Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Dzīve zīmē savu ceļu karti

Sarmīte Feldmane
22:42
26.11.2020
22
Imants Prieditis 1 1

Rudenīgi vēji muzicē mežā, Kaķupīte, satikusies ar Vaivi, nebeidz draiskoties. Stirnas un lapsas pagalmā vēro, ko dara saimnieki, bet vāveres lēkā no zara uz zaru, vērotājiem raisot smaidu. “Vai te nav jauki,” saka “Kalna Kalauzu” saimnieks, vaivēnietis Imants Priedītis. Te augustā, vasaras dāsnuma laikā, kopā ar savējiem nosvinēta 90.jubileja.

“Daudz gadu nodzīvots. To, ar kuriem esmu bijis kopā, vairs nav. Kamēr aktīvi dari, gadi aizskrien ātri, aizlido, kad vairs kaut ko nevari, viss notiek lēnāk. Vairs nevar visu izdarīt, ko un kā gribētos, tas pašu grauž. Tas ceļš dzīvē bijis garš,” raugoties uz galda degošas sveces liesmā, teic Imants. Tuvo cilvēku mudināts, viņš sarakstījis grāmatu “Dzīves komandējums”, stāstu par sevi, cilvēkiem līdzās, pārdzīvoto, piedzīvoto, laimes brīžiem. Daudziem patīk klausīties, kā saka jaunā paaudze, par vecajiem laikiem, un autors atzīst, ka tagad nebūs jāstāsta. “Nebija viegli uzrakstīt. Visu mūžu izdzīvoju vēlreiz,” saka vaivēnietis.

Bērnība gaišuma pilna

Imants ir Cēsu puika. Dzimis Glūdas kalnā. “Tēvs bija kapteinis Latvijas armijā. Kad piedzimu, pabeidza būvēt māju, toreiz vislabākajā vietā pilsētā. Tad tur bija tikai Glūdas muiža jeb nabagmāja, Silmāja, Ozolmāja un tad arī Priedīšu māja,” stāsta Imants un piebilst, ka apkārtne izmainījās, kad uzcēla slimnīcu, nemaz nerunājot par daudzdzīvokļu mājām.

Bērnībā vecāki gādāja, lai abiem dēliem nekā netrūktu. Dienas varēja vadīt ar draugiem turpat no apkārtnes. Puikas labprāt arī gāja uz nabagmāju, lai klausītos veco cilvēku stāstus. “Mēs, mutes pavēruši, klausījāmies un ticējām visam, ko viņi stāsta. Bija tāds Robertonkulis. Viņš visu mūžu bija strādājis cirkos gan par burvju triku meistaru, gan plēsīgo zvēru dresētāju. Ko tik pasaulē nebija pieredzējis,” atmiņās kavējas Imants un turpina: “Dzīvojām labi. Tēva māte mūs dresēja, bija jāmācās tautasdziesmas, jādzied viņai līdzi, jāskaita Tēvreize, jāiet baznīcā. Valsts svētkos Cēsīs laukumā pretī kazarmām, kur tagad arodskola, notika parādes. Puikas skrējām skatīties. Tēvs par darbu, par armiju nerunāja. Vienīgi, kad sanāca draugi, kaut ko savā starpā pārsprieda. Kāds man bija prieks, kad tēvs ļāva man pašaut ar pistoli, pats turēja to rokās, es nospiedu gaili. Tēva draugs iedeva zirgu pajāt.”

Vācija – Francija – Čukotka

Dzīve mainījās 1940.gadā. “Tēvs aizvien retāk bija mājās. Tad atnāca atvadīties. Viņš iedeva mātei savu pistoli un teica: “Sargā bērnus!” Atceros, kā tēvs mūs ar brāli piekļāva sev un teica: “Mīliet savu ģimeni! Mīliet savu tēvu zemi un dzimteni. Turiet godā darba tikumu un doto vārdu. Tad Dievs jūs svētīs un pasargās.” Vairāk tēvu neredzēju, nezinu, kur bija, ko darīja, kur apglabāts,” atmiņās kavējas Imants un piebilst, ka māte visu, kas bija saistīts ar tēvu, arī viņa formu iznīcināja. “Kā viņai izdevās saglabāt tēva pistoli, nezinu. To aizvien glabāju kā piemiņu,” klusi saka Imants.
Ierastā kārtība bija sajukusi. Puikas nebēdnīgā dzīve bija beigusies, sākās ganu gaitas. “Drīz sapratām, kas ir tā sarkanā migla, kas pārklājusi Latviju. Vairāki pazīstami tika nošauti. Gaidījām vāciešus. Atceros, kā puikas sagaidījām pirmo vācu armijas motociklistu kolonnu,” stāsta Imants.

1944.gada vasarā brāli iesauca armijā. “Tas bija pārdzīvojums, un reizē biju lepns, ka brālis varēs karot par Latviju, atriebt tēva nāvi. Negribēju palikt mājās. Biju nepilngadīgs, bez mātes atļaujas mani kā brīvprātīgo neņēma. Pārliecināju mammu, ka arī man jāiet karot,” pastāsta Imants. Viņš nokļuva gaisa spēku izpalīgos. Redzēja, ka lidmašīnas uzspridzina Ķeguma spēkstaciju, bēgļu straumi. Tad ceļš uz Liepāju, Dancigu. Imantam laimējās būt kopā ar brāli Laimoni. Tīringē sargāja hidroelektrostaciju. Tad bija Dortmunde, Švarcvalde… Karš sekoja. Imants nokļuva amerikāņu zonā. Tur bija vairāki simti latviešu. Tad visiem tika izteikts piedāvājums nākotnei – iet franču leģionā vai iestāties amerikāņu specdienestā, kur apmācīs, un tad ar uzdevumu varēs atgriezties Latvijā. Vēl bija trešā iespēja – iet, kur acis rāda.

“Tēva vēlējums, mammas asaras… Gribēju tikt mājās, ilgojos pēc Latvijas,” saka Imants. Sekoja mācības netālu no Parīzes, tad ceļš uz mājām cauri izpostītajai Eiropai. Pamazām sākās mierlaika dzīve. Imants mācījās Cēsu skolotāju institūtā, dziedāja korī pie Imanta Kokara, piedalījās Dziesmu svētkos 1948.gadā. Bet līdztekus tam bija jāpilda, atgriežoties Latvijā, apsolītais. “Neticē­jām, ka sarkanā sērga ir uz palikšanu. Gaidījām amerikāņus. Val­mieras pusē bija mūsu grupas vadītājs Augusts Opmanis. Mūsu mājā arī tika glabāti ieroči. Kad sākās izsūtīšanas un visus dzina kolhozos, sapratām, ka uz laiku darbība jāpārtrauc. Arī Opmanis bija ierakstīts kulakos, visa saimniecība konfiscēta. Kādudien abi ar brāli aizbraucām viņam palīgā saimniecībā nokaut lopiņu. Kai­miņš bija redzējis un izstāstījis,” pastāsta Imants. Un dzīvē atkal priekšā ceļš. Uz Ziemeļiem. Bet vispirms nežēlīga pratināšana čekā Cēsīs, tad Valmieras cietums un desmit gadi stingrā režīma cietumā, brālim – 15. “Ar to arī beidzās mūsu varonīgā cīņa par Latvijas neatkarību, tikām salauzti fiziski, bet ne morāli. Tagad to visu var nosaukt par avantūru, kurā mūs ar brāli izmantoja kā aklus valsts patriotus mantiskas vērtības atgūšanai. Tiesa, tagad par vēlu spriest,” pārdomās dalās Imants.

Imants nokļuva Čukotkā. Tas bija liktenis, kas viņam pateica priekšā – jāstāsta, ka ir celtnieks, kaut no šī aroda saprata maz. Tā bija izglābšanās no rūdas raktuvēm. “Tur bijām daudzi latvieši, igauņi, ukraiņi, lietuvieši. Esmu vienīgais latvietis, kurš no Čukotkā izsūtītajiem vēl dzīvs,” ar lepnumu un skumjām balsī saka vaivēnietis. Viņš savas atmiņas nodevis arī Okupācijas muzejam.
Mājās par valsts nodevību notiesātais atgriezās slims ar tuberkulozi. “Mani izglāba daktere Volosova un Miervaldis Bērziņš jeb rakstnieks Birze,” ar pateicību saka I.Priedītis.

Mājas atceras savu celtnieku

Un atkal liktenis iezīmēja ceļu. Nu jau arī visai turpmākajai dzīvei. Meklējot darbu, ar pazīstamu cilvēku palīdzību Imants nokļuva Cēsu alus darītavā. “Teicu, ka pārzinu metālkonstrukciju montāžu un saprotu šo to no būvniecības. Dokumenti man bija, ka esmu strādājis “Daļstroj CCP”, biju tehniskais vadītājs. Ko cēlu, tas valsts noslēpums. Tā kļuvu atbildīgais par visiem remonta, celt­niecības un mehanizācijas jautājumiem. Sapratu tikai to, ka tādu rūpnīcu redzu pirmoreiz, kur nu vēl ražošanu. Atkāpties nevarēju. Mācījos un darīju,” uzsver I.Prie­dītis un piebilst, ka darba gaitās iepazinis padomju sistēmu, sarunāšanas, dāvanu došanu. “Da­rītavā bija vajadzīga pamatīga modernizācija. Lai kaut ko dabūtu, bija jāsarunā. Braucu uz Ļeņingradas, Maskavas rūpnīcām. Durvis palīdzēja atvērt melnais balzāms un “Dzintara” smaržas,” ar smaidu teic Imants. Viņš arī neklātienē iestājās celtnie­cības tehnikumā.

15 gadi alus darītavā pagāja ātri. Rūpnīca bija kļuvusi par mūsdienīgu alus ražotni. Imantam piedāvāja kļūt par celtniecības iecirkņa priekšnieku Siguldā. Tolaik sāka celt kažokzvēru audzētavu “Gau­ja”, pilnā sparā notika Murjāņu sporta skolas celtniecība. Ar smaidu Imants atceras, ka pēc skolas ēkas nodošanas bijis jārunā radio. “Kā beidzās svinīgais notikums, skrēju mājās, lai dzirdētu, kā izklausās. Balss gan bija tāda sveša,” bilst celtnieks un vien nosaka, ka pēc tam bijušas dzīvojamās mājas Siguldā un daudzi interesanti ražošanas objekti.

Pēc ilglaicīgām sīkām nesaskaņām darbā un kad Cēsīs nodibināja celtniecības trestu, Imants atgriezās dzimtajā pilsētā. 12 gadus bija ražošanas un tehnoloģiskajā pārvaldē galvenais inženieris, tad darbs Baltijas MIS. “Būvēja jauno Rīdzenes ciematu, lielo kantora ēku, Krīvos mehāniskās darbnīcas un dzīvojamās mājas. Celtnie­kiem darbs ir vienmēr. Tikai gribas kaut ko pamainīt, pārbaudīt sevi – vai varu. Un, kad domā, ka nākamajā vietā darbs būs mierīgāks, parasti jau tā nav,” pārdomās dalās pieredzējušais celtnieks. Pēc desmit gadiem viņš mainīja darbu, sāka strādāt dzelzsbetona konstrukciju rūpnīcā. Tika gādātas jaunākās tehnoloģijas, ražošana attīstījās.

Sākās Atmodas laiks. Ar neziņu un cerībām. “Sākās pārmaiņas. Pirmoreiz mūžā kļuvu par direktoru. Tika izveidota rūpnīca “Betons”. Mācījos, meklēju sadarbības partnerus, braucu pieredzes apmaiņā, redzēju un sapratu, kas darāms. Bet sākās privatizācija. Darbinieki nopirkt rūpnīcu nevarēja. Tas bija tāds laiks, kad nauda un sakari noteica, kurš būs īpašnieks. Atvadījos, iekāpu mašīnā un braucu mājās. Droši saku – jaunā dzīvē,” atmiņās kavējas vaivēnietis, uzsverot, ka darba gaitās saticis daudzus gudrus un labus cilvēkus ne tikai Latvijā.

Ar nemieru dabas ielokā

Kā visi, kam tolaik bija mājas laukos un hektārs zemes, arī Imants Priedītis izveidoja saimniecību, turēja govis, aitas, sivēnus, putnus. “Nebija, kur izaudzēto likt. Pienu devām cūkām, graudus malām un sev cepām maizi, kartupeļus barojām lopiem. Tāda tā saimniekošana. Bet cik ilgi,” vērtē Imants. Tā kā darba gaitās bija pabijis Vācijā, Polijā, pie sevis uzņēmis draugus un partnerus, kuri nebeidza slavēt skaisto vietu – Kalauzu dzirnavas -, Imants ar dzīvesbiedri Rutu nolēma pievērsties tūrismam. Kūts pārtapa par svinību zāli, istabiņām otrajā stāvā. Toreiz tas vēl bija kas jauns, bet aizvien vairāk laucinieku pievērsās tūrismam. Imants bija Lauku ceļotāju asociācijas dibinātājos, darbojās valdē. Gadu gaitā atpūtu te baudījuši vairāki tūkstoši viesu ne tikai no Latvijas, arī daudzām tuvām un tālām valstīm. “Kaulauzu dzirnavas” kļuvušas pazīstamas, saimnieki saņēmuši dažāda līmeņa apbalvojumus un atzinības.

“Esmu gājis un darījis, kā liktenis vedis, vai pa pareizo ceļu, vai kādā brīdī vajadzēja pagriezties pa citu, nezinu. Pasaule manā mūžā ir mainījusies. Tāpat kā es. Dusmojos, ka vairs daudz ko nevaru izdarīt. Kādreiz liela lieta bija telefons mājās, tagad internetā ar gūgli var pašu velnu atrast. Tikai nesaprotu, kāpēc tik daudz sliktu ziņu. Dzīvē taču sliktais un labais ir līdzsvarā,” paskatoties pa logu mijkrēslī, kas pamazām vien pārņem pagalmu, saka Imants un, iegrimis domās, atzīst: “Daba esmu es pats. Skatos uz vecu priedi, tā ir kā es.” Mājās daudz medību trofeju, savdabīgu koku zaru, kas ieraudzīti mežā un atnesti mājās. Katram te sava vieta. Viss, kas ir “Kalauzu dzirnavās” kopā ar Rutu veidots, paveikts.

Meitas Gunta un Ieva ir Rīgā, mazmeita Zane dzīvo, mācās un strādā Dānijā. “Katrai sava dzīve. Tā tam arī jābūt. Es vislabāk jūtos te, Kalauzu dzirnavās. Te arī manas dzīves komandējuma pēdējā pieturvieta,” saka Imants Prie­dītis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
94

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
279

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
111

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
21

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
43

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Nekautrēties, nebaidīties no kļūdām

08:37
13.04.2024
222

Uzticēties procesam un negaidīt no sevis izcilu rezultātu pirmajā reizē. Gleznošanas pasniedzēja BAIBA FEOKTISTOVA Viņa sirdī ir īsta cēsniece. Šai pusē pagājusi bērnība, skolas gadi – ģimnāzijā, vēlāk Rīgā studiju gadi žurnālistikā un mārketingā, bet nu ikdiena paiet tikai saistībā ar mākslu. Gan gleznojot, gan mācot gleznot citus. Baiba Feoktistova dalās savā pieredzē, iedvesmas avotos […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
18
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi