Raksti

Domas

Vasara sākas!

Jānis Gabrāns

Iespējams, to, vai cilvēks ir optimists vai pesimists, var noskaidrot, jautājot viņa attieksmi pret vasaru un darot to tieši šajā saulgriežu laikā. Daļa teiks, ka nu jau viss, vasara sāk iet uz otru pusi. Kāds pamats jau tam ir, bet gribētos teikt, ka te sajauktas divas lietas – vasara un dienas garums. Jā, diena tiešām sāk sarukt, bet vasara taču tikai sākas! Domāju,    šogad tas īpaši svarīgi, kaut arī pagaidām tikai cerību līmenī, jo īsti siltas dienas bijušas vien dažas. Tāpēc jādzīvo ar domu, ka visa garā vasara vēl priekšā. Jūlijā dienu īsināšanos vēl īsti nejutīsim, bet vasaru baudīsim! Tāpēc es piederu pie tiem, kuri uzskata, ka vasara tikai tagad sākas! Te laikam der salīdzinājums par optimistu un pesimistu pie glāzes, kas pielieta līdz pusei. Optimists redz, ka glāze ir puspilna, pesimists – ka pustukša.

Esam tik dažādi, tāpēc arī uzskati dažādās jomās būtiski atšķiras. Cilvēks var būt optimistisks attiecībā uz savu sociālo dzīvi, bet pesimistisks par savu darbu. Optimismu un pesimismu var uzskatīt par tendenci gaidīt labas vai sliktas lietas; vai tendenci tam, cik cilvēki ir pakļauti pozitīvai un negatīvai ietekmei. Un te katrs var izdarīt izvēli.

Mēdz teikt, ka optimisms gandrīz vienmēr izskatās labi un tas ir cieši saistīts ar laimes sajūtu. Pesimisti nekad nav pārsteigti, ja kaut kas noiet greizi, kā smejot mēdz teikt, pesimists saka, ka sliktāk vairs nevar būt, bet optimists ar smaidu uz lūpām saka – var būt, var!

Tāpēc domāsim par to, ka šī vasara ir tikai priekšā, un, galvenais, dzīvosim tieši šo dienu. Kā teicis Tibetas garīgais līderis Dalailama: “Gadā ir tikai divas dienas, kurās nav iespējams neko paveikt. Viena no tām ir Vakardiena un otra – Rītdiena. Šodien ir īstā diena, lai mīlētu, ticētu, darītu un, visvairāk, dzīvotu.”

Kāpēc lai tā jo īpaši nebūtu gada visgarākā diena un visīsākā nakts! Izdzīvosim to ar domu, ka šodien sākas vasara un man šī diena ir svarīga! Un rīt, parīt dzīvot ar domu, ka ir vasara, kas varbūt labāks par šo! Nieks par gaidāmo apkures sezonu un degvielas cenām, jo, kā teikts Bībelē, “nezūdieties par rītdienu, jo rītdiena pati par sevi parūpēsies; katrai dienai pietiek savu bēdu”.

Šodienai lai paliek tikai prieks, prieks par vasaras sākumu. Vēlreiz atgriežoties pie glāzes ar ūdeni, ir vēl divas attieksmes: reālists redz tieši pusi glāzes ūdens, bet man ir vienalga, cik daudz ūdens ir glāzē. Sākas vasara!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *