Ziņas

Sabiedrība

“Druvas” rubrika dod iespēju izstāžu sērijai

Vai atceraties? Novadpētniecības bibliogrāfe Ināra Elbrete iepazīstina ar fotogrāfijām, kas publicētas “Druvā”, vēstot par Cēsīm kādreiz un tagad.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Laikraksta “Druva” lasītāju tik iecienītā piektdienu rubrika “Pastaiga”, stāstot par to, kā izskatījies tai pašā vietā kādreiz un tagad, kļuvusi par izstādes “Cauri gadsimtiem – kādreiz un tagad” veidošanas iemeslu Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Vecākās “Druvas”, kas izmantotas izstādei “Kādreiz un tagad”, rodamas 2006. gadā. Togad, sagaidot Cēsu 800. gadskārtu, Cēsu laikraksts lasītājus sāka iepazīstināt, kā gadu desmitos un pat simtos mainījušās Cēsu ielas, nami un parki.

Vesela kolekcija fotogrāfiju bija cēsnieka Jāņa Krastiņa krājumā, un viņš ar “Druvu” sadarbojās rubrikas veidošanā. Pēc tam redakcija nolēma pārlūkot arī Cēsu Vēstures un mākslas muzeja foto materiālu krājumu pie tam ne tikai par Cēsīm, arī par pagastiem vēsturiskajā Cēsu rajonā. Tādē­jā­di jau vairākus gadus piektdienas “Druvās” turpinās šī daudziem lasītājiem, arī pašiem redakcijas darbiniekiem saistošā “Pastaiga”, salīdzināt senas fotogrāfijas ar tieši tajā pašā vietā uzņemtiem mūsdienu skatiem. Lasītājus pastaiga vedusi uz vietām Līgatnē, Amatā un Pārgaujā, vēsturiskām vietām Priekuļu, Raunas, Jaun­pie­balgas un Vecpiebalgas novadā.

Ideja rubriku no “Druvas” lappusēm pārnest izstādē Cēsu Cent­rālās bibliotēkas darbiniekiem nobriedusi, kad apspriesta doma par novadu dzīves atspoguļošanu. Pirmā izstāde “Cauri gadsimtiem” izveidota Amatas novada kādreizējo un tagadējo attēlu salīdzināšanai. Pēc diviem mēnešiem no Cēsu Centrālās bibliotēkas 2. stāva novadpētniecības plašās lasītavas tā sākusi ceļojumu pa Ama­tas novada bibliotēkām, šo­brīd aplūkojama Ģikšos, pēc tam būs Ieriķos un citur.

Alfabēta secībā rindojot novadus, tagad skatāma otrā izstāde – veltīta pastaigām pa Cēsīm. Va­sa­ras beigās taps izstāde par Jaun­pie­balgu, līdz katram novadam būs izstādes no sendienu un šodienas attēliem. Lielāko daļu no mūsdienu attēliem “Druvā” piedāvājis Māris Buholcs, tos gatavojot desmit gadus.

Novadpētniecības bibliogrāfe Ināra Elbrete stāsta, ka jūlijā šajā izstāžu sērijā “Cauri gadsimtiem” būs izņēmums, gatavojot īpašu iz­laidumu no “Druvas” reportāžām pilsētas svētkos. Izstāde par tiem Cēsīs vēstīs, sākot no pilsētas 750.jubilejas atzīmēšanas līdz pat 810., ko vērienīgi atzīmēja pagājušajā vasarā.

“Katru piektdienu “Druviņā” redzam fotogrāfijas rubrikā “Pa­staiga”, bet, apvienojot izstādē šīs rubrikas materiālus, tie iegūst citu svaru,” vērtē Ināra Elbrete un ir gandarīta, ka bibliotēkas apmeklētāji neatkarīgi no vecuma vai interesēm novadpētniecības lasītavā ar prieku aplūko izstādi. Šobrīd tai līdzās ir arī Cēsu suvenīru stends, kurā ar pilsētas vārdu rotātas dažādos gados un uzņēmumos gatavotās māla krūzītes, sveces un svečturi.