Ziņas

Sabiedrība

Droši kokiem un braucējiem

Saglabā. Vaives pagasta Veismaņu ceļa diženo koku aleju sakopa, pārbūvējot ceļa posmu, nu vecie koki izskatās vēl varenāki.Foto: Jānis Gabrāns

Cēsu novada Vaives pagastā turpinās pašvaldības grants ceļa Akmenskrogs – Veismaņi – Vaives pagasta robeža pārbūves darbi. Rekonstrukcijas gaitā tiek rakti un atjaunoti novadgrāvji, izbūvētas caurtekas, atjaunots ceļa segums.

Jau rakstīts, ka pašvaldības konkursā par uzvarētāju minētā ceļa pārbūves darbiem atzīta būvnieku apvienība “Virāža un Vianova”, būvdarbu līgumcena – 366 985,80 eiro.

Pirms būvdarbu sākuma tika sakopta Veismaņu ozolu aleja, par kuras saglabāšanu daudz tika diskutēts pirms remontdarbu sākšanas. Jau pirmajā tikšanās reizē ar iedzīvotājiem pirms aptuveni diviem gadiem tieši šī aleja tika daudz apspriesta. Toreiz pat tika norādīts, ka koku sakārtošana ir ne mazāk svarīgs darbs par ceļa atjaunošanu, jo vecie koki, to sausie zari rada bīstamību, nācies piedzīvot, ka varens, sauss zars nokrīt vien desmit metru pirms automašīnas.

Cēsu novada pašvaldības ainavu arhitekte Signe Ķerpe stāsta, ka tagad aleja ir droša, darbs pie tās sakopšanas noritējis divos posmos. Tika piešķirts paš­valdības finansējums koku novērtēšanai un attīrīšanai no bīstamajiem zariem. Uzņēmums “Labie koki” veica koku izpēti, novērtējumu, sastādīja kopšanas plānu turpmākajam periodam. Notika publiskā apspriešana par iecerēto beigto un sauso koku izciršanu.
“Daļa nociršanai paredzēto koku bija bīstami – gan sausi koki, gan parastie oši, kuriem novērojamas ošu slimības pazīmes, kas stipri samazina koku noturību pret izgāšanos, gan koki ar stumbra bojājumiem. Veismaņu alejā pēc spēcīgākiem vējiem vienmēr bija avārijas situācija, tāpēc tur bija plašs darbu apjoms. Darbu gaitā izzāģēti kaltušie zari, daudzi bojātie koki – oši, kļavas, ozoli -, un tagad šis ceļa posms ir drošs braucējiem. Domāts arī par alejas saglabāšanu, tāpēc tās posmā ceļš būs šaurāks, lai netraumētu kokus,” skaidro S. Ķerpe.