Piektdiena, 29. marts
Vārda dienas: Aldonis, Agija

Kā izveidot savu sējas kalendāru

Līga Eglīte
14:57
26.04.2017
12
Burkani

Īstam dārzniekam noteikti piemīt tā īpašā sajūta, kad, no rīta pamostoties, jau zināms – šodien būs jāsēj zirņi, rīt jāstāda kāposti vai gurķi. Savs darbu kalendārs ir prātā, tas veidojies ar gadiem, ar pieredzi. Ne vienmēr ir laiks gaidīt, kad zirņu sējai vējš iegriezīsies ziemelī, kā teikts ticējumos.

Kad mainās Mēness fāze, to var novērot jebkurš, taču, kā viena pēc otras seko zodiaka zīmju dienas, tas gan jāpaskatās kalendārā. Ja negribas pašiem ar zīmulīti izraibināt datumus, pierakstot sējamās dienas vai zīmēt tabulas, jāmeklē drukātais kalendārs. Un te nu sākas problēmas.

Daudzi preses izdevumi un interneta portāli publicē dārza darbiem vēlamās dienas visai nedēļai vai pat gadam, taču tie ir atšķirīgi. Vai ticēt žurnālos “Dārza Pasaule”, “Ievas Dārzs”, “Prak­tis­kais Latvietis” vai “Latvijas Avīzes” gadagrāmatā un mēnešu sienas kalendārā publicētajam?

Bloga “Es vienkārši esmu” (es­vnkesmu.wordpress.lv) autore pie­dāvā SIA “Mikot” sastādīto bez­maksas kalendāru visam gadam, kur saraksta veidā un krāsainā tabulā var atrast labvēlīgās sējamās un stādāmās dienas, piemērotu laiku augļu koku apkopšanai, ravēšanai, ražas vākšanai un zemes apstrādei. Par šo kalendāru blogere saka: “Ja godīgi, tad es nevados ne pēc viena kalendāra, jo vienkārši tiem neticu. Jā, tā arī sanāk – stādi, kad gribi, vienmēr būs labi. Jo daba vienmēr izdzīvos neatkarīgi no cilvēka izdomātajiem cikliem. Protams, elementāra loģika jāievēro un februārī nevajadzētu dārzā stādīt tomātus!”

Kur rodas atšķirība publicētajos kalendāros? Dārzkopji lieto gan biodinamisko, gan sinodisko, gan siderisko kalendāru, tādēļ veidojas nobīdes. Esmu vienu gadu izmēģinājusi kalendāru, kas sastādīts, vadoties pēc Mēness sinodiskā cikla, kas ir laiks no jauna Mēness līdz jaunam Mēnesim – 29,53 dienas. Tas atšķiras no sideriskā Mēness cikla ar dienu skaitu – 27,32, kas ir viens pilns Mēness apriņķojums Zemei.

Dārzkopjiem savus aprēķinus iesaka arī astronomi un astrologi, sastādot kalendārus, kur bez Saules un Mēness gaitas uzrādīta arī citu planētu pārvietošanās zodiaka joslā un ietekme uz augiem. Atšķirības ir atskaites sistēmās, pēc kurām aprēķina debess ķermeņu ceļu, tāpēc kalendāros atšķiras laiki, kad kurš debesu spīdeklis atrodas kura zvaig­znāja ietekmē.

Ja nevēlas sarežģīt dzīvi ar tabulām, var izmantot tikai Mēness ciklu iespaidu uz augiem un zemi. Cilvēka organisms un visa pārējā dzīvā daba augošā Mēnesī enerģiju uzkrāj un dilstošajā – atdod, savukārt augsne rīkojas citādi: augošajā Mēnesī atdod enerģiju jeb izelpo, bet dilstošā Mēnesī uzkrāj un ieelpo. Mēness spēja pārvietot lielas ūdens masas ir labi zināma. Vadoties pēc šīs sistēmas, derēs jebkurš kalendārs, kurā redzama Mēness fāžu maiņa, aptumsumi. Laba raža būs augiem, kas sēti dažas dienas pirms Pilnmēness. Sakņaugiem piemērots dilstošais, bet virszemes lakstaugiem – augošais. Jau no vēstures un ticējumiem zināms, ka aptumsumu laikā dārzs “jāliek mierā” – tas augus ietekmē negatīvi.

Mainoties fāzei uz jaunu Mē­nesi, augi ir piesātināti ar mitrumu, nevajag sēt, stādīt, pārstādīt, griezt zarus vai potēt. Augo­šā Mēnesī sēj un stāda visu, kas ražu dod virszemē, var novākt augļus un dārzeņus, jo tie labi uzglabājas. Augoša Mēness pirmajā ce­turksnī ieteicams stādīt viengadīgās un divgadīgās puķes, kokus, laistīt.

Otrajā ceturksnī piemērots laiks virszemes augu stādīšanai, var novākt ražu tam, kas virs zemes. Pilnmēness piemērots ravēšanai, siena pļaujai, ārstniecības augu vākšanai, jo šajā periodā augiem pavājināta sakņu sistēmas dzīvotspēja.

Mānesim dilstot, sēj un stāda vi­su, kas ražu dod zem zemes. Šajā periodā labāk iedarbojas augu mēslojuma iedarbība. Mēness trešajā ceturksnī augu sulas virzās uz sak­nēm, var stādīt, laistīt, novākt ražu. Dilstošā mēness pēdējais ceturksnis ir Zemes stihijas varā, viss spēks augu saknēs.

Nevar nepieminēt Ziedu, Lapu, Sakņu dienas, kas arī atvieglo dārzkopja laika sadalījumu steidzīgajā sezonā. Tomēr ar tām arī nav vienkārši – jāņem vērā Mē­ness uzvedība pie debess juma un konkrētā zodiaka zīme. Sa­rež­ģīti… Vairāk informācijas var atrast portālā “Tava pasaule”.

Viena no sējas kalendāru sastādītājām, dārzkope Ārija Rudlapa iesaka izvērtēt pašiem: “Apsaim­nie­kojot dārzu, visdrošāk ir paļauties uz veselo saprātu, novērojumiem dabā, kā arī dalīties pieredzē ar citiem pieredzējušiem dārzkopjiem un lauksaimniekiem. Pat vislabākie ieteikumi var nedot rezultātus, ja tos izpildīs akli, nesekojot konkrētām dabas norisēm. Katrs gads ir citādāks, tāpat kā dārzs un viņa kopējs.”
Lai veicas un aug griez­da­mies!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rotaļlietām jābūt bērniem drošām. Top jauna regula

08:18
29.03.2024
8

Eiropas Parlaments (EP) turpina darbu, lai pilnveidotu normatīvo regulējumu, kas samazinātu ES vienotajā tirgū pārdoto bīstamo rotaļlietu skaitu un labāk aizsargātu bērnus ar tām saistītajiem riskiem. 13.martā Parlaments balsoja par priekšlikumu EP un Eiropas Padomes regulai par rotaļlietu drošumu. Ar to atceļ direktīvu, kas līdz šim regulē šo jomu. Te jāatgādina, ka direktīvas ir tiesību […]

Veselīgs uzturs – tas ir dzīvesveids

11:30
28.03.2024
126

Ēdienkarte, kurā ir tikai augu produkti. Tas ir Beātes Ligeres labsajūtas pamats “Mani sauc Beāte! Esmu vizuālās komunikācijas speciāliste, kura savus brīvos brīžus velta, aktīvi meklējot un iepazīstot informāciju, kuras galvenais nolūks ir veidot veselu, laimīgu, ilgtspējīgu ķermeni un garu. Nu jau vairāk nekā četrus gadus savā uzturā nelietoju dzīvnieku valsts produktus un glutēnu saturošus graud­augus. Tas ne tikai […]

Noderīgi padomi, kā aizvadīt skaistas Lieldienas

15:11
27.03.2024
72

Pavasaris ir klāt: dienas kļūst garākas, naktis – īsākas, un klāt arī skaistākie šī gadalaika svētki – Lieldienas, kas tiek svinēti par godu pavasara un saules atnākšanai, gaismas uzvarai pār tumsu. Lai palīdzētu dabai un zemei mosties un veicinātu tās auglību, mūsu senči jau izsenis piekopuši dažādus rituālus un tradīcijas. “Bonava Latvija” eksperti apkopojuši noderīgus […]

Varēt pašai, ne čīkstēt

14:29
22.03.2024
196

Skaidrīte Zūpe paskatās pa logu. “Pļavā, kur saauguši bērziņi, pļāva sienu. Bija sakrauts zārds pie zārda. Pēc ballēm tur pārīši gāja. Tepat pie mājas bija dārziņš. Viena mana stādītā ābelīte vēl rudeņos pilna ar āboliem. Te garām no fabrikas uz staciju brauca bānītis. Vīrs Aivars ar to nobrauca ilgus gadus.” Ar Līgatni saistās teju viss […]

Arī vēsturei vajag telpu

12:36
20.03.2024
15

Vēsturi nepaslēpsi, tā parādīs savu vaigu. Tas burtiski redzams arī uz Cēsu ēkas sienas, kurā pirms vairākām desmitgadēm darbojās Banka Baltija. Uzraksts laiku pa laikam izceļas vairāk, citreiz mazāk, bet vienmēr atgādina par ne tik seno laiku, kuru lielākā daļa piedzīvojuši personīgi.

Kopā ar ģimeni atgriezties bērnības mājās

00:02
09.03.2024
83

“Ar ģimeni dzīvojam Kvēpenē. Mūs uz palikšanu šeit atveda kovida pandēmijas laiks. Līdz tam dzīvojām Rīgā, “Kvēpenes” bija mūsu brīvdienu māja. Es gan šeit esmu pavadījusi visu bērnību, dzīvojām no 1989.gada līdz maniem pusaudža gadiem,” pastāsta Anete Ķuze. Vēlāk sekoja uzņēmējdarbības vadības studijas Rīgā augst­skolā “Turība”, pēc tam arī darbs – kādu laiku kopā ar […]

Tautas balss

Nebija patīkami

20:22
25.03.2024
32
Druva raksta:

“Tādā laikā dzīvojam, kad suņu saimniekiem ir savas īpašās tiesības un nav jārēķinās ar citiem. Laikam jau ir nožēlojami, bet ne visiem cilvēkiem tomēr suņi patīk, ir arī tādi, kam no šiem dzīvniekiem bail. Protams, tā ir viņu problēma! Tāpat kā tā, ka nešķiet pieņemami, ja lielveikala    iepirkumu ratiņos tiek ielikts suns, vadāts pa […]

Vakars aizkustināja

12:38
20.03.2024
24
Druva raksta:

“Esmu pateicīga skolotājiem un abiturientiem par skaisto Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas Žetonu vakaru. Cik lielu darbu ieguldījuši skolotāji un audzēkņi, lai būtu šis brīnišķīgais pasākums! Novēlu, lai veiksmīgs skolas gadu nobeigums un gandarījums par paveikto, piepildās sapņi un cerības. Cik gudri un skaisti cilvēki aug nākotnei! Paldies 2.pamatskolai par telpām, zāle pilna, un katrs, […]

Savāda iepirkšanās

00:01
16.03.2024
29
Druva raksta:

“Atradu kādā interneta mēbeļu veikalā galdiņu, pasūtīju to, kurjers atveda, viss kārtībā. Tomēr, redzot, ka mēbele ražota Baltkrievijā, radās jautājums, vai tas tā drīkst būt. Ierakstot veikala mājaslapas preces komentāru sadaļā šo informāciju, to kāds operatīvi izdzēsa. Ne­vēlas, ka traucē biznesu,” savas aizdomas klāstīja liepēniete V.

"Druva" noskaidro. “Latvijas Pasts” nepiegādā Cēsu novada pašvaldības izdevumu

11:57
15.03.2024
60
36
Andra Gaņģe raksta:

“Mēs, vecpiebaldzēni, kas dzīvo Greiveros, šomēnes neesam saņēmuši pašvaldības izdevumu “Cēsu Novada Vēstis”. Gaidām jau ilgāku laiku, bet kā nav, tā nav. Kāpēc “Latvijas Pasts” kavējas ar piegādi?” redakcijā ar šādu jautājumu vairākkārt vērsās kāda vecpiebaldzēniete. “Latvijas Pasta” Vidzemes reģionā vadītāja Gunita Tomsone paskaidroja, ka no 1.marta “Latvijas Pasts” vairs neizplata Cēsu novada pašvaldības izdevumu. […]

Noteikumi nav visiem?

11:54
15.03.2024
34
1
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā Cēsīs, Gaujas un Palasta ielas krustojumā, manīju kādu ārkārtīgi steidzīgu baltas krāsas apvidus auto, kurš “palidoja” garām krustojumā divu trīs jau apstājušos spēkratu rindai, it kā luksoforā degošais sarkanais signāls uz viņu neattiektos. Žēl, ka vēl arvien sastopami tādi sevi un citus apdraudoši autovadītāji,” stāstīja raiskumietis Ainārs.

Sludinājumi