Raksti

Domas

Skrandaiņi un augstmaņi

Mairita Kaņepe

Kopš apģērbs kļuvis viegli pieejams, ar tā pielietojumu notikušas lielas pārvērtības. Veci ļaudis atceras laiku ar vienīgo apģērba kārtu un to, kā drēbes saudzētas, bet nodilušās rūpīgi pielabotas. Kādreiz vienīgā ikdienas drēbju kārta lāpīta un lāpīta, lai atkal varētu ar to iziet sabiedrībā. Skrandas, lāpījumi – ar to vecākā paaudze saista neērtības un kaunu par kādreiz nabadzīgajām iespējām tikt pie jaunas drēbju kārtas.

Kāds brīnums, ja ieilgušo modi – staigāt skrandām līdzīgā apģērbā – biksēs un jakās – veci ļaudis nespēj viennozīmīgi pieņemt. Nelīdz pat tas, ka mode jau tāpēc vien ir saistoša, ka tai labpatīk provocēt, vismaz pārsteigt ar negaidītiem risinājumiem, piemēram, skrandām bikšu ceļgalos, kabatās un galos. Mode, kas lielu trūkumu piedzīvojušajiem cilvēkiems patiešām izraisa antipātijas.

Viena no saplēsto džinsu modes anekdotēm, iespējams, daž­kārt bijis arī patiess notikums. Vecmamma lāpījusi mazdēla bikses, bērnam par to nepasakot. Pēc tam neizbēgama domu apmaiņa – kurš te kaut ko nav īsti sapratis. Varbūt vecmamma, kura ar pašiniciatīvu ķērusies pie modes apģērba lāpīšanas un it kā sabojājusi dārgu, modernu pirkumu.

Sekošana līdzi modes kaprīzēm jauniem cilvēkiem piestāv. Tajā pašā laikā, ar provokatīvu apģērbu izaicinot cilvēkus ar konservatīviem uzskatiem, var nonākt pie nesaprašanās un dažā gadījumā arī konflikta, piemēram, ja trīs paaudzes dzīvo vienuviet. Jāteic, saplēsto apģērbu mode ir intriģējoša ar izdomu, bet ieilgusi. Tā jau sāk izskatīties apnicīga. Sevišķi tajos eksperimentos, kur un kā vēl varētu saplēst gludi šūtās bikses vai jakas.

Globālā pasaulē redzams, šokējošākās variācijas ar apģērbu liek priekšā dienvidvalstu dizaineri. Protams, viņu idejas par tērpu valkāšanas paradumiem un jaunām izvēlēm tīk arī ziemeļvalstu iedzīvotājiem. Diemžēl sestdien ar krusu un svētdien ar spēcīgu vēju daba sāka diktēt šogad vēl Latvijā nebijušu modes dekādi – rudeni. Radošā dizainere – daba – norādīja, ka uzstāj uz apģērbu maiņu, taču ne katram uzreiz gribēsies tai sekot. Dažkārt pat spītīgi negribas pakļauties diktātam. Tas ir cilvēka dabā. Tad nu sāksies interesantākais laiks – sacensība starp cilvēkiem un dabu par to, kurš ilgāk spēs aizkavēt neizbēgamo – vasaras aiziešanu.

Novācot dārzā ābolus, siltumnīcā aizkavējot aukstā gaisa ieplūšanu, vēlamies, lai vasara līganāk aizvējo pār laukiem un pļavām. No vasaras augstās modes paliek vien skrandas, lai cik aukstās domās tveicīgajā vasarā esam bijuši. Varbūt moderni plēstās bikses pielāpīt?

Jāpārlūko cimdu un cepuru mode. Jāiesaistās dziju kamolu ritināšanas maratonā. Pagājušajā gadā šis maratons Latvijā bijis īpaši skaists. Ļoti jau cienīti

latviskie raksti – estētisks un skaists akcents apģērbu modē. Tīkams un pieņemams visām paaudzēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *