Raksti

Domas

Vārdi ir, pierādījumu maz

Andra Gaņģe

Administratīvi teritoriālā reforma valstī nepieciešama – to 13.Saeimas priekšvēlēšanu laikā apstiprināja visi politiskie spēki, kas tika ievēlēti parlamentā. Nu, kad viens no tiem – “Attīstībai Par” –ķēries pie darba, par to veļas kritikas taifūns un gluži vai noslauka no zemes pat katru ieceres drusku. Jāteic – vai nav mazliet dīvaini, jo, stāstot par darāmajiem darbiem, ievēlēto partiju deputātu kandidāti taču neslēpa, ka pašvaldību līmenī pārmaiņas nepieciešamas. Tas gan tā, pārdomām, cik pamanām priekšvēlēšanu izteikumus, apgalvojumus, solījumus…
Es vairāk gribu runāt par to, kā ministrs Juris Pūce publiski skaidro šīs reformas nepieciešamību. Gandrīz visās auditorijās, kurās ministru esamu dzirdējusi – gan klātienē sapulcēs un reģi­onālo mediju dienā, gan plašsaziņas līdzekļos -, vienmēr skan atziņa, ka mazās pašvaldības nespēj nodrošināt pakalpojumu kvalitāti, tādēļ nepieciešams veidot lielākas pašvaldības, kuru kapacitāte ļaus visiem valsts iedzīvotājiem saņemt tādu pašvaldību pakalpojumu kvalitāti, kādu nosaka likums. Jā, tas neizklausās slikti. Tikai diez vai iedzīvotājam, kurš nav saistīts ar darbu pašvaldībā vai valsts struktūrā, tas ko izsaka. Manuprāt, būtu nepieciešams daudz konkrētāks skaidrojums, kurus tieši pakalpojumus nespēj nodrošināt mazās pašvaldības, varbūt pat salīdzinājums, ko, piemēram, Valmieras pilsētā iedzīvotāji saņem labākā izpildījumā nekā Jaunpiebalgas novadā. Būtu pat nepieciešami aprēķini, kas raksturotu situāciju atšķirību mazajos un lielajos novados. Lai cilvēki saprot, kā tieši atšķiras tas, ko dažāda lieluma pašvaldības nodrošina.

Juris Pūce arī uzsvēris, ka mainās pašvaldību funkcijas, ar praktisku darbu darīšanu ir par maz, tām nepieciešams nopietns analītiskais resurss, jāredz attīstība, jāspēj sniegt uzņēmējiem, investoriem arī šādi pakalpojumi. Noteikti tā ir, tomēr nav skaidrs, kāpēc to nevarētu veikt, pašvaldībām sadarbojoties, vai varbūt šādas funkcijas uzticēt plānošanu reģioniem.

Pagaidām publiskajā telpā vairāk dzirdami apgalvojumi, ne pierādījumi. Protams, ne jau viss, ar ko reformas nepieciešamību pamato ministrs, un tas, par ko runāja politiķi pirms vēlēšanām, ir bez pamata, taču cilvēki grib sadzirdēt lielāku konkrētību, pat ja to nevar pamatot ar aprēķiniem, vismaz ar izvērstākiem skaidrojumiem, kā tieši saistās pašvaldības lielums ar tās spējām domāt par savu iedzīvotāju labklājību, teritorijas attīstību. Ko pārmaiņas dos visai valstij un katram tās pilsonim.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *