Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Katra dzīve ir vēstures lappuse

Sarmīte Feldmane
09:36
26.11.2018
13
Ergarde 1

“Kad būs 90, tad jau redzēs, kā tas ir,” ar smaidu saka taureniete Spodra Ergarde. Viņai 27.novembrī nozīmīga jubileja.

Spodras dzimtā puse ir Alūksne, Alsviķi. “Esmu malēniete – asa, gudra, raksturs palīdzējis dzīvē daudz ko sasniegt. Vecāki mācīja – ja darbs jādara, tas jāizdara,” saka Spodra.

Viņai bija pieci gadi, kad nomira tēvs, mamma apprecējās otrreiz, un mazā meitene dzīvoja pie radiem. “Bija daudz jāstrādā. Protu visus lauku darbus, lai cik tie smagi. Viņi mudināja mācīties,” ar pateicību stāsta taureniete.

Spodra mācījās Strautiņu pamatskolā un Alūksnes vidusskolā, tad studēja Cēsu Skolotāju institūtā. “Nedomāju, ka kļūšu par vēstures skolotāju. Man patika literatūra. Taču, kad stājos institūtā, vieta bija tikai vēstures nodaļā. Tā kļuvu par vēstures skolotāju,” atmiņās kavējas Spodra un piebilst, ka darba gados skolās nācies pasniegt arī citus mācību priekšmetus. Vēlāk neklātienē viņa beigusi Daugavpils Pe­da­go­ģiskā institūta Vēstures fakultāti.

Darba gaitas Spodra sāka Sērmūkšu pamatskolā. Tur gan nostrādāja tikai gadu. “Tas bija jauks laiks,” viņa saka. Sēr­mūk­šos Spodra satika Andreju, kurš kopsaimniecībā strādāja par grāmatvedi. “Viņš paņēma pie rokas un aizveda uz ciema padomi, sarakstījāmies,” atmiņās kavējas Spodra, bet Andrejs pasmaida: “Bija tāda pati kā tagad, tikai jaunāka. Ja raksturi nesaskanētu, tad jau kopā tik ilgi nenodzīvotu.” Viņi apprecējās 1950.gadā.

Tad dzīve jauno ģimeni aizveda uz Rozulu. Pamatskolā Spodra nostrādāja 15 gadus, piecus bija direktore. Dzērbenes vidusskolas direktors Aleksis Rubenis pierunāja doties turp, mācīt vēsturi, būt direktora vietniecei. “Ar Rūtu un Aleksi Rubeņiem iepazināmies Rozulā, kāzās viņiem bijām vedēji,” pastāsta Spodra un uzsver, ka darbs skolā prasījis daudz laika un enerģijas. Taču jau Rozulā viņu ieinteresēja vietējā vēsture.
“Taurenes kolhoza priekšsēdētājs Roberts Ruķis pierunāja vākt materiālus ne tikai par kolhozu, arī pagastu. Tas aizrāva, uzzinot kādu faktu vai notikumu, gribējās uzzināt ko vairāk,” atzīst taureniete un uzsver, ka nepietika jau tikai ar atmiņu pierakstiem, informācija bija jāmeklē muzejos, arhīvā. “Neesmu muzejniece, Cēsu muzeja darbinieki pamācīja, kā savāktos materiālus apkopot, kur vēl varētu atrast kādas ziņas.”

Andrejs strādāja sakarniekos, labi pazina Dzērbeni un Taureni, zināja katru māju, kā kura vieta mainījusies. Abi kopā brauca pie cilvēkiem, runājās. Daudzu mājvietu nu jau vairs nav, dzimtas izklīdušas. “Kāds taurenietis mani uzveda kalnā un parādīja, kas kur kādreiz atradies, kā te izskatījies. Taurene un Dzērbene visos laikos bijušas cieši saistītas, izzinot viena pagasta vēsturi, atklājas arī kaimiņu dzīve,” pārliecinājusies vēstures izzinātāja.

Kopš 1984.gada Ergardi dzīvo Taurenē. Kolhoza priekšsēdētāji – gan Roberts Ruķis, gan Roberts Dilba – atbalstīja. “Dilba deva mašīnu, varēju apbraukāt pagasta mājas, izrunāties ar veciem cilvēkiem. Ja tolaik tas nebūtu izdarīts, daudz kas būtu aizmirstībā. 1989.gadā taurenieši nosvinēja kolhoza 40 gadu jubileju. Kopā sanāca bijušie priekšsēdētāji, speciālisti, kolhoznieki. Tas bija brīdis, kad varēja daudz ko uzzināt,” atmiņās kavējas Spodra Ergarde.

