Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Pie klavierēm – zem bērziem

Mairita Kaņepe
10:06
17.09.2019
6
Reinis Zarins 1

Londonā dzīvojošais, pasaules koncertzālēs spēlējošais latviešu pianists Reinis Zariņš klausītājus nekad neatstāj vienaldzīgus. Un Cēsīs mūzikas cienītāji to izbaudījuši ne reizi vien. Maza pilsēta, samērā maza koncertzāle, bet pie Cēsu flīģeļa aizraujoši mākslinieki.

– Jūs zināt koncertzāles tālu aiz Latvijas robežām. Kā varētu raksturot Cēsu koncertvietu?
– Cēsis patiešām ir maza vieta! Taču fakts, ka šurp koncertzāles dēļ vien brauc mākslinieki no visas pasaules, ir tik lielisks!

– Pateicoties jūsu ierosmei, rīt festivāla “Čello Cēsis” atklāšanas koncertā būsiet kopā ar amerikānieti – virtuozo čellisti Ešliju Bāsgeitu.
– Mēs esam studiju biedri no Amerikas laikiem. Eiropā ar Ešliju uz vienas skatuves uzstāsimies pirmo reizi.

-Uz ko lai publika gatavojas, izdzirdot par jūsu kopīgo koncertu?
– Uzaicinu izbaudīt modernu mūziku vai vismaz veselīgu ziņkāri par to, kas nezināms. Izzināt un saprast – tādu ziņkāri pret mūziku ir vērts izkopt. Zinu, tāda nerodas dabiski, pie tā jāpiestrādā.

– Vidzemes koncertzāle piestrādā. Pilna zāle bija pirms pieciem gadiem, kad spēlējāt Čaikovska Pirmo klavierkoncertu, un šopavasar, kad jūsu izpildījumā atkal skanēja pasaulslavenais koncerts.
– Arī šovasar man bija laba sajūta. Pagājuši pieci gadi, atkal šeit varēju spēlēt Čaikovska koncertu. Kad biju mazs, manai vecmāmiņai bija tāds sapnis, kā šo slaveno koncertu spēlēšu uz lielas skatuves. Viņa gan to nepiedzīvoja, bet mana mamma klausījās ar asarām acīs.

– Vai esat saskaitījis, kuru reizi rīt nāksiet pie Cēsu brīnišķīgā flīģeļa?
– Jau grūti saskaitīt. Cēsu zāle man ir kā mājas, kad esmu prom no mājām.
Pēc koncertiem mani neviens te nav steidzinājis. Esmu izmantojis iespēju palikt apartamentos. Līdz ar to arī pilsētā kaut ko esmu redzējis, pabaudu Cēsis, kaut vai saullēktu nākamajā rītā pēc koncerta.

– Saullēkti ir skaisti visos gadalaikos. Jūsu repertuārā ir Pētera Vaska skaņdarbs “Gadalaiki”.
– Esmu tos iestudējis kā personisku vēstījumu, strādājot kopā ar horeogrāfu Kirilu Burlovu. Cēsīs gan to neesam rādījuši. Tam vajadzīga skatuviskā vide, kurā var panākt pilnīgu tumsu – melnā kaste kā teātrī. Cēsu skatuvi apņem gaišais koks. Nav iespējams tā īsti paslēpties.

– Jūs par emocijām runājat ne tikai caur mūziku, bet arī caur dabu. Savā interneta vietnē esat dalījies ar dabas attēliem: “Ķemeru purvs pēc saullēkta”, “Dzintaru pludmale saulrietā. Pirms mana Bēthovena”. Pastāstiet, kāpēc?
– Mūzika ir bezvārdu māksla, un tomēr par to jārunā. Klausītāji pēc koncerta sajūtas apraksta vārdos. Tāpat arī es. Kā pianists asociējos ar ieraudzīto dabā. Līdz šim nebiju apsvēris, kāpēc tieši fotografēju. Man ir iedzimta krāsu dzirde. Es harmonisko mūzikas pusi uztveru krāsaini – akordi, toņkārtas ir krāsas manām sajūtu acīm.

– Kā šādu darbību uz Cēsu skatuves esat izjutis?
– Reiz līdzi uz koncertu atbrauca holandiešu gleznotāja. Grūtā darbā bijām sagatavojuši skaņdarbu, spēlēju, un viņa tieši to mirklī gleznoja. Viņa no galvas zināja visu partitūru. Līdzīgi atkal būs tagad Čello festivālā. Čells un klavesīns, bet čelliste Margarita Balanas gatava gleznot uz skatuves. Interesanti, ko tieši viņa darīs!

– Akcijas “Baltijas ceļš” 30. gadskārtu jūs piepildījāt ar klavierspēli birztalā pie Siguldas kultūras nama. Kāpēc tāda izvēle?
– Tas šķita īpaši, saulrietā piesēsties pie klavierēm un zem bērziem spēlēt, atceroties tā laika notikumus. Šī akcija bija graujoša toreizējai varai. Siguldā gribēju izcelt faktu, ka tajā laikā Baltijas valstīs bijām tik vienoti, uzsvērt dienu ar neparasti ciešo vienotību. Tāpēc meklēju atbilstošus skaņdarbus un tikai divas nedēļas pirms koncerta uzzināju, ka bijis īpašs skaņdarbs. Tas sacerēts, rakstot trim komponistiem no trim valstīm, katram bija sakāmais par “Baltijas ceļu”.

Ieraksts neeksistē, kā izklausījies, nevienam nebija ne jausmas. Ļoti daudzi cilvēki, ja tā varētu teikt, sadevās rokās, lai atrastu notis. Izdevās! Skaņdarbs atradās, un varēju to nospēlēt. Domāju, 99 procenti Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju nemaz nezina, ka tāds kopīgs skaņdarbs eksistē, bet es paspēju to līdz īstajam brīdim iemācīties un nospēlēt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
63

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
117

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
102

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
21

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
43

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Nekautrēties, nebaidīties no kļūdām

08:37
13.04.2024
217

Uzticēties procesam un negaidīt no sevis izcilu rezultātu pirmajā reizē. Gleznošanas pasniedzēja BAIBA FEOKTISTOVA Viņa sirdī ir īsta cēsniece. Šai pusē pagājusi bērnība, skolas gadi – ģimnāzijā, vēlāk Rīgā studiju gadi žurnālistikā un mārketingā, bet nu ikdiena paiet tikai saistībā ar mākslu. Gan gleznojot, gan mācot gleznot citus. Baiba Feoktistova dalās savā pieredzē, iedvesmas avotos […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
9
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
18
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
36
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
30
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi