Ziņas

Sabiedrība

Drošība uz ceļa; Policija atgādina, kas jāņem vērā velosipēdistiem

Velosipēds ir lielisks sabiedrotais, kas var atvieglot nokļūšanu darbā, skolā, kā arī pavērt jaunas aktīvās atpūtas un ceļošanas iespējas, taču Valsts policija atgādina, ka ir jāņem vērā virkne noteikumu, kas attiecas uz ikvienu satiksmes dalībnieku, tāpat jārespektē noteiktas drošības prasības, kas attiecas tieši uz velobraucējiem.

Šogad vairākos ceļu satiksmes negadījumos Vidzemes reģionā cietuši velosipēda vadītāji, tajā skaitā arī bērni. Valsts policija aicina velosipēdistus būt ļoti uzmanīgiem un parūpēties par savu drošību piedaloties ceļu satiksmē. Šā gada astoņos mēnešos fiksēti 47 ceļu satiksmes negadījumi, kuros kopā cietuši 30 velosipēdisti, no tiem viegli cietuši 23 velosipēdu vadītāji, smagi cietuši 7 velosipēdu vadītāji. Negadījumos bojā gājis viens velosipēda vadītājs. Jāuzsver, ka augustā vien jau notikuši 10 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti velosipēdisti. Tajos kopumā cietuši 5 riteņbraucēji. Savukārt pērnā gada astoņos mēnešos fiksēti 64 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietuši 49 velosipēdisti, no tiem 17 velosipēdisti negadījumu rezultātā guvuši smagas traumas, bet bojā gājis 1 velosipēda vadītājs.

Policija atgādina svarīgākās prasības, kuras riteņbraucējiem ir jāievēro, braucot ar riteni:

  • Velosipēdam vienmēr ir jābūt tehniskā kārtībā –  Ik reizi pirms došanās ceļā vajadzētu pārliecināties par bremžu darbību un par braukšanai atbilstošu gaisa spiedienu riepās;
  • Ieteicams, lai mugurā būtu spilgtas krāsas apģērbs ar atstarojošiem elementiem;
  • Bērniem obligāti jālieto aizsargķivere, tai jābūt aizsprādzētai;

Vietās, kur nav izveidota īpaša veloinfrastruktūra, velosipēdistiem jābrauc pa ielu vienā rindā un iespējami tuvāk brauktuves labajai malai; Pa ietvi ar velosipēdu drīkst braukt bērni līdz 12 gadu vecumam un viņus pavadošās personas. Taču arī jebkurš cits velobraucējs, ja uz ceļa nejūtas droši, piemēram, intensīvā satiksmē vai sliktos laika apstākļos, drīkst braukt pa ietvi. Tikai jāpatur prātā, ka pa ietvi pārvietojas arī gājēji, tas nozīmē, ka velobraucējiem jārespektē kājāmgājēji un viņu drošība.

Braucot tumsā vai citos nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam jāieslēdz lukturi – priekšā jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanam. Noteikumi paredz, ka velosipēdam jābūt aprīkotam arī ar atstarotājiem. Neskatoties uz to, ka 2019.gada astoņos mēnešos cietušo velosipēdistu skaits ir samazinājies, tomēr joprojām tas ir salīdzinoši liels. Atskaites periodā tikuši reģistrēti vairāki ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietuši bērni, tāpēc Valsts policija sākoties jaunajam mācību gadam aicina vecākus pārrunāt ar bērniem velo drošības jautājumus, atkārtot ceļu satiksmes noteikumu prasības, lai ceļš uz skolu būtu drošs un bez nepatīkamiem pārsteigumiem.

Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas priekšnieks Jānis Lūks uzsver “Kā ik gadu ar bažām gaidām tumšā laika iestāšanos, jo kā rāda pieredze velosipēdu vadītāji, neskatoties uz to, ka ceļu satiksmes noteikumos ir noteikts obligāts pienākumus, ļoti kūtri izmanto atstarojošās vestes. Ik gadu Valsts policija plānotu reidu laikā mazāk aizsargātajiem ceļu satiksmes dalībniekiem, tajā skaitā velosipēdu vadītājiem izdala vairākus simtus atstarojošās vestes, tomēr situācija ar to izmantošanu būtiski neuzlabojās. Arī šajā sezonā Valsts policija turpinās veikt aktivitātes, kuru laikā atgādinās ceļu satiksmes noteikumu prasībās, iespēju robežās dalīs atstarojošās vestes, tomēr būtu vēlams, lai arī paši velosipēdisti jau  savlaicīgi padomā par savu drošību!”