Raksti

Dzīves stils

Ekskursijā, kuru vadīja pilsētas mērs

Valmierieši. Pilns autobuss interesentu aplūko savu pilsētu īpaša gida vadībā.
Foto: publicitātes

 

Sākums pie baznīcas

Pie Valmieras majestātiskās Svētā Sīmaņa baznīcas darbdienas vakarā pulcējās galvenokārt vecākā gadagājuma ļaudis, bet neviens nelūkojās uz baznīcu. Atnākušie vēroja blakus esošo namu, kurā strādā Valmieras pilsētas dome. Dažs, pienācis pie parādes durvīm, palasīja, kas rakstīts, bet durvis nevēra. Visi, kas tovakar bija sapulcējušies, izrādījās ekskursanti. Valmie­riešiem apsolīto ekskursiju par pašu pilsētu – Valmieru – vadīja mērs Jānis Baiks.

Sāk ar problēmu

Gados cienījamie valmierieši, kas sasēdās autobusā, bija gatavi doties ekskursijā, lai dzirdētu un redzētu pašus svarīgākos jaunumus pilsētas procesos. Visiem, kas pieteikušies, bija solīts stundu garš brauciens pa apkaimēm, lai pārliecinātos par jau redzamām pārmaiņām un uzzinātu par tām, kas vēl būs. Brīvu vietu autobusā nebija. Tās aizņemtas jau laikus. Ekskursijas vadītājs šoferim norādīja, ka no centra jādodas pa Cēsu ielu, tajā ietilpst arī tilts pār Gauju, un no tā jābrauc pa Stacijas ielu līdz dzelzceļam. Pirmais apskates objekts – viena no atpalikušākajām pilsētas vietām dzelzceļa malā – gadiem neapsaimniekota liela bijusī rūpnieciskā zona.

Nevienam nevajag

“Neviens uzņēmējs to nevēlējās ņemt,” pie kādreizējā gaļas kombināta vārtiem pilsētas mērs ekskursijas dalībniekus informēja par nolaisto teritoriju. Uzņēmēji te mēģinājuši darboties, viens arī no Krievijas , bet bankrots sekojis bankrotam. Ilga pamestība. Tagad teritorija ar visām ēkām pieder paš­valdībai, tā šo bēdu ieleju nopirkusi.

Kas notiks tālāk? Mērs stāstīja, ka pašvaldība ieguldīs naudu, lai sakārtotu komunikācijas, caur teritoriju izbūvētu divas ielas transporta kustībai. Tad atkal gaidīšot pircējus gan zemes gabaliem, gan ražošanas ēkām, lai tik atsāktos rūpnieciska darbība. Pašvaldība cerot, ka ar laiku tiks vaļā no visiem tiem īpašumiem, kas tagad netiek izmantoti. Pašvaldības īpašumā tikai moderni izbūvētās ielas ar apakšzemes komunikācijām, kā tas ir visur citur pilsētā.

Tālāk pa Rūpniecības ielu braucot, pasažieri raudzījās, cik tomēr varenas ēkas un plaša teritorija šai pilsētas rajonā gadiem stāv bez pielietojuma. Labi, ka banka, kuras pārziņā nonākuši kādreizējā gaļas kombināta īpašumi, parūpējusies, lai trīs lielākās ēkas nav bez jumta, tāpēc milzu būves nav degradētas līdz tādai pakāpei, lai tajās nevarētu atsākt rūpniecisku darbību. Celtnes, kas te palikušas bez jumtiem un ir pakļautas sabrukšanai, pašreizējā īpašniece – pašvaldība – novākšot pati. Ja nav, lai nav!

No Cēsu puses

Ekskursijas autobuss šķērsoja Kauguru ielu, kura tagad slēgta, jo notiek pārbūve. Ikdienā to gadiem izmantojuši braucēji no Cēsu puses. Ekskursanti pa autobusa logiem varēja vērot, cik vērienīga pārbūve notiek, bet no mēra stāstījuma uzzināja, cik liela nozīme ielai atkal būs. No rūpnieciskā rajona, kas taps, smagais transports pa Kauguru ielu tiks novirzīts prom uz pilsētas apvedceļu, uz tā saukto Cēsu apli pie Valmieras.

Tālāk ekskursijas autobuss brauca uz pilsētas pretējo pusi, kur strādā Vidzemes slimnīca. Kas tajā pusē pabijuši, zina, ka arī tur pašvaldība ar vērienu būvē ielu. Pašlaik to sauc par Rietumu maģistrāli. Ekskursijas gids Jānis Baiks komentēja, ka tā nule kā ieguvusi asfaltu. Iela izbūvēta, lai izbraukšanai un iebraukšanai pilsētā tiktu radīta vēl viens ceļš un viss transports, kas Valmierā ienāk no Rīgas puses, nebrauktu tikai pa Rīgas ielu. Jau sen to vajadzējis.

Mērs stāsta, ka tā saukto Rietumu industriālās maģistrāles projektu pašvaldība uzticējusi veikt SIA “Limbažu ceļi”. No Eiropas Kohēzijas fonda pašvaldība saņēmusi 2, 8 miljonus eiro. Ielas izbūve turpināsies vēl kādu laiku. Tikmēr pilsētnieku rīcībā jau ir gājēju un veloceliņš, kas vedīs gar maģistrāli. Veloceliņš izskatās diezgan plats. Braucēji autobusā redzēja, ka jau pirmajās dienās uz velo celiņa sākusies rosība – vecāki brauc ar riteņiem, bērni ar skrejritenīšiem. Pa to pilsētnieki no daudzstāvu namu rajoniem tagad bez šķēršļiem var nokļūt mežmalā, piebraukt pie Gaujas. Šim zaļajam pilsētas nogabalam jau sen kā dots nosaukums – Putriņu mežs.

Valmieriešu ieteikumi

Kad pilsētniekiem veltītās ekskursijas laiks pagājis, gids aicināja uz pīrādziņu vakaru pilsētas domes zālē. Nu bija laiks izvaicāt pašvaldības vadītāju par ekskursijā redzēto. Pilsētnieki turpināja runāt par ielu tēmu. Kāds pastāstīja par bīstamu krustojumu, jo krūmi aizsedz skatu autovadītājam, kāds cits par neveiksmīgi asfaltētu ietvi, jo tās pamatus sāk izskalot gruntsūdeņi. Valmieriešu ikdienas novērojumi tika pierakstīti, un apsolīts, ka domes speciālisti apmeklēs nosauktās vietas un raudzīsies, kā tās uzlabot.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *