Ziņas

Uzņēmējdarbība

Dūklavs ar graudkopības kooperatīvu vadītājiem nākamnedēļ pārrunās atbalsta iespējas nozarei

Lai pārrunātu sarežģīto situāciju graudkopības nozarē un meklētu risinājumus iespējamam valsts atbalstam, nākamnedēļ plānota zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) un graudkopības kooperatīvu vadītāju tikšanās, aģentūru LETA informēja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā.

Plānots, ka ar ministru tiksies asociācijas valdes priekšsēdētājs un kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons, kā arī kooperatīva “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža. Tikšanās plānota pirmdien, 1.decembrī, plkst.15.

Kā ziņots, saistībā ar graudu cenu straujo kritumu, papildu izmaksām kulšanas sezonas laikā, kā arī ievērojamiem izdevumiem, pavasarī pārsējot laukus, graudkopības nozarei sagaidāmi 220 miljonu eiro zaudējumi. Līdz ar to lauksaimniecības kooperatīvu vadītāji aicinājuši situācijas risināšanā iesaistīties Zemkopības ministrijai un valdībai.

Saskaņā ar kooperatīvu datiem pārtikas kviešu cenas laikā no 2013.gada 1.janvāra līdz 2014.gada septembrim samazinājušās par 36,6% jeb 86,30 eiro par vienu graudu tonnu. Septembrī ir piedzīvota zemākā pārtikas kviešu cena – 149,5 eiro par tonnu, kamēr 2012.gadā šajā pašā laikā pārtikas kviešu cena sasniedza 520 eiro. Graudkopji lēš, ka cenas samazinājums, ziemāju pārsēšana, kā arī papildu kaltēšanas izmaksas slapjās ražas dēļ šogad radījušas zaudējumus 220 miljonu eiro apmērā.

Augsto izmaksu dēļ daudzām saimniecībām draud bankroti, taču situācijas dramatismu līdz šim ir mazinājuši kooperatīvi, kuri kreditē zemniekus, taču kreditēšana nevarot ilgt bezgalīgi, norādīja kooperatīvu vadītāji. Līdz ar to tiek gaidīts valsts atbalsts, kurš varētu izpausties finansējuma pārdalē starp atbalsta programmām, apdrošināšanas iespēju paplašināšanā un citos atvieglojumos zemniekiem.

Jau vēstīts, ka šajā sezonā kopējā graudaugu raža Latvijā ir apmēram 1,916 miljoni tonnu, kas ir par 11% vairāk nekā vidējā graudu kopraža pēdējos piecos gados.

Graudaugi tika iesēti 644 000 hektāru platībā, kas ir par 10% jeb 60 000 hektāru vairāk nekā 2013.gadā.

Latvijā 2013.gada sezonā graudu kopējā raža bija 1,9 miljoni tonnu, nesasniedzot visu laiku rekordu – 2,1 miljonu tonnu, kas tika ievākts 2012.gadā.

LETA