Ziņas

Sabiedrība

Dzērveņu laika vēstis

Cēsu tirgū. Dzērveņu pircējus gaida un, laiku īsinot, sarunājas Dzintra Galviņa (no kreisās) un Gaļina Bezdeņežniha.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Cēsu tirgū atvasaras dienās brūklenes un nu jau arī dzērvenes bija pieejamas pietiekami lielā daudzumā. Cena par litru svārstījās no divarpus līdz trim eiro.

Pie letēm bija gan paši ogu lasītāji, gan rasti starpnieki, lai ogas pārdotu. Šogad purvos un mežos raža bagātīga. Pērkot ogas tirgū, pievienotā vērtība līdz ar dabas velšu gādāšanu ir ogotāju izvaicāšana un stāsti par purviem gan Cēsu apkārtnē, gan Latvijas austrumpusē. Tur ogu bagātība vēl lielāka.

Pēc augusta un septembra lietavām purvos ir pamatīgi cēlies ūdens līmenis. Tas sagādā problēmas, lai aizbristu līdz ogu vietām, un dzērveņu lasītājiem jārēķinās, ka, vācot ogas, var nākties visu laiku stāvēt ūdenī. Dažs peļņā uz purvu dodoties, šoruden jau pamatīgi samērcējies, jo gadījies kaut kas līdzīgs slīkšanai. Ūdens tik augsts, ka pat zināmās vietās nākas izpeldēties. Un nav viegli pilnos grozus iznest no purva, jo dzērveņu šogad ir daudz, tāpat kā meži piesēti brūklenēm.

Ogu tirgotāju pagājušās nedēļas nogalē netrūka. Cēsīs satiktā Dzintra Galviņa prognozēja, ka līdz ar pirmajām salnām dzērvenēm cenas celsies, visu laiku nebūs tik zemas. Viņa pēc ogām dodas uz labi zināmām vietām purvā pie Launkalnes. Uz tirgu labāk esot ierasties Cēsīs, nevis, piemēram, Smiltenē, kas būtu tuvāk ogu lasītājas dzīvesvietai. Cēsīs par vietu pie tirdzniecības galda esot jāmaksā mazāk, te tirgu apmeklē daudz vairāk pircēju. Cēsniece Gaļina Bezdeņežniha, kas tirgū piedāvā dzērvenes, teic, ka uz purvu pati neiet, gatava tikai stāvēt pie letes. Ogas lasot viņas vīrs. Vispirms lasītas brūklenes, tās pārdotas par 1,5 – 2 eiro litrā. Tagad laiks dzērvenēm. Pagaidām Cēsu tirgū jārēķinās ar lielu piedāvājumu, tāpēc par cenām, kādas bija pirms gada – pieci seši eiro par dzērveņu litru – vēl nevar domāt.