Kā zināms, no 2020.gada 1.janvāra visos mājokļos jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem. Kāda lasītāja zvanīja redakcijai, lai noskaidrotu, kur tos var iegādāties un vai ir noteikts, kādiem tiem jābūt.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemes reģionā Sandra Vējiņa norāda, ka detektori iegādājami elektropreču, saimniecības preču veikalos, specializētos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos, tie ir piedāvājumā arī lielveikalos. Detektoru cenas ir atkarīgas no ražotāja un detektora iebūvētajām papildu funkcijām. Piemēram, ir detektori ar korpusā iebūvētu spuldzīti, kas ieslēdzas vienlaikus ar brīdinošo skaņas signālu. Tā nodrošina kaut nelielu redzamību naktī, ja aizdegšanās rezultātā sabojāta mājokļa elektroapgāde. Cenas var svārstīties no pieciem eiro un pat mazāk līdz dažiem desmitiem eiro. Dārgākie var būt īpaša dizaina, izgatavoti, piemēram, naktstauriņa formā un tamlīdzīgi.
“Nav svarīgi, cik maksā, jo ikviens – gan lētākais, gan dārgākais – pilda tā galveno funkciju – pamodināt, ja telpā radies piedūmojums,” saka S. Vējiņa.
VUGD statistika liecina, ka aptuveni puse ugunsgrēkos bojāgājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet no saindēšanās ar toksiskiem produktiem, kas rodas, sadegot mājoklī esošajiem sadzīves priekšmetiem un mēbelēm. Turklāt lielākā daļa bojāgājušo nosmakuši dūmos vai sadeguši, atrodoties savās guļamistabās.
“Tas ir galvenais iemesls, kāpēc nepieciešami dūmu detektori,” uzsver S. Vējiņa. “Tie ir visefektīvākais risinājums cilvēku aizsardzībai no uguns, jo laikus brīdina par piedūmojumu vai jau izcēlušos ugunsnelaimi, tādējādi ļaujot pamest degošās telpas.
Detektori ir obligāti no 2020.gada, bet aicinām to iegādi neatlikt uz pēdējo brīdi, jo patiesībā ne jau dienestam vai likumdevējiem tie nepieciešami, bet pašu iedzīvotāju drošībai. Nebūs tā, ka VUGD inspektori pārbaudīs visas mājas, dzīvokļus, bet šis fakts – ir vai nav dūmu detektors – var būt svarīgs, ja pēc ugunsgrēka ir spēkā apdrošināšana. Ja mājoklis būs apdrošināts, bet tajā nebūs dūmu detektora, apdrošinātāji var atteikt kompensācijas izmaksu.”
Vispiemērotākā vieta detektoram būtu guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm. Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša. Nepieciešama vien barošanas elementa – baterijas – nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā. Šos darbus sekmīgi var paveikt katrs.