Vērtīgas klades vēsturniecei nodevis kādreizējais kolhoza priekš­sēdētājs Arturs Gorbāns, kurš vairāk nekā 30 gadu garumā pierakstījis ikdienas darbus un vēlāk arī savas pārdomas. “Viņš bija priekšsēdētājs laikā, kad no Sibīrijas atgriezās izsūtītie. Vai ir kāds pagasts, kurā viņi visi tika atpakaļ savās mājās? Viņš pierakstījis, kur kurš dzīvojis, strādājis, ” stāsta taureniete un uzsver, ka laiku griežos katram cilvēkam ir svarīga loma notikumu tālākā attīstībā.

Pamazām vien pagasta vēstures izpētē pievienojās domubiedri. Gadu gaitā savākts plašs materiāls par Taureni dažādos laikos, par Nēķena muižu, tās dzīvi, skolām, pagasta varu dažādos laikos, arī gadsimtiem seniem notikumiem.

Līdz 1991.gadam Spodra strādāja skolā, aizejot pensijā, varēja pievērsties tikai novadpētniecībai.
2005.gadā pēc Spodras Ergardes ierosmes, dažkārt arī uzstājības un prasmes pārliecināt citus tika atklāts Taurenes muzejs. Tas bija viņas sirdsdarbs. Vēlāk tika izveidota ekspozīcija tieši par kolhoza laiku.

Spodra atzīst, ka visjaukākajā atmiņā Piebalgas novada svētki, kas notika katrā no deviņiem pagastiem: “Tās vasarā bija ļoti skaistas dienas. Katrs pagasts iepazīstināja ar savu vēsturi, tas vēl vairāk mudināja uzzināt ko jaunu, pētīt dziļāk, atrast sakarības.”

Par notikumiem Taurenē, tās cilvēkiem Spodra Ergarde uzrakstīja grāmatu “Šīs zemes un cilvēku likteņgrāmata –Taurenes pagasta vēsture”. Viņai arī grāmata par Dzērbenes skolotājiem Rūtu un Aleksi Rubeņiem.

Spodra paskatās pa logu, kur redzama atjaunotā šoseja, un piebilst: “Kā Taurene mainījusies, kopš esmu te! Skatoties uz šoseju, varu pateikt, kad pirmdiena, kad piektdiena. Pirmdienā visi brauc prom no Piebalgas, piektdienā mājās. Nedrīkst to, kas notiek šodien, neievērot, viss jāpieraksta, jo rīt tā būs vēsture.”

Istabā plauktā mapītes. Katrā savāktie materiāli par kādu tēmu. Cik mapīšu, Spodra nezina, jo vēl daudz ir arī kastēs. Kolhoza dibināšana, latviešu sarkanie strēlnieki, latviešu aviācijas pulks, senās mājas, pagasta dzimtas, krogu vēsture, teikas… Daudz sakārtot palīdzējuši domubiedri. “Visu mūžu blakus bijuši atsaucīgi, saprotoši cilvēki, kuri mani atbalstīja,” saka Spodra.

Istabā pie sienas daudzi goda un atzinības raksti, 2007.gadā Spod­ra Ergarde bija arī “Druvas” lasītāju aptaujas “Gada cilvēks” godināto vidū, par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu saņemts Latvijas Nacionālā kultūras mantojuma centra Atzinības raksts. Sekcijā mazbērnu un mazmazbērnu fotogrāfijas, kuru ikdienai Spodra un Andrejs dzīvo līdzi.

Par skaistāko dzīvē Spodra atzīst laiku, kad satika Andreju, kad netrūka jaunības romantikas, sapņu. “Andrejs mani vienmēr pasauc, lai televīzijā nenokavēju ziņas. Kādreiz politiķi plēsās vēl vairāk nekā tagad. Varas dalīšana, gribēšana būt galvenajam vienmēr bijusi. Mūsu pusē gan vēsturē tik traki pie valdīšanas nav tiekušies,” vērtē vēsturniece un piebilst, ka ar laiku daudz kas izskatās citādi nekā tad, kad tas notiek.

Ja kādam būtu jāstāsta par Tau­reni un Dzērbeni, Spodra Ergarde stāstījumu sāktu ar to, kas pēdējās desmitgadēs noticis, kādas bijušas pārmaiņas. “Man apkārt ir tik daudz bijušo audzēkņu, un par katru satikšanos ir prieks,” saka pensionētā skolotāja un atzīst, ka savulaik dzīve bija lēnāka, vairāk varēja pagūt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
77

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
186

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
102

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
21

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
43

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Nekautrēties, nebaidīties no kļūdām

08:37
13.04.2024
219

Uzticēties procesam un negaidīt no sevis izcilu rezultātu pirmajā reizē. Gleznošanas pasniedzēja BAIBA FEOKTISTOVA Viņa sirdī ir īsta cēsniece. Šai pusē pagājusi bērnība, skolas gadi – ģimnāzijā, vēlāk Rīgā studiju gadi žurnālistikā un mārketingā, bet nu ikdiena paiet tikai saistībā ar mākslu. Gan gleznojot, gan mācot gleznot citus. Baiba Feoktistova dalās savā pieredzē, iedvesmas avotos […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
9
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
18
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
36
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
30
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi