Raksti

Domas

Tu nelāgi od!

Marta Martinsone-Kaša

Kādu vakaru, braucot autobusā uz mājām, man blakus apsēdās jauna sieviete. Viņa tiešām nelāgi oda. Es nevarēju paelpot. Sēdēju iespiesta starp autobusa logu un viņu, satinusies šallē, un domāju: “Kaut es ātrāk tiktu no šejienes prom!” Protams, neesmu nekāda smaržu eksperte, kā arī gaumes par to, kas smird un kas smaržo, atšķiras. Noteikti negribu citus mācīt dzīvot un tomēr aizdomājos, kā ko tādu var darīt zināmu draugam, radiniekam vai kolēģim? Vai cilvēks šo teikumu var mierīgi uzklausīt un pieņemt, nekļū­dams aizvainots?

Ikvienam var gadīties, piemēram, ēdot pusdienas, uzmest sev kaut ko uz drēbēm, vienreiz neizmazgāt matus laika trūkuma dēļ un tamlīdzīgi, bet te jau runa ir par elementāru personīgās higiēnas neievērošanu.

Autobusā var sastapt gan labi smaržojošus, gan smakojošus tipāžus. Es nezinu, varbūt kādam šķiet, ka arī es nelāgi ožu. Esmu dzirdējusi tādu sakāmo: “Pats jau savu smaku nejūt!” Varbūt arī šī jaunā sieviete, ko sastapu autobusā, nejūt savu smaku – viņai šķiet, ka viss ir labi. Protams, es neko neteicu, palūdzu, lai viņa palaiž mani izkāpt. Savukārt, pirms cēlos kājās, garām pagāja divas meitenes, viena no viņām skaļi teica: “Te nu gan kaut kas šausmīgi smird!”

Publisks un konkrētāks apvainojums pavisam noteikti varētu tikt uztverts kā pazemojums. Laikam jau viss atkarīgs no tā, kā šo problēmu izsaka– vai esi ļoti tiešs, uzdāvinot dušas želeju un pasakot kādu skarbu vārdu, vai arī esi ļoti tiešs, taču iecietīgs un smalk­jūtīgs. Bez tiešuma neiztikt abos gadījumos.

Tuvam cilvēkam noteikti pajautātu, vai ir kādas problēmas, vai ir kas tāds, par ko cilvēks vēlas parunāt, domāju, ka tad jau arī atklātos iemesls. Šī jaunā sieviete autobusā man bija pilnīgi svešs cilvēks. Laikam jau man nav tiesību viņai kaut ko pārmest vai vispār interesēties par viņas smaržām. Galu galā es taču nezinu, kādam dzīves posmam viņa iet cauri un ko pārdzīvo.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *