Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Dejā pazūd laiks

Kristīne Lāce
17:29
27.09.2020
13
Ieva K1 1

Dejotāja un horeogrāfe Ieva Kemlere dzīvo Rīgā, mācījusies Cēsīs un Dzērbenē, tagad bieži uzturas ģimenes mājās Dzērbenē, kur pavadījusi bērnību. Plašāka sabiedrība Ievu iepazina TV3 šova “Dejo ar zvaigzni” laikā.

– Ar ko šobrīd nodarbojaties?

– Ja parasti krāšņais rudens nāk ar jauniestudējumiem, tad pašlaik ir liels klusums. To izmantoju radoši – strādāju pie sava oriģināldarba “2[Pa]Saules”. Tas ir mūzikas, dejas un latviešu dzejnieku dzejas sintēzes mākslas darbs. Publika, cerams, to varēs ieraudzīt pavasarī. Vēl viss ir izpētes un darba procesā, lai atklātu ko vairāk. Saistībā ar šo projektu veidoju video performances un komponēju mūziku. To daru Dzē­r­­­benē. Kā darba vietu iekārtoju šķūnīša augšu.

– Tas nozīmē, ka no Rīgas dzīves esat pārcēlusies uz Dzēr­beni?

– Darbadienās, visticamāk, būšu vēl sastopama lielpilsētā, jo man ir daži mīļi skolēni, kuriem mācu dejot. Nedēļas nogalēs gan plānoju būt Dzērbenē.
Jāatzīst, kad pavasarī sākās vīruss, nobijos, divus mēnešus dzīvoju tikai Dzērbenes mājās. Sapratu, ka radošums labāk atraisās laukos. Saasinās maņas, un ir lielāks miers pārdomām.

– Kur rodas iedvesma radīt ko jaunu?

– Esmu sapratusi, ka man jābūt balansā gan fiziski, gan garīgi. Kad sakārtoju sevi un vidi sev apkārt, viss pats atnāk. Man noteikti jābūt pie dabas, tad sazemējos ar apkārt esošo. Uzlieku mūziku, iedziļinos tajā, ko vēlos pateikt citiem, kas man ir ļoti būtiski un svarīgi, un viss pats no sevis atnāk.

– Kādas atmiņas glabā Dzēr­bene un Cēsis?

– Dzērbenē dzīvoju jau kopš dzimšanas, bet mīļajā bērnības dienu mājā no divu gadu vecuma, visspilgtākās ir tieši radošās atmiņas. Darbojāmies gar upīti, pa pļaviņu, vietējo mežu un gandrīz vienmēr kaut ko būvējām: dažādas sarežģītības būdas, plostus un pat kosmosa kuģus no malkas pagalēm. Arī pirmie profesionālie ceļi sākās tur, kad Dzērbenē atvēra mūzikas skolu, sāku tajā mācīties, līdztekus arī dejoju. Kāda mammas draudzene teica, lai ved mani kaut kur nopietnāk izpausties. Tā nonācu Cēsīs, kur dejoju sporta dejas pie skolotāja Daiņa Liepiņa. Pēcāk gadu mācījos arī Cēsu Mūzikas vidusskolā, lai stiprinātu sevi mūzikas lauciņā.

– Kā sākās dejas ceļš?

– Mazotnē, kad dzirdēju mūziku, kustējos, tirinājos, kā mācēju. Mamma pamanīja, kad televīzijā rādīja sporta deju sacensības, baletu vai kādu citu deju stilu, biju kā piekalta un apbrīnoju to visu.
Spilgta atmiņa ir palikusi par Cēsu Pils parku, kur vasarā rādīja baletu Gulbju ezers. Man bija gadi desmit, stāvēju un nekustējos. Man tas likās kā sapnis.
Pusaudžu vecumā vecāki mani veda visur, un es ņēmu to pretim. Rīgā mācījos Rīgas Centra daiļ­amatniecības pamatskolā, kur apguvu gleznošanu, zīmēšanu, keramiku, kompozīciju. Pēc stundām braucu uz Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, vakarā vēl devos uz deju treniņiem. Tā pagāja mani tīņu gadi. Ballītes man tolaik prātā nebija (smejas). Vai tajā brīdī pati apzinājos, ka tas ir profesionāli? Nē, vienkārši darīju.

– Kad sapratāt, ka tomēr no tā visa tuvāka ir deja?

– Kad beidzu Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, sapratu, ka apvienot deju un mūziku nevaru. Sirdij tuvāka ir kustība, mūzika nāk līdzi.
Pēc vidusskolas gan man bija krīze, teicu, ka dejošanu likšu malā. Iestājos arhitektos, jo tā šķita nopietna profesija, bet pēc gada mani uzaicināja mācīt dejot citus, arhitektūras studijas pametu. Tad nāca arī šova Dejot ar zvaigzni laiks, kas mani nopietnāk “ievilka atpakaļ” dejā.

Lai tas būtu profesionālāk un nopietnāk, sāku horeogrāfijas studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzi­kas akadēmijā. Tur atkal pirmajā kursā bija jāspēlē klavieres (smejas). Pabeidzu akadēmiju, tad nāca mans radošais process, kad sāku saprast un iedziļināties dejā un kustībā.

– Kāpēc tieši deja, un ko tā nozīmē?

– Domāju, tas ir līdzīgi, kā otram teikt: “Es tevi mīlu.” Bet definēt to, kas ir mīlestība, mēs nevaram. Katram tā sajūta ir citāda. Un ar deju man ir kas līdzīgs – tā sajūta manī ir jau no bērnības, nespēju formulēt, kas tas ir. Kad dejoju, es jūtos pati pilnība. Dejā pazūd laiks.

– Vai atminaties pirmo uzstāšanos kā dejotājai?

– Tas varētu būt Dzērbenes skolā. Atminos, ka mēs, trīs meitenes, dejojām Trejmeitiņas. Man mamma no marles bija uzšuvusi zilu kleitiņu un auduma čībiņas. Tajā pašā kleitiņā rīkoju savus koncertus mājās, spēlēju klavieres, dejoju. Pat uztaisīju afišu, kur un cikos mans mājas koncerts notiks. Iekārtoju savu istabu tā, lai būtu gan tāda kā skatuve, gan skatītāju vietas.
Ja runājam par lielo skatuvi, tad spilgts moments bija 2019.gada pavasarī, kad radīju savu pirmo oriģināldarbu – koncertizrādi BūtNe. Kad kāpu uz skatuves, sasaucās bērnības atmiņas un tas viss izraisīja dziļas emocijas.

– Kādus deju stilus esat izmēģinājusi?

– Labāk būtu pajautāt, ko es neesmu izmēģinājusi (smejas). Vis­­svešākās man ir austrumu kultūras dejas, bet no populārajiem rietumu kultūras deju stiliem esmu izmēģinājusi gandrīz visu: klasisko un moderno baletu, laikmetīgo deju, hiphopu, stepu, flamenko un citus.

– Kurš ir sirdij vistuvākais?

– Savējais deju stils, kas tagad ir izveidojies. Ļaujos kustībai atbilstoši ķermenim un garam. Pēd­ē­jos gados uz skatuves mēdzu eksperimentēt, improvizēju līdzīgi kā džezā. Jāsagatavo ķermenis un jāpaļaujas uz to.

– Kur ikdienā gūstat mieru?

– Tas, visticamāk, ir iestrādāts režīms. Aiziet gulēt līdz pusnaktij un bez modināja pamosties. Savā rīta rituālā parasti uztaisu kafiju un lasu grāmatu. Nav jālasa daudz, pietiek ar rindkopu vai pat teikumu. Galvenais no izlasītā kaut ko saprast par sevi. Tālāk dodos dienas darbos.

– Nākotnē darbosieties dejas un mūzikas nozarē vai tomēr ir vēl kāds nepiepildīts sapnis kam citam?

– Domāju, ka visu mūžu mūzika un deja vīsies viena ar otru. Visu laiku sevī atklāju ko jaunu. Atklājumos, kurus rādu uz āru, ceru, arī citi ieraudzīs kādu savu šķautni. Mērķis ir cilvēkus vērst uz pozitīvo dzirksti. Tas, protams, nenozīmē, ka visu laiku būtu jā­smaida un jāpriecājas. Laik­metīgajā mākslā un teātrī šobrīd ir tendence izrādīt ciešanas vai caur skarbu dzīves pieredzes atainojumu audzināt. Manuprāt, cilvēki pārlieku daudz koncentrējas uz negatīvo. Ir tāds teiciens: “Pa­­­smaidi pasaulei, un viņa smaidīs tev pretī!” Domāju, šim teicienam ir dziļāka nozīme, ne tikai ārēji redzamais smaids. Un, iespējams, mans uzdevums kā dzīvespriecīgam cilvēkam ir iedvesmot sabiedrību uz gaišo.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
67

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
21

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
37

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Nekautrēties, nebaidīties no kļūdām

08:37
13.04.2024
152

Uzticēties procesam un negaidīt no sevis izcilu rezultātu pirmajā reizē. Gleznošanas pasniedzēja BAIBA FEOKTISTOVA Viņa sirdī ir īsta cēsniece. Šai pusē pagājusi bērnība, skolas gadi – ģimnāzijā, vēlāk Rīgā studiju gadi žurnālistikā un mārketingā, bet nu ikdiena paiet tikai saistībā ar mākslu. Gan gleznojot, gan mācot gleznot citus. Baiba Feoktistova dalās savā pieredzē, iedvesmas avotos […]

Galda spēles rosina sadarbību un ļauj iepazīties

10:07
10.04.2024
39

Straupē reizi mēnesī sanāk kopā ģimenes, lai parunātos un spēlētu galda spēles. Pēdējās tikšanās reizēs ar aizrautību visi iesaistījušies prāta spēlē “6. ņem!”. To spēlē ar kārtīm, uz kurām ir skaitļi. No­teikumi ir vienkārši, katrs spēlētājs no kāršu kavas izvelk desmit kārtis. Gājienu pēc gājiena tās izliek četrās rindās augošā secībā. Spēlētāji cenšas, lai viņa […]

Lai skaisti ikdienā

10:04
09.04.2024
332

“Inešos dzīve ir ļoti laba. Mums te ir viss nepieciešamais, tikai    mazā mērogā,” saka Sandra Jermacāne un pastāsta, ka bijis satraukums, kad diskutēja par pili, ka pagastā nebūs kultūras darbinieka. “Toreiz parunājām, bet pēc tam bija pilnīgs klusums. Kaut kādu ziņu, kas tad domāts, tā arī nesaņēmām. Tagad Vecpiebalgas kultūras nama vadītāja organizē nelielus, […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
30
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi