Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Bungas, žurnālistika un Fonoklubs

Kristīne Lāce
21:12
22.09.2020
10
Foto Janis Viksna 1

Cēsnieks Jānis Sildniks četru bērnu ģimenē ir pastarītis. Viņu saista mūzika un žurnālistika. Jānis spēlē bungas grupās Enhet un Doni Tondo un ir viens no Fonofest un Fono Cēsis organizatoriem, kā arī iesaistās ģimenes uzņēmuma Fonoklubs darbībā.

Parādoties interesēm par mediju nozari, jau vairāk nekā piecus gadus strādā portālā Delfi un ir saņēmis Latvijas žurnālistu asociācijas “Izcilības balvu 2016”.

– Kā sākās tava dzīve Fo­noklubā?
– Fonoklubs bija kā festivāla Fonofest turpinājums. Festivāls sākās 2005.gadā, bet Fonoklubu atvēra 2007.gadā, tas atradās Cēsu kultūras nama (šobrīd – Vidzemes koncertzāle “Cēsis” aut.) telpās. Vēlējāmies rīkot koncertus ne tikai vienu reizi vasarā. Tāpēc radās doma par Fonokluba izveidi. Kultūras namā bija maza koncertvieta, kur tika organizēti underground (pagrīdes-aut.) pasākumi, kas pamazām sāka izvērsties par kaut ko lielāku, tagad viss attīstījies līdz tam, kādu redzam Fonoklubu mūsdienās.

– Cik tev bija gadu, kad darbību sāka Fonoklubs?
– To atminos ļoti labi. Kad atvērām Fonoklubu, man bija 17. Tā bija koncertvieta, kur pasākumi norisinājās līdz desmitiem vakarā. Es legāli drīkstēju tur atrasties (smejas). Līdz ar manu pilngadību tika atvērts Fonoklubs esošajā formātā.

– Esi izaudzis ar festivālu Fonofest un Fonoklubu. Ko tas iemācījis?
– Ļoti daudz. Ir grūti nosaukt konkrētas lietas, jo, kad organizējām pirmo festivālu, man bija piecpadsmit. Jau no tāda vecuma esmu iesaistīts pasākumu organizēšanā. Protams, pirmie uzticētie pienākumi bija simboliski – aproču līmēšana un tehniskie darbi. Laikam ejot, augu pats un auga arī pienākumi. Beigu beigās biju viens no festivāla organizatoriem. Atbildēju par reklāmu un komunikāciju ar medijiem. Tas man noteikti ir palīdzējies arī nonākt portālā Delfi.

Kāda ir tava loma portālā Delfi?
– Reizēm pildu gan žurnālista funkciju, gan atbildu par sociālajiem tīkliem. Darbs neapnīk, jo kolektīvs ir ļoti profesionāls, tāpēc nemitīgi varu mācīties no kolēģiem. Īpaši priecājos par komandu sociālajos tīklos, jo strādājam kopā ar komiķi Edgaru Bāliņu, mūziķi Edavārdi un ētera personību Andru Čudari.

– Esi saņēmis Latvijas žurnālistu asociācijas Izcilības balvu.
– Jā, Latvijas žurnālistu asoci­ācijas “Izcilības balvu 2016”. Tas bija projekts saistībā ar Čer­nobiļas atomelektrostacijas katastrofas 30. gadadienu. Kopā ar cēsniekiem Edžu Miķelsonu, kurš arī strādā Delfi, un fotogrāfu Jāni Vīksnu devāmies uz turieni, lai savām acīm redzētu, kā izskatās traģēdijas vieta. Godalgotajā projektā bija mans apskats, Vīksnas fotogalerija un kolēģu raksti par šo tēmu, apskatot gan vēsturiskos aspektus, gan intervējot cilvēkus, kuri piedalījušies sprādziena seku novākšanas darbos. Starp citu, par spīti tam, ko domā vairums, Černobiļu šobrīd apmeklēt ir droši.

– Vai arī Fonokluba sociālie tīkli ir tavs “lauciņš”?
– Jā, tā ir mana sirdslieta.

– Dažubrīd ieraksti Fonokluba sociālajos tīklos liek pasmaidīt par sabiedrībā notiekošo. Kur rodas idejas?
– Atminos, ka Latvijas medijos izsaucām pret sevi negācijas, jo pasmējāmies par vētru Latvijā. Gāju uz klubu gar Vācu kapiem, bija nolūzis neliels zars. Aiznesu to līdz Fonokluba ieejas durvīm. Facebook ielikām bildi ar tekstu – pirms un pēc vētras postījumiem. Mēs nedaudz iesmējām par to visu. Jau pēc brīža daži Latvijas nacionālie mediji vēstīja, ka Cēsīs Fonoklubs izsmej vētras sekas (smejas).
Klubā bieži vien darām drosmīgas lietas, piemēram, organizējot nestandarta pasākumus, kā Nekvalitatīvās mūzikas nakts vai Treniņtērpu ballīte. Esam iemācījušies būt nedaudz radošāki un atrast, kā izcelties uz Latvijas fona, jo sekotāji sociālo tīklu vietnēs ir no visas valsts. Cenšamies strādāt tā, lai izceltos ne tikai ar koncertiem un festivāliem.

– Arī pats aizraujies ar mūziku. Vai tas ir jau kopš bērnības?
– Jā, tētis ir profesionāls trompetists, mēs, visi bērni, ar mūziku esam uzauguši. Esmu nedaudz mācījies spēlēt gan trompeti, gan dažādus citus mūzikas instrumentus, bet visvairāk saista bungas.

– Un kāpēc tieši bungu spēle?
-Tviterī mans čoms Kārlis Ķilkuts reiz vaicāja, vai kāds ir dzirdējis, kā es dziedu. Ģitārists Jānis Volkinšteins tobrīd no grupas Indygo atbildēja: “Marts un Lauris (Jāņa brāļi -aut.) ir dzirdējuši, tāpēc nolika pie bungām (smejas).” Tas ir viens no izskaidrojumiem.

Otrs izskaidrojums – pirms gadiem divdesmit mani piesaistīja bungas kā instruments. Tolaik sāka organizēties matelacore grupa Enhet. Mājas pagrabā atradās mēģinājuma telpa un bungas bija tas instruments, kas konsekventi stāvēja un bija pieejams. Nevienam nezinot, sēdos pie tām. Lauris mani tur “pieķēra”, tā vietā, lai dusmotos, nopirka man bungu vālītes. Tā sāku spēlēt.

– Kādi ir tuvākie plāni saistībā ar mūziku?
– Ar instrumentālā roka trio Doni Tondo plānojam drīzumā izdot debijas albumu. Mēs spēlējam vieglu rokmūziku ar blūza un citu žanru ietekmi. Skanējumu veido tikai bungas, basģitāra un ģitāra.

– Vai ar vēl kaut ko aizraujies brīvajā laikā?
– Man patīk vēsturiskā prese. Kad man ir brīva diena, paņemu lielu kafijas krūzi, izslēdzu telefonam skaņu un lasu 20. un 30. gadu avīzes.

– Ko tev nozīmē Cēsis?
– Tā ir mana ģimene un draugi. Cēsīs visbiežāk esmu nedēļas nogalēs, bet par notiekošo pilsētā un tās apkārtnē uzzinu arī no laikraksta Druva, jo abonēju uz Rīgu ne tikai sev, bet arī kolēģim Edžum. Man patīk, ka Cēsīs ir neatkarīgs drukātais medijs, kas ir viens no lielākajiem reģionālajiem laikrakstiem Latvijā. Es ar lielu interesi sekoju tā saturam.

– Ko tu pats sev novēlētu?
– Nepievilt citus. Es vēlētos labi izdarīt to, kas man ir uzticēts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
6

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
44

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
114

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
358

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
114

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
22

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi