Raksti

Domas

Visu ne paspēt, ne izstāstīt

Sandra Trēziņa

Ak, vasara, vasariņa! Laiks, kas ir tik piepildīts! Laiks, kad darbs dzen darbu, notikumi mijas, pārklāj cits citu, laiks, kad jāpaspēj satikties, izdarīt, piedzīvot, izbaudīt. Tā gribētos nočiept vēl dienas 30 no garajiem, tumšajiem rudens un ziemas mēnešiem, par kuriem šobrīd nudien pat domāt negribas! Tagad jāķer brīnumainie mirkļi, kurus sniedz vienīgi vasara. Starp tiem, protams, pieder arī ceļojumos gūtie iespaidi. Un, lai gan bieži nodomāju, ka tik daudz neredzēta ir tepat mūžīgi mainīgajā un aizvien plaukstošajā Latvijā, atteikties no ceļojuma uz Ameriku nevarēju. Zināju jau, ka ceļojums fiziski būs grūts gan ilgā lidojuma, gan diennakts stundu maiņas dēļ, nojautu, ka draud saslimšana ar viltīgo kovidu, tomēr vēlme piedzīvot emocijas, kas rodas, latviešiem no visas pasaules satiekoties pārokeānijas Dziesmu svētkos, savām acīm redzēt Misisipi upi un, galvenais, Ņujorku ņēma virsroku.

Atstāstīt visu piedzīvoto, protams, būtu pārlieku gari. Tādēļ vien dažas atziņas, kas varbūt “aizķer” arī kādu lasītāju.

• Gatavojoties ceļojumam uz Ameriku, ļoti rūpīgi un precīzi līdz pēdējai rakstu zīmei jāizpilda pieteikums vīzai, kā arī nopietni jāattiecas pret jebkuru šīs valsts prasību ieceļotājiem, jo pretējā gadījumā var palikt mājās (kā gadījās dažiem no mūsu grupas), kaut arī par ne lēto ceļojumu jau viss samaksāts.
• Tik tālā ceļojumā, kad neiztikt bez starplidojumiem un galamērķa valsts infrastruktūras izmantošanas, labāk doties grupā gida pavadībā, īpaši, ja nevar lepoties ar svešvalodu zināšanām. Kas nekait plūst pa straumi, ja to vada kāds zinošs ceļabiedrs!
• Piedodiet, ārzemju latviešu Dziesmu svētku rīkotāji, bet tos Dziesmu svētkus, kas notiek pie mums, Latvijā, nespēj atkārtot nekas! Bet visu cieņu ASV par viesmīlību, pretimnākšanu un toleranci, dodot iespēju tik mazai nācijai satikties un uzturēt savas tradīcijas!
• Latvietis latvietim vislabākais draugs un domubiedrs ir ārpus Latvijas robežām, vislielākais patriots un latvietības atzinējs – tas, kas Latviju nav redzējis vairākus gadus.
• Pasaule tomēr ir maza, jo, atrodoties gandrīz Zemeslodes otrā pusē, var satikt pazīstamus cilvēkus. Vēl jo patīkamāk, ja kāds tevi īpaši uzmeklē.
• Kad savām acīm redzēta un mazdrusciņ, mazdrusciņ aplūkota Ņujorka (Manhetena, Bruklinas tilts, Taimskvērs, kvartāls “Elles ķēķis”, kur savā laikā pulcējās trimdas latviešu radošie ļaudis), uzbraukts kādā debesskrāpī, apmeklēts Dvīņu torņu piemiņas memoriāls, ar citām sajūtām un izpratni var skatīties filmas un pārraides, kur redzamas un pieminētas šīs vietas.
• Ja nu gadās kāda ķibele, piemēram, kā mūsu grupas gadījumā – daudziem saslimt ar kovidu-, var taču vainot valdību! Ministru prezidents Krišjānis Kariņš arī bija Dziesmu svētkos ASV un fotografējās kopā ar koristiem. Kā dzirdēts – arī bijis šī vīrusa skarts.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *