Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Iespējami interesantāk pasniegt stāstus

Jānis Gabrāns
14:28
25.02.2020
22
Zapackis Raitis 1

Iespējams, ka daudziem vārds un uzvārds – Raitis Zapackis – neko neizteiks, bet varbūt tas ir mānīgs priekšstats. Televīzijas kanāla TV3 skatītāji Raiti pazīst kā laika ziņu moderatoru, “Radio 3 Klasika” klausītāji pazīst balsi, jo viņš vada vairākus raidījumus, koncertu apmeklētāji Rīgā viņu pazīs kā pasākumu vadītāju.

– Sevi raksturotu kā televīzijas, radio vai skatuves cilvēku?
– Manā vizītkartē rakstīts “Radoša personība”, un tas ietver visu, ko es daru. Grūti definēt precīzi, jo manā dzīvē ir televīzija, radio, pasākumu vadīšana, reklāmu ierunāšana, savu koncertu producēšana un uzstāšanās. Esmu cilvēks, kurš aktīvi darbojas radošajā jomā.

– Plašāku atpazīstamību deva iespēja kļūt par laika ziņu cilvēku TV3 kanālā?
– Tā jau ir, neraugoties uz to, ka augustā apritēs 20 gadi, kopš strādāju “Radio Klasika” ēterā. Radio specifika tāda, ka cilvēki, kas šo programmu klausās, zina mani pēc balss, taču tiklīdz nonāc televīzijas ekrānā, kaut arī tikai divas minūtes dienā, tas rada citu atpazīstamību. Tiesa, arī televīzijā darbojos jau 23 gadus. To sāku vēl mācoties Cēsīs, kad darbojos “TV Vidzeme”, bet ilgus gadus lielākoties biju aizkadra cilvēks.

– Lai sagatavotos šīm divām minūtēm, droši vien vajadzīgs krietni ilgāks laiks?
– Protams. Man atsūta prognozi, tad papildus skatos, ko sagatavojis meteo.lv, kāda ir LETA prognoze, ko prognozē Eiropas meteorologi, tad no tā veidoju savu izvilkumu. Pašam jāsagatavo teksts un jāiemācās, jo špikeru mašīnas mums nav. Tātad jābūt gatavam, lai var tekoši norunāt.

Līdz 6.janvārim laika ziņas TV3 kanālā rādīja ierakstā, tagad ir tiešais ēters, kas rada arī satraukumu. Bet man patīk strādāt dzīvajā, gan televīzijā, gan radio. Tu esi šeit un tagad konkrētajā brīdī. Lai kas notiek, nedrīkst apstāties, jātiek līdz galam. Rezultāts atkarīgs no tā, kā būsi sagatavojies.

– Darbs radio ēterā tomēr šķiet tāds nedaudz brīvāks formāts, tur kāda pārteikšanās, kāds mazs misēklis nebūs tik pamanāms.
– Te gan jāņem vērā, ka “Radio Klasika” formāts – klasikā mūzika, akadēmiskā mūzika, džezs – ir specifisks, ir tematika, kvalitātes standarti, katram raidījumam savs formāts, nevar kaut ko parunāt, kā to dažkārt dzirdam populārās mūzikas raidstacijās. “Ra­dio Klasika” ēterā informācijai jābūt korektai, precīzai un kvalitatīvai, tāpēc lielākais darbs tiek paveikts pirms iešanas ēterā. Rakstu tekstus, tulkoju, meklēju informāciju, lai klausītājiem iespējami interesantāk pasniegtu stāstus par mūziku, personībām.

Ja komercmediji vairāk nodrošina izklaidi, sabiedriskajiem medijiem cilvēki jāizglīto. Un tas neattiecas tikai uz informācijas apjomu, bet arī uz tās pasniegšanas veidu. Svarīgi, ka diktori, žurnālisti pareizi lieto latviešu valodu, jo bieži vien klausoties, ko piedāvā mediju telpa, šausminos, cik neprasmīgi un runāt nemākoši ir cilvēki. Medijiem tomēr būtu jārāda priekšzīme, tāpēc ļoti cenšos pārdomāt visu, ko teikšu ēterā.

– Darbam tiešajā ēterā droši vien palīdz koncertu vadīšana, bet varbūt var teikt, ka tiešais ēters palīdz pasākumu vadīšanai.
– Jā, tas viss devis ļoti daudz. Esmu vadījis koncertus, pasākumus visās lielākajās Rīgas koncertzālēs. Tā ir ļoti liela pieredze. Pirms pasākuma ir neliels stresiņš, bet tas pazūd, tiklīdz esi iznācis uz skatuves. Tajā brīdī galvenais uzdevums panākt, lai publika ir atsaucīga. Parunāties, likt sajust, ka neesmu robots, kurš lasa no lapas iedotus tekstus, bet dzīvs cilvēks, kurš var dot no sevis. Ļoti strādāju pie tā, lai koncertus varētu vadīt, iespējami maz ielūkojoties tekstā. Nemitīgi cenšos mācīties, attīstīties, bet tas ir mans dzinulis, kas neļauj novecot.

Gatavojot tekstus, svarīgi, lai tie būtu īsi, lai nebremzētu koncerta gaitu, lai ietu ritmā ar mūziku. Tajā pašā laikā tekstiem jābūt interesantiem, saistošiem, lai klausītāji, aizejot no koncerta, būtu uzzinājuši ko jaunu. Tas ir lielākais izaicinājums.

– Esat veidojis arī solo programmas kā dziedātājs.
– Pirmā programma “Holivudas stāsti” izskanēja reizes 20. Tajā bija dziesmas no populārām kinofilmām, mūzikliem, animācijas filmām, kas tika apvītas ar stāstiem par Holivudas vēsturi, Oskara balvas pasniegšanas ceremonijām, kino industriju, spilgtām personībām.

Tagad top jauns projekts, maijā prezentēšu koncertprogrammu, kurā dziedāšu franču valodā. Skanēs dziesmas no Edīte Piafas, Īva Montāna, Žaka Brela, Burvila un daudzu citu repertuāra. Būs nelieli stāsti par mūziķiem, par Franciju, ar mani kopā uz skatuves būs akordeonists Kaspars Gulbis, kurš specializējies franču mūzikā.

Līdztekus top programma “This is Sinatra” ar Frenka Sinatras mūziku. Arī tas nebūs vienkāršs koncerts, būs īsi stāsti par Sinatru. Zinu, viņa dziesmas ir daudz skanējušas uz Latvijas skatuvēm, bet, domāju, šī programma atšķirsies.
Ceru, ka man tas izdosies, jo pēc “Holivudas stāstiem” cilvēki teica, ka esmu atradis Latvijā vēl nebijušu pasniegšanas veidu, kā stāstīt par mūziku.

– Kāpēc izvēlētas franču dziesmas, vai pārvaldāt šo valodu?
– Filmā “Ezera sonāte” ir teksts: “Kad dzirdu frančus, es ģībstu!” Iespējams, te arī slēpjas atbilde. Latvijā franču valodā dziedājušas vairākas dāmas, tai skaitā Marija Naumova, Aija Vītoliņa, bet neviens kungs. Koncertā iekļautas 14 dziesmas franču valodā, tas bija galvenais izaicinājums, jo pirms tam ar šo valodu tik tieši saskāries nebiju. Tekstu iemācīties palīdz franču valodas pasniedzējs. Neslēpšu, tas ir ļoti grūti. Pusgada laikā franciski iemācīties nav iespējams, tā ir grūta valoda, tāpēc galvenokārt dziesmas mācos fonētiski. Strādājam pie izrunas, pie tā, kā šim dziesmām jāskan. Katru nedēļu tiekamies vairākas reizes un pamatīgi strādājam. Vai būs vēlme mācīties vairāk, apgūt labu sarunvalodas līmeni, rādīs laiks.

– Zināms, ka esat mācījies Cēsu Mūzikas vidusskolā.
-Cēsīs pavadīju piecus gadus, te sākās arī mana radošā darbība. Jau otrajā gadā iepazinos ar radošo apvienību “Noskaņa”, un tā sakās sadarbība vairāku gadu garumā, kas vēl joprojām ik pa laikam atjaunojas. Par to man liels prieks!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
33

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
106

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
328

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
113

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
22

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
43

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
26
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
36
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
34
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi