Otrdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Amatas ūdeņiem uzticīgā

Līga Eglīte
15:47
17.05.2017
5
Guna Daugule 1

Ar vienu no Amatas maču jeb “ūdenstūristu dziesmusvētku” organizētājām Gunu Dauguli pirmoreiz sastapos pirms septiņiem gadiem pļavā pie Zvārtes ieža. Notika gatavošanās ikgadējam Latvijas čempionātam, Guna pieskatīja nometni, sagaidīja dalībniekus, saimniekoja pie ugunskura un zupas katla, gaidot kluba biedrus – nosalušos slaloma trases ierīkotājus. Gadi pagājuši, bet viņa pa Latvijas upēm laivo vēl arvien, arī piedalās sacensībās, taču visīpašākā ir draudzība ar straujo Amatu.

Laivas un ūdeņu nemiers Gunai Daugulei droši vien mantots no tēva, kurš jaunībā ar paš­taisītu koka smailīti braucis pa Līčupi no dambja līdz doktorātam Mazozolos, bet vēlāk, izsūtījumā Sibīrijā, iemanījies meistarīgi vadīt vienkoci, stāvot kājās un stumjoties ar vienu airi.

Par ļoti agrām bērnības atmiņām Guna stāsta: “Man bija varbūt divi vai trīs gadiņi, kad paps ar smailīti vizināja pa Juglas ezeru. Tēvs bija ļoti labs inženieris, pats uzbūvēja laivu. Sešdesmito gadu beigās vecāki atvaļinājumos īrēja piepūšamās laivas – melnās gumijas “medniecenes”, braucām pa Gauju no Jaunpiebalgas. Pa nedēļai, pa posmam vien. Vēlāk iegādājās saliekamās smailītes “Salūts”, tad jau ģimenei bija privātā flotile.

Kad mācījos Politehniskajā institūtā (tagad Tehniskā universitāte), nodarbojos ar akadēmisko airēšanu. Darba vietā “Elektronā” bija sporta klubs ar spēcīgām ūdenstūrisma tradīcijām, kur mani sagaidīja aktīvi laivotāji Egons un Daina Garklāvi, Jānis Grasis.

Ar vīru satikos laivojot. Toreiz vadīju grupu, tā iepazināmies. Kādu laiku braucām vienā komandā, bet tagad labāk katrs ar savu pārinieku. Kopā ar bērniem esam daudz laivojuši. Brālīšiem neiepatikās ūdeņi, bet meitai gan.

Mana pirmā Amata bija 1974.gadā, sacensībās ieradās tik daudz dalībnieku, ka visi gaidīja rindā, jo nedrīkstēja nokavēt savu starta numuru. Pļava pie Zvārtes ieža bija pilna līdz malām ar teltīm. Arī deviņdesmitajos vēl bija daudz dalībnieku un arī skatītāju. Tad nāca krīze un vēl viena, un tagad ir tā, kā ir…Toreiz (padomju gados) jau nekā cita nebija. Pie upes salasījās citādi domājošo kompānija, kura atrada veidu, kā legāli satikties.”

Gan toreiz, gan tagad Amatas sacensību gaisotne nav mainījusies, jo vairāk cilvēku, jo noskaņojums pacilātāks. Arī rīkotāji un dalībnieki tajās dienās kļūst par skatītāju apbrīnotiem un klusu dievinātiem varoņiem. Par ūdeņnieku vēsturi Guna Daugule stāsta: “Agrāk sacensības rīkoja tikai tādēļ, lai cilvēki labāk iemācītos vadīt tūrisma laivas, jo daudzi devās uz lielajām un bīstamajām Krievijas upēm. Tūrisma klubā bija savākta milzīga bibliotēka ar maršrutu atskaitēm. Tagad mēs daudz ko varam izlasīt internetā, bet tolaik pirms katra nopietna brauciena varēja atrast nepieciešamo aprakstu. Kārtība bija stingra – ja neesi secīgi nobraucis pirmās, otrās vai trešās kategorijas maršrutus, nevari uzreiz sākt ar ekstrēmajām kalnu upēm ārpus Latvijas. Es vadīju ūdens tūristu grupas piektās kategorijas marš­rutos. Patiesībā tā bija laba kārtība, tagad ir brīvība un cilvēktiesības. Žēl, ka tagad nevienai bibli­otēkai vai organizācijai neinteresē vēsturiskie laivu maršrutu apraksti, krāču shēmas, dienasgrāmatas un citi dokumenti, kā arī milzīgas somas ar diapozitīviem. Uzzināju tikai, ka sports un fiziskā kultūra nav kultūra… Bet tieši šajos arhīvos atradu Amatas pirmo sacensību protokolu no 1964.gada! Es tagad to visu glabāju, arī citi vecie laivotāji glabā, bet cik ilgi? Varbūt Vidzemes Augstskolai interesētu? Doktora darbs tur sanāktu noteikti.”

Ūdens tūristus pagājušā gadsimta 70., 80. gados apkārtējie uzskatīja gan par labdabīgi dulliem un ekstrēmistiem, gan par elitāru drosminieku grupu, kuri līdzīgi kā kalnos kāpēji nokļuva vietās, ko parastais cilvēks redzēja tikai žurnālu fotogrāfijās vai televīzijā, “Ceļotāju kluba” raidījumos. Arī Guna Daugule stāsta, ka reizēm, lai nonāktu līdz kādas upes augštecei, bija jānoiet ar visām mantām pat sešdesmit kilometru un jānes visa sadzīve un pārtika divām vai trim nedēļām: ”Mana soma svēra apmēram 50 kilogramus. Līdzi bija cukurs, putraimi, gaļas konservi, tauki, “Baltijas klona” maize. Pa ceļam ķērām zivis, sālījām. Civilizācijas tur nebija, divas nedēļas nevienu svešu nesatikām. Toties, nokļūstot pilsētā, pirmais bija pirts apmeklējums, otrais – kafejnīca ar kafiju (kāda nu bija, bet vienalga garšoja labi!) un bulciņām.”

Tūrisma inventāra gatavošanai vien varētu veltīt grāmatu. Tolaik, pagājušā gadsimta septiņdesmitajos, viss bija pašu rokās. Lai uzbūvētu laivas, tika likts lietā radošums un inženieru prasmes. Teltis meistaroja no brezenta un kaut kur sadabūta izpletņu auduma, arī guļammaisus šuva paši un pildīja ar sintētisku materiālu, guļamos “tepiķīšus” izgrieza no putu polietilēna un apdarināja ar izpletņu zīdu, pielāgoja apģērbu.
Pēdējos gados uz Amatas sacensībām dalībnieku kļuvis mazāk. Vecākā un vidējā paaudze, kuri sākuši 70., vēl turas ierindā, taču jauniešu kļūst mazāk, un izskatās, ka veco laivotāju pēcnācēji arī atraduši ko interesantāku.

Gunai Daugulei ir sava versija: “Kādreiz bija tikai tūrisma laivas, pēc tam izveidojās ūdens slaloma novirziens. Tagad daudzi jaunieši izbauda azartu ar vienvietīgajiem kajakiem pa mazajām upītēm. Vēl ir maratonistu kompānija, piemēram, tie, kuri sacensībās laivo pa Gauju visā garumā. Man pašai tagad labāk patīk iekāpt divvietīgajā smailītē un tā mierīgi nobraukt maratona sprintu, kādus 30 –50 kilometrus.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
33

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Nekautrēties, nebaidīties no kļūdām

08:37
13.04.2024
143

Uzticēties procesam un negaidīt no sevis izcilu rezultātu pirmajā reizē. Gleznošanas pasniedzēja BAIBA FEOKTISTOVA Viņa sirdī ir īsta cēsniece. Šai pusē pagājusi bērnība, skolas gadi – ģimnāzijā, vēlāk Rīgā studiju gadi žurnālistikā un mārketingā, bet nu ikdiena paiet tikai saistībā ar mākslu. Gan gleznojot, gan mācot gleznot citus. Baiba Feoktistova dalās savā pieredzē, iedvesmas avotos […]

Galda spēles rosina sadarbību un ļauj iepazīties

10:07
10.04.2024
39

Straupē reizi mēnesī sanāk kopā ģimenes, lai parunātos un spēlētu galda spēles. Pēdējās tikšanās reizēs ar aizrautību visi iesaistījušies prāta spēlē “6. ņem!”. To spēlē ar kārtīm, uz kurām ir skaitļi. No­teikumi ir vienkārši, katrs spēlētājs no kāršu kavas izvelk desmit kārtis. Gājienu pēc gājiena tās izliek četrās rindās augošā secībā. Spēlētāji cenšas, lai viņa […]

Lai skaisti ikdienā

10:04
09.04.2024
330

“Inešos dzīve ir ļoti laba. Mums te ir viss nepieciešamais, tikai    mazā mērogā,” saka Sandra Jermacāne un pastāsta, ka bijis satraukums, kad diskutēja par pili, ka pagastā nebūs kultūras darbinieka. “Toreiz parunājām, bet pēc tam bija pilnīgs klusums. Kaut kādu ziņu, kas tad domāts, tā arī nesaņēmām. Tagad Vecpiebalgas kultūras nama vadītāja organizē nelielus, […]

Laukos dzīves ritms lēnāks

10:02
08.04.2024
243

Tomass Vegners smaidot atzīst, ka teju katrs, ko iepazīst Inešos, noteikti pajautā, kāpēc ģimene šurp pārcēlusies. “Bet viena stāsta nav. Atnācām nejauši, te mums nav ne radu, ne draugu. Kad braucām apskatīt īpašumu Inešos, bijām te pirmoreiz,” stāsta inesietis un piebilst, ka katrs nejaušais solis reizē bijis arī likumsakarīgs.    Tomass ir rīdzinieks, audzis Jūrmalā, […]

Alus cauri gadsimtiem

09:55
07.04.2024
100

Ilggadējais Cēsu alus darītavas vadītājs Kārlis Tomsons veicis pētniecisku darbu par alus rūpniecības attīstību Latvijā. Ar to ikviens var iepazīties grāmatā “Alus rūpniecība Latvijā. Ar ieskatu alus darīšanas vissenākajā vēsturē” . Sarunā par daudzu gadu darbu, interesi par vēsturi un aktīvu dzīvi. Prieks, ka grāmata ir izdota. Alus ražošana ir tautsaimniecības nozare, un to tāpat […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
11
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi