Raksti

Domas

Vai iespējama dzīve bez reklāmām

Sandra Trēziņa

Brīvā tirgus apstākļos cilvēkam netrūkst patiešām nekā, ja vien maciņš un laiks ļauj to visu sameklēt un iegādāties. Žurnāli, laikraksti, televīzija, radio, internets, veikalu informatīvie bukleti nepārtraukti atgādina par jaunumiem visdažādākajās sfērās, bez kuriem mūsu dzīve būs gauži neizdevusies. Un vajadzīga diezgan liela psiholoģiskā noturība, lai to visu pārdzīvotu, neiekrītot reklāmu vilinājumā.

Reizēm tiešām jāapbrīno reklāmu veidotāju izdoma un fantāzija. Ja ne gluži pats reklāmas izpildījums, tad veids, kādā tā nonāk pie mums, īpaši, ja tas ir tik uzbāzīgi, ka panāk gluži pretēju efektu. Ir taču zināms kaut vai ētikas likums, kurš iesaka nedarīt citam to, ko negribi, lai dara tev.

Tad nu jābrīnās, vai tiešām reklāmu piedāvātājiem patīk, ja viņiem agri no rīta vai darbu karstākajās stundās pienāk tālruņa zvans vai īsziņa ar    piedāvājumu iegādāties, piemēram, jaunu segu vai zābakus. Vēl vairāk man interesē, kā reklāmu devējiem pašiem patīk televīzijas skatīšanās, radio klausīšanās, kur bieži vien visinteresantākajā vietā, kad esi ar visām maņām iegrimis raidījuma satura uztveršanā, pēkšņi (turklāt gana bieži) tevi pārsteidz ainiņas ar dažādām precēm. Esmu novērojusi, ka daudziem televīzijas skatītājiem šie mirkļi salīdzināmi ar tiem, kad braucam pie stūres kādam transportlīdzeklim un visi citi, izrādās, neprot braukt. Vismaz vārdi, kas atskan šajos brīžos, ir stipri līdzīgi. Skumjākais, ka bieži vien, cenšoties izvairīties no reklāmām, esi pārslēdzis citu kanālu (staciju) un iepriekšējo jau esi aizmirsis. Un vai kāds ir aprēķinājis, par cik minūtēm saīsinās mans mūžs stresa un dusmu dēļ, ko izraisa interneta portālos lēni uzpeldošas, no vairākām daļām sastāvošas reklāmas, kurām noņemošais krustiņš gandrīz katrreiz paslēpts kaut kur citur!

Savāds riņķa dancis iznāk ar pārtikas precēm un to lietošanu. Ar dažādām kārdinošām receptēm reklamējas un dalās visi un visur. Protams, lai tiktu pie gardajiem ēdieniem, jāiegādājas ne mazums pārtikas sastāvdaļu, reizēm apskrienot vairākus veikalus. Pagatavotās maltītes ir tik gardas, tik gardas!    Pēc tam talkā nāk    izteiksmīgas reklāmas, sludinot, kā atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.

Ir jau arī reklāmas, kas patiešām mulsina, īpaši, ja gribi dzīvot veselīgu un garu mūžu. Kādas pārtikas piedevas tik nav jālieto: D vitamīns, kaļķis, zivju eļļa, sirdi un asinsvadus stiprinošie līdzekļi, acu pilieni, vēl īpaši komplekti sievietēm, vīriešiem, bērniem… Var jau būt, ka to visu vajag, bet varbūt vienkārši pārāk ticam reklāmām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *