Raksti

Dzīves stils

Kas der šķirošanai, kas nē?

Par sadzīvē radušos bīstamo atkritumu, nolietotas elektrotehnikas un videi kaitīgo preču savākšanu informācija atrodama uzņēmuma mājas lapā.

Runājot par atkritumu šķirošanu, ļoti bieži izskan jautājums, kas der un kas neder otrreizējai pārstrādei. Pat cītīgiem šķirotājiem dažkārt nākas piedomāt, vai šis iepakojuma veids jāliek šķiroto atkritumu konteinerā vai tomēr nē. Īpaši tas attiecas uz dažādām plastmasām – trauciņiem, spainīšiem – , kuros iepildīti tie vai citi pārtikas produkti.

Viena iespēja ir rūpīgi izpētīt uzrakstus uz iepakojuma un sadalīt pēc attēlā redzamajiem ap­zī­mē­jumiem. Taču var ņemt vērā arī vienkāršākas norādes. Uz­ņē­m­u­mā “ZAAO” skaidro, ka k­a­len­dāra, kas tiek izsūtīts klientiem, otrajā pusē ir vērtīga informācija attiecībā par atkritumu šķi­rošanu. Informācija atrodama arī uzņēmuma mājas lapā, taču izpilddirektore Ieva Barutina norāda, ka darbinieki gatavi braukt uz vietām un stāstīt par atkritumu šķirošanu. Īpaši, ja šādu vēlmi izsaka daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, kuriem nav “ZAAO” kalendāru.

“Tiekoties ar namu apsaimniekotājiem, vienmēr atgādinām, ka jebkurā laikā, kad viņi aicina pie sevis dzīvokļu īpašniekus, rīko sapulces, esam gatavi ierasties, lai stāstītu par atkritumu šķirošanu. Bet iniciatīva var nākt arī no pašiem iedzīvotājiem. Ja kādas mājas pilnvarnieks, mājas vecākais jūt, ka iedzīvotāji vēlas kādu informāciju, vajag vērsties pie mums. Esam gatavi izveidot vizuālo materiālu, personificēt to konkrētai mājai, konkrētai vajadzībai. Vajag tikai izrādīt iniciatīvu,” norāda I. Barutina.

Vienkāršota pamācība. Pār­strā­dei der (jāmet speciālajos konteineros ar uzlīmēm):
stikls – burkas un pudeles;
polimēri – polietilēna plēve, PET dzērienu pudeles, sadzīves ķīmijas un kosmētikas plastmasas pudeles un kannas, iepirkuma maisiņi;
papīrs, kartons – avīzes, žurnāli (arī glancētie), grāmatas, kartona kastes, dzērienu kartona iepakojums (tetrapakas un elopakas), reklāmas bukleti, kartona olu kastītes;
metāls –dzērienu metāla kārbas un konservu kārbas, metāla sadzīves priekšmeti.

Uzņēmumā norāda, ka šķirotie atkritumi jāizmet bez pārtikas piemaisījumiem.

Pārstrādei neder (jāmet sadzīves atkritumu konteineros): čipsu pakas, konfekšu papīri, tapetes, salvetes, netīrs pārtikas iesaiņojums ar pārtikas atliekām, vienreizējās lietošanas trauki, čaukstošas plastmasas izstrādājumi (piemēram, makaronu, cu­kura utml. iepakojums), plastmasas un putuplasta olu kastītes, citi putuplasta izstrādājumi un loksnes, keramikas trauki, podi un citi keramikas izstrādājumi (piemēram, balzāma pudeles), spoguļi, porcelāna trauki, autiņbiksītes, apģērbi un apavi, rotaļlietas. Te var piebilst, ka pārstrādei neder arī jogurta, krējuma trauciņi.
Parasto logu stiklu iedzīvotāji var nodot bez maksas “ZAAO” EKO laukumos. Logu stiklam jābūt bez rāmja, dekoratīvām uzlīmēm un elementiem. Spoguļ­stikls, dekoratīvais stikls un automašīnu stikls netiek pieņemts.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *