Raksti

Domas

Tūlīt izlidos putniņš!

Mairita Kaņepe

“Ir gan laiki pienākuši!” nopūtās tante Līvija, ieraugot sevi televizorā uz lielā ekrāna. Mazmeita bija aicinājusi paskatīties savu jaunāko bilžu sēriju ar dažādām bildēm no omes lielās jubilejas.

“Tu nezini, kur un kā tevi nofotografēs,” secinājumus izdarīja ome, novērtējot, ka fotogrāfiju ir nešpetni daudz, visas pat nevar aptvert. Mazmeita piedāvāja skatīties vēlreiz.

“Tik spiež fotoaparāta pogas un nevienu nebrīdina!” ieraudzījusi sevi pozā, kas pašu neapmierina, ome turpina pukoties. Te nav runa par vecāku kundzi, kura neko nesaprot no fotografēšanas prieka, kad tev tikusi moderna tehnika, te ir runa par sievieti, kura jaunības gados – pirmskara Latvijas laikā – bija ciemā pirmā, kurai vecāki iegādājās fotoaparātu. Pateicoties omes kādreizējai kaislībai fotografēt un fotogrāfijas pašai izgatavot, mazbērniem, kad viņi sajutīs šo vēlmi, tiks albumu kalni ar bildēm. Tajos iekonservējies kādreizējais Priežu ciems ar tā “zelta jaunatni”, vārdu sakot, Priežu ciema jaunieši – brālēni un māsīcas – vienuviet.

Ome ar mazmeitu tagad diskutē par fotografēšanas kultūru. Ir jautājums – vai fotogrāfam jābrīdina, kuri un kādās pozās tagad tiks iemūžināti. Vecāsmātes domas atšķiras. Viņa nesaskata jēgu fotografēt, radot neveiksmīgus kadrus, kurus drīz izdzēš. Viņa spriež, ka jāfotografē, cilvēkus brīdinot. Ome paliek stingri savos uzskatos, bet mazmeita par to nebēdā – viņai ir savs viedoklis. Kad sarunas par šo tēmu ir izsmeltas, abām tiekot pie vārda, kaut kas jauns ir ticis klāt kā vienai, tā otrai.

Vecmamma norāda uz ballītes bildēm, kurās viņa cienīgi pozē, un lūdz mazmeitai tās izgatavot. Šīs fotogrāfijas viņu sildīs garos ziemas vakaros, domājot, kā gadi skrien un devītais gadu desmits drīz būs klāt. Sildīs bērni, mazbērni un mazmazbērni, kuri no attēliem skatās tieši pretī, ir tik mīlīgi. Prieks viņos vērties. Dažus nedēļām un mēnešiem omei nav iespējams sastapt klātienē, ja nu vienīgi saklausīt sarunās tālruņa klausulē.

Tāpēc fotogrāfijām uz vecmammas bufetes piemīt spēks, jo visi mīļie ir te, kopā ar viņu. Smaida tieši pretī. Vecmamma saka: “Lūk, to nozīmē īsts fotogrāfs, kurš pasaka: “Tūlīt izlidos putniņš!””

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *