Raksti

Domas

Viss paša un Dieva rokās

Sandra Trēziņa

Mūsu informācijas laikmetā nevaram izvairīties no ziņu apmaiņas un, kā šajā gadījumā, salīdzināšanas, kā dažādas valstis reaģē uz jauno nezināmo – koronavīrusu.

Ceturtdien ziņu portālus pāršalca vēsts, ka Igaunijā reģistrēts pirmais ar vīrusu “Covid-19” saslimušais. Igaunija nav aiz kalniem, bet satraucošākais mums, Latvijas iedzīvotājiem, ar vīrusu inficētais uz Igauniju devies no Rīgas lidostas ar satiksmes autobusu! Ar cik cilvēkiem Latvijā viņam bijusi saskare, kas to lai tagad zina! Igaunijas puse gan jau ceturtdien noskaidrojusi visus,kas atradās autobusā.

Un tad nu, gribot negribot, ar skaudību jādomā, kā jauno globālo nelaimi uztver citas valstis. Piemēram, Lietuva, kurā nav konstatēti saslimušie, jau izsludinājusi ārkārtas stāvokli. Ar savu pieredzi, kas gūta, uzturoties Itālijā darba jautājumos no 17.februāra līdz 24. februārim, dalījās Melita. Gan ielidojot valstī, gan dodoties prom, lidostā katrs pasažieris tiek skenēts ar īpašu aparatūru, kas spēj noteikt, vai cilvēkam nav paaugstināta ķermeņa temperatūra un citas gripas pazīmes. Pārbaudītāji, protams, aprīkoti ar maskām, cimdiem utt. Itālijas pilsētā, kur notika Melitas darba vizīte, sadarbības partneri vairāk runāja par situāciju valstī, izteica ieteikumus, kas jāievēro atbraukušajiem, kā labāk rīkoties, lai paliktu veseli, un biznesa jautājumi palikuši otrajā plānā. Pašā Itālijā slimības skartākie rajoni, pilsētas, to kvartāli izolēti, tajos nedrīkst iebraukt, no tiem izbraukt. Tiek ierobežota cilvēku kustība pat līdz tam, ka nedrīkst iziet uz ielas.

Tāpēc liels bijis Melitas izbrīns, kad, ielidojot Rīgā, nenotika nekas no tā, lai gan Latvijā jau tolaik bija zināms, ka Itālijā ir daudz saslimušo. Nekādu pārbaužu, pat iespējas nomazgāt rokas visai ierobežotas, jo ne visās tualetēs bijušas… ziepes. Vien kaut kur pa kādam plakātam, kas aicina uzmanīties un bieži mazgāt rokas. Taču statistika runā pati par sevi – katru nedēļu Latvijā no Itālijas ielido ap 700 pasažieru.

Itālijā redzētā un piedzīvotā ietekmēta, Melita Latvijā interesējās, kā var pārbaudīt, vai nav inficējusies. Atbilde šokējusi – jādodas uz Infektoloģijas centru, kur par 75 EUR var veikt pārbaudi. Tātad viss tikai paša un Dieva rokās.

Var jau būt, ka mūsu valsts atbildīgajām personām taisnība un panikai nav pamata, bet informācija no pasaules tomēr neļauj palikt mierīgiem. Turklāt, kur nav informācijas, ir dezinformācija, ir cilvēku šaubas, nedrošība, minējumi. Un laikam tomēr gribētu redzēt un just lielāku valsts iesaistīšanos draudošās nelaimes ierobežošanā un novēršanā. Jau pirms tā pa īstam sākusies.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *