Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Piebalgā, Rīgā un Latvijā

Mairita Kaņepe
10:13
17.04.2020
15
Anda Zadovska 1

Mūzikas nama “Daile”veidotāja un vadītāja Anda Zadovska Rīgā nodrošina lieliskus koncertus un ik pa laikam tos atved uz Cēsu pusi.

Starp diviem koncertiem, kas notika Cēsīs, ar enerģisko Andu Zadovsku nesteidzīgi baudām kafiju. Tajā pašā laikā Anda Zadovska ir uzdevumu augstumos. Viņa gādā, lai komponista un pianista Raimonda Paula atpūtas brīdis mākslinieku telpās netiktu traucēts. Vienam traki labam koncertam, kas jau izskanējis Cēsīs, tajā dienā sekoja vēl viens.

– Vispirms gribu atcerēties tās krāsainās vasaras, kad ar spožiem mūziķiem vasarā ieradāties Vecpiebalgā.
– Skaidri atceros, kā “Saul­rietos”, Kārļa Skalbes muzejā, iepazināmies ar darbiniecēm. Kopš tā laika aizritējuši desmit gadi. Komponists Jānis Lūsēns, tolaik dzīvodams Raunas pusē, rakstīja muzikālo programmu “Zelta sirds” ar Kārļa Skalbes vārdiem. Viņš arī zināja par muzeju “Saulrietos”, es ne! Jānis ieteica, lai piezvanu muzeja darbiniekiem, jo būtu vērts tieši tur uzstāties. Novembrī, kad piezvanīju, tuvojās Skalbes jubilejas laiks. Pēc sarunas muzeja darbiniece teica paldies par piedāvājumu un piebilda, ka vēl padomāšot, vai to pieņemt. Man bija pārsteidzoši dzirdēt: “Padomāsim par jūsu priekšlikumu.”

– Jā, tādi ir piebaldzēni!
– Jau pēc piecām minūtēm atskanēja zvans no Piebalgas muzeja. Darbinieces sacīja, ka savus pasākumu plānus atcels, lai to vietā skanētu Jāņa Lūsēna dziesmas. Atceros tā rudens koncertu “Saulrietu” lielajā istabā, bija cilvēku pilna telpa. Kas nebija ietikuši, koncertu skatījās pa logiem.
Tā sākās mana draudzība ar piebaldzēniem. Esmu kurzemniece, bet dvēselēs tuvo atradām. Muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule notikušo formulēja: “Tas ir mūs dvēseļu slepenais sakars, kas nu ir izpaudies. Tie, kuriem jāsatiekas, satiksies!” Tā arī ir. Piebalga ir brīnums. Kaut muzejos visā Latvijā strādātu tādas meitenes kā Piebalgā! Tad ar muzeju un kultūras dzīvi Latvijā viss būtu kārtībā.

– Atceros, cik liels baudījums bija piebaldzēniem cituvasar, kad Jāņa Lūsēna dziesmas skanēja jūsu māsas Kristīnes Zadovskas un Ingus Pētersona izpildījumā. Un vēl skatītāju pārpilnā, saules un mūzikas pielietā Vecpiebalgas baznīca!
– Divas vasaras tajā skanēja skaistais koncerts. Un kāds bija skatītāju saviļņojums! Ieraudzīju – cilvēki raud no skaistuma. Koncerts man un citiem bija īpašs.

– Vai mūzikas pasaulei palīdz izcelties arī sienas, kurās tā skan?
– Piebalgas baznīcā noteikti, un to nu gan varēja just. Tik skaisti, tik neparasti bija. Zinu, ka ilgu laiku šai baznīcai nebija jumta, vietā, kur tagad uzstādīts krusts, bija ieaudzis bērzs, no tā darināja krustu.

– Kā tā laika pašvaldība uzņēma ideju par vērienīgo kultūras dienu ienešanu piebaldzēnu vasarās?
– Ideja, ka Piebalga atvērs durvis, tolaik varēja īstenoties, jo novadu vadīja Ella Frīdvalde – Andersone, būdama cilvēks ar dziļu inteliģenci, saprata kultūru, vērtības, ko tā ienesīs. Ceru, ka Piebalgā arī tagad viss kārtībā. Zinu, ka Indriķis no Putniņu dzimtas tagad ir novada vadībā. Piebalgā vasaras dienas, kas bija veltītas kultūrai, noteikti atstājušas novadam labas iespējas.

– Kādas?
– Atceros ciemiņus, kuri pirms desmit gadiem ieradās Piebalgā. Bija liela interese par kultūras dienām, pirmajam gadam negaidīti liela. Atbraucēji bija lielā skaitā, vēl nebija iespēju, kur lai paēd tik daudzi. Tagad droši vien varētu, nu jau ir šādi pakalpojumi. Mani draugi pirmā gada kultūras nedēļā iepazina problēmu, ka nav viesnīcu. Skaidrs, kāpēc! Līdz tam taču nebija tik aktīva tūrima piedāvājuma kā Piebalgas kultūras dienās. Svētīgs bija pašvaldības darbs, veicinot kultūras norises novadā, pulcējot cilvēkus no dažādām vietām.

Ideja par kultūras dienām Piebalgā bija mana. Zvanīju paš­valdības vadītājai. Gribu uzsvērt, ka iepriekš nebijām pazīstamas, taču man bija pieredze, ko līdzīgu veidoju Salacgrīvā – latviešu mūzikas festivālu.

– Vai jūsu iecerētajiem vasaras festivāliem bija “derīguma termiņš”?
– Manas idejas gadījumā – jā! Tagad jau kādu laiku visu uzmanību veltu mūzikas namam Rīgā. To pati iecerēju un izveidoju. Par festivāla rīkošanu Piebalgā gan vairs neatbildu. Domāju, Vecpiebalgā paši veido turpinājumu. Tagad varu vien palīdzēt ar padomu vai aizvest kādu no “Dailes” koncertiem.

– Kāds veidojies koncert­nams Rīgā?
– Mūzikas nams kļuvis par kultūrvietu, kas strādā tik intensīvi, it kā būtu repertuāra teātris. Koncertus iestudējam un iekļaujam repertuārā tik ilgi, kamēr uz tiem nāk skatītāji. Man šķiet, Rīgā citas tādas vietas nemaz nav. Savā “Dailes” namā vienā vakarā varam uzņemt 440 skatītāju.

– Televīzijā redzētajās pārraidēs no mūzikas nama šķiet, ka brīvu krēslu nemēdz būt, tajā skaitā Skuteļa šovā.
– Jānis Skutelis savam šovam telpas pie mums īrē jau gadus piecus. Šovs veicina koncertnama atpazīstamību, bet apmeklētāji ir pilnīgi citi nekā tie, kuri nāk uz Raimonda Paula veidotajiem koncertiem . Ar Paulu uzstājas dziedātāji, visvairāk Daumants Kalniņš un Ance Krauze.

– No kurienes ierodas skatītāji?
– Septiņos gados repertuārs bijis plašs, arī skatītāju loks, interneta vietnē redzu, ka biļetes pirktas arī Alūksnē. Ja uzstājas Raimonds Pauls, uz koncertiem brauc no malu malām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
26

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
100

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
320

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
113

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
21

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
43

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
22
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi