Raksti

Dzīves stils

Cēsnieku ģimene iedzīvina gudru pārvietošanos

Gudra pārvietošanās nav tikai lielpilsētu nepieciešamība vai privilēģija. Dažkārt mazpilsētu iedzīvotājiem ir vēl svarīgāk rūpīgi izsvērt pārvietošanās paradumus un apzināt pieejamos transporta veidus, lai ceļā iztērētu pēc iespējas mazāk laika un naudas. Šādi motīvi vada arī jaunu cēsnieku ģimeni – Lauru un Andi Arnicānus.

Pirms pusotra gada visas Latvijas mēroga atpazīstamību kā bezatkritumu jeb Zero Waste saimniekošanas piekritēji ieguvušie Arnicāni meklē dažādus veidus, kā dzīvot vienkāršāk, laimīgāk un mierīgāk straujajā pasaules ritmā. Tas attiecas arī uz pārvietošanos.

Pārcēlušies uz dzīvi no Rīgas uz Cēsīm un sapratuši, ka braucieni uz galvaspilsētu ar automašīnu izmaksā dārgi, Laura un Andis sāka veidot jaunus ieradumus. Tagad viņi uz Rīgu dodas ar vilcienu, līdzi ņemot velosipēdus, ar kuriem pārvietojas pa pilsētas ielām. Tādējādi jaunieši ietaupa naudu par maksas stāvvietām un arī degvielu, kas lielpilsētas sastrēgumos tiek patērēta pārāk lielā apjomā.

Atbilstoši gudro pilsētnieku dzīvesveidam, Laura un Andis uztur draudzīgas attiecības ar kaimiņiem. «Ja tālākos braucienos sanāk doties vienā virzienā ar citiem cēsniekiem, cenšamies piekopt kopā braukšanas principu – viena ģimene brauc ar savu auto un otra pievienojas kā pasažieri, dalot izmaksas,» stāsta Arnicāni, kuri savus vienkāršākas dzīves paradumus apraksta blogā Seek the simple.

Viņu piemērs apliecina, ka jebkuras pilsētas un ciematu iedzīvotāji var piemeklēt ērtus pārvietošanās veidus, kas ne vien ietaupa laiku un naudu, bet arī nāk par labu videi un paša veselībai. Uz to, tuvojoties Eiropas Mobilitātes nedēļai (EMN), mudina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Ar tās atbalstu par Arnicānu ģimenes pārvietošanās ieradumiem izveidots video sižets, kas publicēts Gudrais Pilsētnieks Facebook vietnē. Tas ir trešais no 8 kampaņas ietvaros izgatavotajiem video par gudru pārvietošanos.

Ik gadu no 16.līdz 22.septembrim notiekošajos EMN pasākumos aicināta piedalīties ikviena pašvaldība un tās iedzīvotāji. Šogad EMN temats visā Eiropā būs “multimodalitāte” – dažādu transporta veidu kombinēšana, kas ļauj pasažieriem gudri pārvietojoties pilnvērtīgi izmantot visas priekšrocības – pārvietošanās ātrumu, nonākšanu vajadzīgajā galamērķī laikus, elastīgu un ērtu maršruta izvēli un bieži arī līdzekļu ietaupīšanu. EMN mērķis ir aicināt cilvēkus dažādot pārvietošanās veidus, lai risinātu Eiropas Savienības iedzīvotājiem aktuālas problēmas – mazinātu satiksmes sastrēgumus un atmosfēru sasildošo izplūdes gāzu apjomu pilsētās, mudinātu pārvietoties ar velosipēdu un kājām, uzlabojot eiropiešu veselības stāvokli.

Pašvaldības līdz šā gada 10. septembrim ir aicinātas reģistrēt savus labās prakses piemērus vietnē www.mobilityweek.eu, tādējādi piedaloties EMN Nacionālajā konkursā. To vidū var būt EMN laikā plānotās aktivitātes, ielas, vai ielas posma slēgšana automašīnām Dienā bez auto 22. septembrī, vai arī vismaz viena risinājuma iedzīvotāju paradumu maiņai par labu videi draudzīgam transportam ieviešana pēdējā gada laikā. Konkursa uzvarētāji tiks sveikti EMN laikā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *