmu patīkami vīlies, ka manas skeptiskās prognozes nav attaisnojušās. No gada gadā redzu, ka tā lieta – sarunāties, diskutēt – iet tikai plašumā. Festivāls sagādā aizvien interesantākus pavērsienus.

– Vai nu viss ir tik gludi, kā jūs sakāt?

– Jūs domājat, ka varbūt esmu arī vīlies? Jā, esmu. Šajos gados tā arī neesam noorganizējuši, ka studentu uzņemšana varētu notikt festivālā, jo tieši tagad Rīgā tas notiek. Ceru, ka citu gadu festivāla laikā mēs to īstenosim, jo tagad Latvijas Universitātei Cēsīs taču ir filiāle. Domāju, citu vasaru jaunieši taisni no “Lampas”, kā teikt, ar “taloniņu un bez rindas”, varēs ieiet un iesniegt dokumentus mācībām Universitātē.

-Kad pedagoģijas akadēmijas Cēsu filiāle pārtapa par Latvijas Universitātes filiāli, jūsu pirmā saruna ar tā brīža studentēm izvērtās ļoti asa. Saņēmāt dusmīgas domas un replikas par Universitātes iecerēto darba stilu filiālē. Kā šo aso saķeršanos ar studentiem vērtējat tagad?

– Jā, sākotnēji studentiem pret Universitātes ienākšanu Cēsīs bija izteikti negatīva attieksme. Kad apbraukājām visas mums pienākošās filiāles Latvijā, iepazīstinot ar Universitātes iecerētajām perspektīvām tajās, diskusija ar studējošiem Cēsīs patiešām izvērtās visskarbākā. Kā jau tas dzīvē gadās bieži, laikam mums bija komunikācijas kļūda. Lai­kam no Rīgas bija nosūtīti nepārdomāti rīkojumi, kas Cēsīs būs jādara obligāti, citādi būšot sliktas sekas. Tas bija nepareizi.

– Kāda atmosfēra valda tagad pret lēmējiem, kas strādājat Rīgā, Raiņa bulvārī?

– Tāda, par kādu jau teicu un solīju toreiz, kad Cēsīs ar studentiem tikos. Komunikācija nu ir laba. Pati augstskola attīstās, arī Cēsu filiāle. Mums pat ir lieli nodomi saistībā ar nākotni Cēsīs – daudz plašāks studiju klāsts, ēkā uzlabota infrastruktūra.

– Cēsu mazpilsēta ir interesanta ar to, ka Universitāte nav vienīgā, kas pārstāvēta, ja nu vienīgi ienāca par citām vēlāk.

– Jā, te augstskolu filiāļu netrūkst. Ir pat tāda sajūta, ka filiāles šeit ir visām Latvijas augst­skolām. Nezinu kā citas, bet mēs te esam uz palikšanu.

– Sporta akadēmijai nav, tāpēc esat nolēmuši šoruden te sākt mācīt sporta pedagogus. Dīvaini. Treneru augstskola gan nebija Cēsīs paredzēta.

– Kas tur dīvains? Universitāte ir par veselu miesu, ne tikai garu. Tas ir labi, ka ar savu jautājumu mazliet pavelkat mūs uz zoba. Zināt, Universitāte citādi attiecas pret sporta studijām, jo mēs attīstām tieši sporta zinātni. Sporta pedagoģijas akadēmija vairāk ir vērsta uz pedagoģiju.

– Būtu jauki, ka Universitāte piepildītu cēsnieku vēlmi kultūras pilsētā dot iespēju apgūt mūzikas zinātni vai vismaz pedagoģiju.

– Zinu, ka Cēsis to vēlas. Universitāte jau labprāt, bet tas mums prasītu lielus ieguldījumus. Ja šajā lietā mēs sametīsimies kopā ar Mūzikas akadēmiju, tad gan!

– Vai jau notiek abu augstskolu sarunas par šo ideju?

– Kā Mūzikas akadēmijai, tā Universitātei nepietiek patstāvīgu spēku, lai Cēsīs noorganizētu mūzikas izglītības studijas. Kopā mēs to varētu – mūsu infrastruktūra, viņu programmas. Taču tā gan nenotiks, ka, Cēsīs vien studējot, taps gatavs mūzikas skolotājs.

– Tātad tomēr jāstudē arī Rīgā?

– Studiju laikā būs jābrauc arī uz Romu, Itālijā. Ar Rīgā dzirdēto vien nepietiks.

– Vai ārzemju zinātniekus neaicināsiet pastudēt Cēsīs? Studentiem paredzētais viesnīcas numurs augstskolas ēkā Rožu laukumā jau sen kā iekārtots.

– Aicināsim. Mums patīk, ka to Cēsīs jau dara Vides risinājumu institūts, aicinot ārzemju zinātniekus. Cēsīs varētu apmesties arī mūsu pašu zinātnieki, piemēram, no Zemes zinātņu fakultātes vai arī topošie datoriķi.

– Vai Cēsis jums saistās tikai ar darbu?

– Cēsis man mīļi iekritušas sirdī no tiem tālajiem laikiem 60. gados, kad sāku iet skolā un mani senči caur Cēsīm braukāja uz lauku mājām Mazsalacā. Atceros, ka reiz apmetāmies pilsētas viesnīcā. Tas man atstājis milzu iespaidu, jo, iespējams, tā bija pirmā viesnīca, kurā esmu palicis. Skolas gados pēdējā klasē šeit biju ekskursijā un tad te ne pa jokam arī uzdzīvojām. Kā jau jaunieši. Tagad Cēsīs man ir daudz draugu un paziņu, tāpēc šī arī ir viena no foršākām vietām, kur atbraukt.

– Garš ceļš jāmēro.

– Nē, Cēsis taču ir tuvu! Stunda un desmit minūtes paiet ceļā. Maskavā vai Tokijā tā pārvietojas, neizbraucot no pilsētas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
33

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Nekautrēties, nebaidīties no kļūdām

08:37
13.04.2024
144

Uzticēties procesam un negaidīt no sevis izcilu rezultātu pirmajā reizē. Gleznošanas pasniedzēja BAIBA FEOKTISTOVA Viņa sirdī ir īsta cēsniece. Šai pusē pagājusi bērnība, skolas gadi – ģimnāzijā, vēlāk Rīgā studiju gadi žurnālistikā un mārketingā, bet nu ikdiena paiet tikai saistībā ar mākslu. Gan gleznojot, gan mācot gleznot citus. Baiba Feoktistova dalās savā pieredzē, iedvesmas avotos […]

Galda spēles rosina sadarbību un ļauj iepazīties

10:07
10.04.2024
39

Straupē reizi mēnesī sanāk kopā ģimenes, lai parunātos un spēlētu galda spēles. Pēdējās tikšanās reizēs ar aizrautību visi iesaistījušies prāta spēlē “6. ņem!”. To spēlē ar kārtīm, uz kurām ir skaitļi. No­teikumi ir vienkārši, katrs spēlētājs no kāršu kavas izvelk desmit kārtis. Gājienu pēc gājiena tās izliek četrās rindās augošā secībā. Spēlētāji cenšas, lai viņa […]

Lai skaisti ikdienā

10:04
09.04.2024
330

“Inešos dzīve ir ļoti laba. Mums te ir viss nepieciešamais, tikai    mazā mērogā,” saka Sandra Jermacāne un pastāsta, ka bijis satraukums, kad diskutēja par pili, ka pagastā nebūs kultūras darbinieka. “Toreiz parunājām, bet pēc tam bija pilnīgs klusums. Kaut kādu ziņu, kas tad domāts, tā arī nesaņēmām. Tagad Vecpiebalgas kultūras nama vadītāja organizē nelielus, […]

Laukos dzīves ritms lēnāks

10:02
08.04.2024
243

Tomass Vegners smaidot atzīst, ka teju katrs, ko iepazīst Inešos, noteikti pajautā, kāpēc ģimene šurp pārcēlusies. “Bet viena stāsta nav. Atnācām nejauši, te mums nav ne radu, ne draugu. Kad braucām apskatīt īpašumu Inešos, bijām te pirmoreiz,” stāsta inesietis un piebilst, ka katrs nejaušais solis reizē bijis arī likumsakarīgs.    Tomass ir rīdzinieks, audzis Jūrmalā, […]

Alus cauri gadsimtiem

09:55
07.04.2024
100

Ilggadējais Cēsu alus darītavas vadītājs Kārlis Tomsons veicis pētniecisku darbu par alus rūpniecības attīstību Latvijā. Ar to ikviens var iepazīties grāmatā “Alus rūpniecība Latvijā. Ar ieskatu alus darīšanas vissenākajā vēsturē” . Sarunā par daudzu gadu darbu, interesi par vēsturi un aktīvu dzīvi. Prieks, ka grāmata ir izdota. Alus ražošana ir tautsaimniecības nozare, un to tāpat […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
12
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi