Raksti

Domas

Un tad pienāk izlaidums

Mairita Kaņepe

Pagājusī un šī nedēļa skolās ir izlaidumu laiks. Brīži vasarā, kad pusaudži 9. klasēs un jaunieši 12. klasēs saņem novērtējumu par ilgstoši veiktu mācību darbu un reizē arī pieredzi, spēju izdzīvot laikmetā, kurā piedzimuši.

Mēs, pieaugušie, esam spiesti atzīt, ka šolaiku bērni pamatskolā un vidusskolā ir uzņēmuši daudz vairāk zināšanu, pieredzes un prasmju nekā mēs savos skolas gados. Padomāsim paši!

Ir grūti izmērāms, ar kādām zināšanām un prasmēm iepriekšējās paaudzes beidza skolu un ko prasa no tagadējiem jauniešiem. Cits laikmets. Izglītībā apgūstams daudz lielāks apjoms zināšanu un prasmju. Kas nekaitēja mums, kad paši bijām pusaudži un gatavojāmies eksāmeniem, viss bija priekšā uzrakstīts. Atlika tikai godprātīgi apgūt eksāmena biļešu jautājumus. Tie bija izmērāmi. Kuri jaunieši nepaslinkoja, eksāmenus sekmīgi nokārtoja.

Tagad ir citādi. Jauniešiem un reizēm arī viņu pedagogiem pat pirms eksāmeniem līdz galam nav saprotams, ko tajos prasīs. Interesanti, ka šo procesu – eksāmenu laiku – ar satraukumu gaida arī pedagogi. Arī viņiem – vai tie būtu matemātikas, vai vēstures skolotāji – reizēm eksāmenu dienā ir brīnumu brīnumi, kādus jautājumus valsts pārbaudes darbā iekļāvusi komisija.

Varbūt labi, ka tā. Aizverot skolas durvis, dzīve jauniešiem priekšā liks ne tādus vien jautājumus. Tie būs jāatrisina. Var izrādīties, ka Izglītības un zinātnes ministrijā sagatavotie eksāmeni izrādīsies paši vieglākie.

“Cik skaista kleita!” tā 9. klases izlaidumā Cēsīs nopūtās kā meitas, tā mātes. Jā, absolvente patiešām bija daiļā, dārgā tērpā, arī gaumīgā, meitenīgam vecumam atbilstošā. Reizēm pusaugu meitenes tieši skolas izlaidumā visu acu priekšā neiztur gaumes eksāmenu. Izraudzītais tēls ar apģērbu, apaviem, pirktiem par vecāku naudu, meitenes ne vienmēr daiļo. Dažkārt neatbilstoši vecumam, vietai un laikam meitene pati sevi nostāda neērtā situācijā. Bērns neprot valkāt to, ko pielaikojis un izvēlējies svinībām.

Taču kurš nav izturējis eksāmenu, ja 9. klases absolvente, esot pašā skaistākajā un, iespējams, dārgākajā kleitā, pamatskolas izlaiduma dienu pavada bez vecāku, bez mātes klātbūtnes? Jā, māte ir pelnītāja. No absolventes tērpa tas redzams. Iespējams, ļoti labi pelna. Tikai citā valstī.

Vien tad, kad paies gadi, tā īsti varēsim novērtēt, cik veiksmīgi eksāmenus nolikuši 2019. gada absolventi, kā tie palīdzējuši pildīt patstāvīgās dzīves dotos uzdevumus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *