Ziņas

Sabiedrība

Dvīņu nedēļa Cēsīs

Arī tēvs var būt laba māte. Kamēr māmiņas atpūšasFoto: Valda Rozenberga

Šonedēļ Cēsu rajona slimnīcas dzemdību nodaļā piedzimuši divi dvīņu pāri. Šogad – septiņi.

Šī gada sestais dvīņu pāris piedzima Gunai un Jurim Kaņepiem. “Tagad ģimenē esam trīs meitenes, kaņepītes,” smej Guna, kura 12. decembrī, pirmajās dzemdībās pasaulē uzreiz laida divas meitiņas – Alisi un Beāti. “Meitenēm būs skaists personas kods – 12. datums, 12. mēnesis, 2006. gads. Arī guļam dzemdību nodaļas 12. istabiņā. Tas turpmāk varētu būt mūsu ģimenes laimīgākais skaitlis,” spriež laimīgā māmiņa.

Kaņepu ģimene tagad dzīvo Rīgā, kaut gan Guna un Juris dzimuši un auguši Cēsīs un par bērnu dzimšanas vietu arī izvēlēta dzimtās pilsētas slimnīca. “Esam Cēsu patrioti,” nosaka Juris. Viņš stāsta, ka tēva rūpju kristības viņam sākušās no pirmā brīža, kad meitiņas piedzimušas, jo mammai pēc ķeizargrieziena vairākas dienas nācās pavadīt gultā. “Viņš darīja visu. Mainīja pamperus, palīdzēja man pagriezties uz sāniem, kad bērni bija jābaro. Video lentē uzņēma visu, ko pati pēc dzemdībām neredzēju – kā bērnus apkopj un apģērbj,” priecājās Guna.

Par to, ka ģimenē gaidāmi dvīņi, abi uzzinājuši jau pašā grūtniecības sākumā. “Vēlējos, lai man būtu dvīņi, un tas arī piepildījās,” sacīja Guna. Dvīņu māsiņas svarā atšķiras par 60 gramiem. “Beāte, kura piedzima pirmā – plkst. 8.59, svēra 2,31 kg un bija 51 cm gara. Alise piedzima pēc divām minūtēm – plkst. 9.01, svēra 2, 37 kg un bija 48 cm gara,” Juris iemācījies no galvas. Runājot par dvīņu iedzimtību, Juris rāda vecu fotogrāfiju, uz kuras redzami tikko dzimuši dvīnīši, no kuriem viena ir Jura vecmāmiņa. Laimīgais tētis atzīst, ka nākotnē vajadzētu vēl vienu dvīņu pāri – divus puikas.

Septītais dvīņu pāris Cēsu slimnīcā šogad, 14. decembrī, piedzima alūksniešu Raivo un Ingas Jaunslaviešu ģimenē. Jauno ģimeni aplaimojis, kā paši saka, komplektiņš – plkst. 9.39 dēls Roberts, viņš svēra 2,84 kg un bija 50 cm garš, bet meitiņa Evelīna – 2,583 kg un 49 cm gara. Mājās viņiem ir četrgadīgs dēls Klāvs Kristiāns. Arī Ingas dzimtā – vecmāmiņas brāļa ģimenē ir dvīņi. Inga pati ir no Jaunraunas, bet, kad apprecējās, devās dzīvot pie vīra uz Alūksni. “Uzzinot, ka mums būs dvīņi, pazuda realitātes sajūta, arī vēl tagad, kad bērniņi nākuši pasaulē, to nevaru atgūt. Interesanti tas, ka par dvīņiem uzzinājām divas dienas pirms kāzām,” stāsta Inga un paskaidro, ka ilgu laiku ar Raivo dzīvojuši neprecējušies. Viņa uzsver, ka viens otram sagādājuši kāzu dāvanu.

Abas māmiņas grūtniecības laikā uzmanīja un konsultēja ārste Ingūna Zupa. Ārste uzskata, ka šī gada dvīņu bagātīgā dzimšana ir tikai sakritība un te nekāds zinātnisks pamatojums nav jāmeklē. “Tā ir fantastiska dzīves īstenība, ko nevar paredzēt. Arī 2004. gadā manas prakses uzskaitē bija četras māmiņas, kuras gaidīja dvīņus,” atcerējās I. Zupa.

Jautājot par citu gadu veiksmi, nodaļas darbinieki nespēja atcerēties, kad kādu gadu būtu dzimuši tik daudzi pārīši. Dzemdību nodaļas vecākā vecmāte Veronika Medne atcerējās, ka kādreiz trīs dvīņu pārus gadā varēja uzskatīt par brīnumu. Kāpēc šis tāds dvīņu gads, neviens no dzemdību nodaļas personāla izskaidrot nevarēja. Arī oktobrī Cēsu slimnīcā pasauli ieraudzīja divi dvīņu pāri.

Dzemdību un ginekoloģiskās nodaļas vadītāja Sandra Kumpiņa informēja, ka visi šogad dzimušie dvīņi ir radušies dabīgās apaugļošanas rezultātā, uzsverot: “Ja ģimenē dvīņi bijuši, tad tie dzimst arī nākamās paaudzēs.”