Raksti

Domas

Svētku prieks uz parāda

Sarmīte Feldmane

Laiks pirms Ziemas­svētkiem, Jaunā gada ir biznesa pasaules gada kulminācija un murgs cilvēkiem. Protams, lai pēc tam piedzīvotu – miers virs zemes un cilvēkiem labs prāts. Bet tukšiem makiem, banku kontiem un jauniem parādiem. Toties ar dāvanu kastēm, maisiem un maisiņiem, groziem.

Šis ir laiks, kad, glīti noformētu, var pārdot jebko. Ja vēl pārdevējam salda mēlīte, izdošanās garantēta. Pircējs apmulst, ver maku un pērk, jo nekur citur nekā tāda nav un katrs taču būtu laimīgs ko tādu saņemt. Viņš nepagūst padomāt, vai iegādātais noderēs un iepriecēs saņēmēju. Tā jau ir tā tirgotāju māka. Un pircēja nemākulība.

Kā nepakļauties ik uz soļa sludinātajām dāvināšanas un dāvanu saņemšanas priekam? Cik bieži solītais un gaidītais prieks pārvēršas mielēs? Bērns, nesaņēmis kāroto, taču nesapratīs, ka Ziemassvētku vecītim, kurš visu var, pietrūcis naudas, lai atsūtītu kosmiski dārgo spēlīti. Ar pieaugušajiem bieži vien ir līdzīgi, tad ģimenē rodas nevajadzīgi kašķi. Kur tad prieks, visiem zināmais, ka nav nozīmes, cik vērtīga ir dāvana, bet gan tas, ka tevi atceras? Tas pazūd ikdienībā un nomāktībā.

Patiesībā jau pasaulē viss ir harmonijā. Nav naudas? To var aizņemties. Ziemassvētki patiešām ir ātro kredītu prieka un laimes laiks. Ir tik vienkārši aizņemties naudu, lai nopirktu dāvanas, kādas kāro tuvie cilvēki, noslēpt zem eglītes un, redzot saņēmēju smaidus un pateicības vārdus, mēģināt izdzīt no prāta, ka vismaz līdz Jāņiem vajadzētu parādu dzēst. Līdz Lieldienām tas noteikti neizdosies. Nežēlīgi, bet patiesi – kur avis, tur cirpēji. No nocirptās vilnas gan varētu noadīt daudz pāru siltu zeķu, un būtu labu labās dāvanas. Bet ne jau katra sapnis ir Ziemas­svētkos kārtējo reizi tikt pie jauna pāra.

Tādi nu esam. Runājam vienu, domājam ko citu, bet darām nezin ko. Viss, kas nav aizliegts, ir atļauts. Televīzijā katrā reklāmas pauzē trīs četri ātrā kredīta piedāvājumi. Solīdas tantes, laimīgas namamātes un vēl citu paaudžu cilvēki stāsta, lai neesi muļķis, jo nauda ir tepat aiz stūra. Iepriecini citus! To gan nepasaka, ka pats būsi bēdīgs ne tikai svētku laikā.

Kad prātā svētki, par naudu neesot pieklājīgi runāt. Bet, kad abi beigsies, svētki būs pirmie, kas aizmirsīsies, domas par naudu grauzīs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *